Úvod > Aktuality > Užijte si plavbu po Orlici s novým průvodcem!
Pruvodce nabízí tipy na 9 výletu po Orlicích
"> Pruvodce nabízí tipy na 9 výletu po Orlicích "> Hrad Litice "> Soucástí brožury je i podrobná kilometráž s vodáckými znackami "> Hrad Potštejn "> V léte jsou pro vodáky sjízdné dolní úseky Tiché i Divoké Orlice a celá Orlice spojená
Letní sporty

Užijte si plavbu po Orlici s novým průvodcem!

  • Vydáno24. července 2013
Milovníky vodního živlu čeká od letošního léta na Divoké, Tiché a spojené Orlici řada novinek. Vodákům usnadní orientaci v terénu informační panely a výstražné tabulky. Už předem se na svůj výlet mohou nachystat díky podrobnému vodáckému průvodci, kterého si lze zdarma stáhnout z internetu nebo vyzvednout v půjčovnách, tábořištích a informačních centrech podél Orlic.
Sjezd Divoké OrlicePrůvodce nabízí tipy na 9 výletů po Orlicích, které obsahují textový popis trasy, mapu i nákresy jezů s jednoduchými popisy a značením o obnášení nebo sjíždění jezu. Turisty potěší i tipy na zajímavá místa podél vody jako jsou hrady, zámky, rozhledny anebo cyklo a in-line stezky. Součástí brožury je i podrobná kilometráž s vodáckými značkami. V elektronické verzi si jej všichni zájemci mohou stáhnout zde
 
Podél Orlic už je nainstalováno 50 tabulek pro vodáky, které je prostřednictvím schematických značek informují o blízkosti jezů, občerstvení nebo tábořišť. Do konce července bude pro vodáky instalováno ještě 7 velkých informačních tabulí. Najdou na nich například mapu aktuálního úseku, zákresy jezů a popisy služeb a zajímavostí v okolí, či QR kódy díky nimž si majitelé chytrých telefonů mohou jednoduše stáhnout vodáckého průvodce do svého zařízení.

V létě jsou pro vodáky sjízdné dolní úseky Tiché i Divoké Orlice a celá Orlice spojená. Hezký jednodenní výlet na Tiché Orlici je například z Kerhartic do Brandýsa nad Orlicí. Víkendovou variantou je potom například úsek z Kostelce nad Orlicí na Divoké Orlici do Svinar na Orlici spojené. Provozovatelé půjčoven na Orlicích doporučují provádět rezervaci lodí v předstihu. O prázdninách počasí vodní turistice zatím přeje a půjčovny a tábořiště jsou vytížené. Noute také není o zkvalitnění služeb na řekách. V červnu byla zahájena rozsáhlá revitalizace areálu Slezské plovárny v Hradci Králové zahrnující i výstavbu nové vodácké půjčovny. Ta by měla být dokončena do konce roku 2013. Letos zde byla nabídka rozšířena i o vodácké kurzy, které obsahují kromě zapůjčení lodí i možnost zajištění služeb zkušených instruktorů.
Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.