Úvod > Aktuality > Vydejte se Noc vědců 2016 do českých science center
Vydejte se Noc vědců 2016 do českých science center
">
Zážitky

Vydejte se Noc vědců 2016 do českých science center

  • Vydáno28. září 2016
Vydejte se vstříc úchvatným experimentům, workshopům i přednáškám do některého ze science center. Třeba v rámci nabité „Noci vědců 2016“, která proběhne už v pátek 30. září!
Poslední zářijový večer bude na desítkách míst po celé republice patřit dalšímu ročníku Noci vědců, tentokrát na téma „bezpečnost“. A bude toho opravdu hodně, vždyť akce spojené s Nocí vědců budou probíhat v Praze, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Zlíně, Uherském Brodě ale třeba také ve Slaném, Rychnově nad Kněžnou nebo Klatovech. Otevřené budou rovněž hvězdárny České astronomické společnosti.
 

Rej vědců v Plzni

TechmaniaHlavním organizátorem Noci vědců je plzeňské science centrum Techmania, přičemž v Plzni bude Noc vědců probíhat ve středisku volného času Radovánek a zúčastní se jí dvě desítky partnerů. Se svým programem na téma bezpečnost se tu představí například Škoda Jaderné strojírenství, Doosan Škoda Power, BESIP, ČEZ, výzkumné centrum Západočeské univerzity Nové technologie, Regionální inovační centrum elektrotechniky RICE se zpívajícím Teslovým transformátorem nebo hasiči se svým chytrým zásahovým oblekem.

Techmania k Noci vědců přispěje přednáškou „Bez skafandru se do vesmíru nelétá“, „Ne(Bezpečnou) show“, workshopem k šifrování zpráv nebo drobnými laboratorními pokusy. Během nich si budete moci změřit množství solí ve vodě, zkoumat radioaktivitu anebo zjistit, zda bankovky ve vaší peněžence nejsou náhodou padělky.
 

Divoký vesmír v Ostravě

Planetárium Ostrava si k letošnímu tématu „bezpečnost“ připravilo projekci filmu Divoký vesmír, který dokumentuje potenciální nebezpečí z kosmu. S „(Ne)bezpečnými kosmickými střelami“ se setkáte během přednášky v „Kinosále“ a bezpečné experimenty budete moci sledovat i sami zkoušet ve „Výzkumáku“. Po setmění se pak podíváte dalekohledy hvězdárny do skutečného vesmíru, od něhož nás dělí jen nebezpečně tenká vrstva atmosféry.
 

V Brně se chystají na kometu

KometaNa Hvězdárně a planetáriu Brno bude Noc vědců zasvěcena i oslavě výprav do vzdáleného vesmíru a přistání na kometě. Shodou okolností totiž právě 30. září dosedne na povrch komety Čurjumov-Gerasimenko sonda Rosetta. Hlavním trhákem brněnského planetária tak bude projekce pořadu Rosetta o zmíněné vesmírné sondě a kometách. Zajímavou podívanou ale návštěvníci uvidí i vně planetária. Na jeho zeď se totiž bude promítat legendární české sci-fi Ikárie XB-1.

To ale rozhodně není vše. Těšit se můžete třeba i na speciální pivní ležák, zmrzlinu chlazenou tekutým dusíkem anebo výrobu modelu kometárního jádra. Nakouknout půjde i do sálu exploratoria, ve kterém se chystá nová expozice. A pokud to počasí dovolí, v přilehlém parku Kraví hory se návštěvníci brněnské Noci vědců navíc projdou po modelu planetární stezky.
 

Pevnost poznání vám odhalí nejsmrtonosnější rostliny

HoubaDo pozdních nočních hodin zůstanou v rámci Noci vědců otevřené i brány olomouckého science centra Pevnost poznání. Pro návštěvníky bude navíc připraven i speciální doprovodný program v expozicích, planetáriu i před budovou Pevnosti. Dozvíte se například, co dělá jedovaté rostliny nebezpečnými, a které z nich jsou ty nejsmrtonosnější. Se speciální binokulární „superlupou“ nahlédnete do tajemného světa rostlinných struktur a budete si je moci sami vyfotografovat.

Prohlédnete si dvoumetrový model DNA a projdete se tajuplnou temnotou obřího modelu mozku. Nejmenší návštěvníci navíc mohou po čtyřech prolézt i cévou, která mozek zásobuje kyslíkem a živinami. Z Pevnosti poznání se během Noci vědců dokonce můžete vydat i na krátkou exkurzi za netopýry do nedalekých Bezručových sadů – na programu bude detektorování i ukázky odchytu těchto létajících nočních savců. A po setmění dojde i na videomapping na budovu Pevnosti poznání s tématikou nočních ptáků a netopýrů.
 

V Liberci se připravte na experimentování v laboratoři

VědecV libereckém science centru iQLANDIA proběhne během Noci vědců národní kolo soutěže „Science on Stage“. Své síly změří nejlepší učitelé přírodovědných oborů z celého Česka. Ukáží, že věda není žádná věda. Odborná porota následně vybere ty nejlepší, kteří postoupí do mezinárodního kola, které se bude konat v roce 2017 v maďarském Debrecínu. Kromě toho na vás v iQLANDII čekají workshopy, experimentování v laboratoři i věda hrou s tématikou „Můžeš vypít kyselinu?“, „Výbuch jaderné elektrárny!“ nebo třeba „Čert vyletěl z elektriky!“. Dojde i na pokusy s kapalným dusíkem, fyziku a chemii v kelímcích a skleničkách nebo hrátky s teplem.

Ve venkovní expozici, kterou najdete na samém vrcholku iQLANDIE, si během dne navíc můžete užít i solární terasu. Nejen, že tam nachytáte bronz, ale hlavně si procvičíte strategické myšlení! Potopíte protihráčův křižník v legendární bitevní hře „Lodě“ nebo mu vykřížkujete celé pole v obřích piškvorkách? A odkud že se to line ten zvuk? No přece z obřího „Zvukovodu“! Solární terasa kromě hlavolamů a relaxačního koutku nabízí ještě jeden zážitek – dokonalý výhled na celý Liberec a jeho dominantu Ještěd.
 

Svět techniky v Ostravě slaví narozeniny... dojít může i na sex

Svěrt techniky OstravaVydáte-li se o víkendu 1. a 2. října do ostravského Světa techniky v areálu Dolních Vítkovic, čeká na vás mimořádná událost. Svět techniky totiž slaví II. narozeniny. A slavit se bude stylově – zcela novou speciální science show. Opomenout byste neměli ani „Vědathlon“, během něhož si skvěle procvičíte šedou kůru mozkovou. Naopak vydechnout můžete třeba ve 3D kině, kde na vás čeká překvapení v podobě dvou nových 3D filmů. A přepadne-li vás hlad, můžete v expozici „Svět civilizace“ ochutnat nejrůznější netradiční pokrmy.

Nudit se nebudete ani v Malém světě techniky U6. O víkendu se tam můžete ponořit do hry zrcadel, jež pak využijete pro výrobu vlastního kaleidoskopu. A budete-li chtít, může dojít dokonce i na sex! Stačí navštívit novou interaktivní výstavu Sexmisie v přízemí Velkého světa techniky, kde zjistíte, že u tohoto tématu není nutné se červenat.
Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra

Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra

Vžijte se do role ostříleného kriminalisty a vyzkoušejte si napínavou detektivní hru Kriminálka v libereckém science centru.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Noc vědců ve Zlíně

30.9.
Noc vědců ve Zlíně

Noc vědců je jednou z největších akcí pro podporu a popularizaci vědy, které se na světě konají a ani letos nebude ve Zlíně chybět! Akce se konají na fakultě technologické.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Noc vědců 2022

30.9.
Noc vědců 2022

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.