!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě
Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

Vydáno 12. února 2021
Na horách leží spousty sněhu a milovníci běžeckého lyžování mohou směle vyrazit do terénu. Krásné trasy zimní krajinou si užijete například v Jizerkách, Krkonoších, na Šumavě, ale i v Jeseníkách či v Beskydech. Vydejte se s námi objevit nejkrásnější běžecké tratě a poznejte tak kouzlo bílé stopy, která vás provede těmi nejhezčími místy tiché zimní přírody!

Na běžkách nejkrásnějšími kouty Jizerských hor

Osada JizerkaJednu z nejmalebnějších běžkařských oblastí Česka představují Jizerské hory. Stoupání zde "spravedlivě" střídají pěkné sjezdy a navíc se celým pohořím táhne Jizerská magistrála. Téměř 200 km perfektně upravených tras navazuje na udržované stopy v Polsku. Pravidelně zde také probíhá slavný závod Jizerská padesátka. A právě po stopách tohoto závodu jsme pro vás připravili středně náročnou trasu v délce 35 km, která vede z Bedřichova známými místy, jakými jsou Šámalova chataKristiánovSmědavaKnajpaHřebínek a Maliník.

Pokud se chcete projet místy s minimálním výskytem dalších turistů, doporučujeme vám trasu na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Krásná 20 km dlouhá trasa vás zavede z Harrachova do polské části hor, ke sklářské osadě Orle a dále na Jizerku. Jednou z nejkrásnějších částí trasy je pozvolný sjezd 6,5 km dlouhého Martinského údolí. Po celou dobu vás na trase bude doprovázet řeka Jizera, která dala těmto horám jméno.

Jizerské horyNedávno byla vybudována nová trasa - okruh z Maliníku k Hašlerce. Vede Vysokým hřebenem, který patří k méně vytíženým oblastem v Jizerských horách, avšak nyní se stal součástí Jizerské magistrály. Prvních cca 2,5 km vede z Maliníku k bývalé Hašlerově chatě, poté odbočuje ke studánce Trniště a k rozcestí Hašlerova chata, stud. Odtud trasa pokračuje k rozcestí modré značky a zpevněné neznačené cesty, na kterou odbočuje (vrstevnice 690). Po pohodlné cestě pod Prostředním hřbetem pak trasa pokračuje okolo silnice (cyklo č. 3020) z Bedřichova do Rudolfova a přivede vás pohodlně opět k Maliníku (7 km).
 

Po hřebenech Krkonoš

KrkonošeNaše nejvyšší hory Krkonoše nabízejí doslova běžkařský ráj pro od vrcholových sportovců po rekreační běžce, kteří mohou volit z velkého množství tras odlišné svou náročností i délkou. Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 500 km místních lyžařských stop a okruhů. Běžecké trasy s mimořádnými výhledy na panorama Krkonoš najdete nejen v centrální horské, ale i v méně frekventovaných podhorských oblastech. Kudy z nudy pro vás vybralo oblíbenou a nenáročnou běžkažskou trasu z okolí Harrachova v délce 20 km, která vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy. Krásné jsou také pohodové trasy v okolí Benecka.

KrkonošeTrénovaní sportovci pak mohou vyzkoušet trasu, která vychází z tragického závodu pořádaného roku 1913 při němž kvůli špatnému počasí zahynuli čeští běžci na lyžích B. Hanč a V. Vrbata. Naše modifikovaná 23 km dlouhá trasa vychází ze Špindlerova Mlýna na Zlaté návršíLabskou boudu (až do jara 2019 je uzavřena) – Voseckou bouduTvarožníkMartinovu bouduMedvědí boudy a zpět do Špindlu.
 

Tichou krajinou zasněžené Šumavy

ŠumavaZimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i neuvěřitelně vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro rozsáhlé Šumavské pláně. Navíc lze každou zimu využít komfortu, jaký poskytují lyžařům skibusy, které je pohodlně rozvážejí po celém pohoří. Běžecký areál Zadov na Churáňově proslavila běžecká jednička Kateřina Neumannová, která zde často trénovala. Také trasa Ze Zadova na Kvildu, na kterou vás na Šumavě zveme prochází nejvyšší částí šumavských plání. Zavede vás k Jezerní slati, do osady Horská Kvilda či Filipova Huť a pokud patříte k neúnavným běžcům, můžete si výlet prodloužit o pramen Vltavy. Trasa Filipovu Huť měří celkem 24 km, delší okruh přes pramen Vltavy potom 36,5 km.

Lipno loukaPohodové lyžování se při dostatku sněhu naskýtá mezi
Frymburkem a Lipnem. Na Frymburských loukách za fotbalovým hřištěm se během zimy upravují trasy v bílé stopě o délce cca 15 km. Stopy jsou upravovány pro klasický styl. Nastoupit do bílé stopy lze ve Frymburku na fotbalovém hřišti. V Lipně nad Vltavou se východiště lyžařských stop nachází u parkoviště nad fotbalovým hřištěm a na výběr tu jsou tři trasy - červená, která propojuje Lipno a Frymburk, zelená a bílá. Terén je členitý a užijete si zde jak delší táhlá stoupání, tak i rovinky a rychlé sjezdy. Trasy vedou převážně lesem.
 

Krušná zima v Krušných horách

Krušné horyTaké v Krušných horách najdete bezpočet běžkařských tras různých obtížností. K oblíbeným patří stopy na Krušnohorské magistrále, například v úseku Jelení – Rolava – Bublava a na trasách Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště či Jelení – státní hranice. Upravena bývá i stopa mezi Perninkem, Abertamy, Červenou jámou a Horní Blatnou i v okolí Klínovce (Loučná, Suchá, Meluzína, Halže).

Rolby také pravidelně vyjíždí na trasu u
Božího Daru: Boží Dar – Červená jáma, na okruh Karlova běhu a Ježíškovu cestu.

Červená jámaV okolí Božího Daru, nejvýše položeného městečka ve střední Evropě, bydlí náš nejlepší běžec na lyžích Lukáš Bauer. Díky němu zde vznikla pěkná běžkařská trať Lukáš Bauer Tour. Na 7,5 km dlouhém běžkařském okruhu si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým. Trasa vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Nádhernou trasou krušnohorskou přírodou se projedete v okolí městečka Přebuz. Vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

 

Nejznámější bílé stopy v Jeseníkách

JeseníkyJeseníkách můžete vždycky počítat s dobrými sněhovými podmínkami. Oblíbenou trasu v délce 8,5 km se zde stala hřebenovka z Červenohorského sedla na Praděd, která poskytuje jedinečné výhledy. Trasa z Červenohorského sedla na Praděd je součástí Jesenické magistrály táhnoucí se přes celý hřeben Hrubého Jeseníku. Červenohorské sedlo je dobře dostupné autobusovým spojením ze Šumperka a Jeseníku. V době zimní sezóny jezdí z Koutů nad Desnou na vrchol sedla kyvadlová doprava.

Jeseníky na běžkáchPro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km. Do stop tohoto okruhu se můžete nechat vyvézt lanovkou ze Skiareálu Kouty. U horní stanice lanovky je výchozí bod také pro běžeckou trasu Mravenečník (15 km).
 

Malebnou přírodou Beskyd

Beskydy běžky zimaPravou divočinu, kde můžete klidně potkat na cestě medvěda, najdete v Beskydech. Strojově upravovaná bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. 12 km trasy vede po rovině a nabízí sportovcům relaxační jízdu jen s dvěma přejezdy. Jeden se nachází v Hrachovci a druhý leží ve Veselé. Objevovat Beskydy z bílé stopy můžete také z Pusteven, na Javorovém vrchu nad Třincem, v Morávce-Sviňorkách, Bílé v Beskydách nebo ve Veřovicích.

Krásná a nenáročná trasa vede také z Pusteven směrem k turistické chatě Martiňák, odkud můžete pokračovat již poněkud náročnějším terénem na Horní Bečvu,
Bumbálku, do Bílé nebo do Starých Hamrů.
 

Tip navíc: Kaňony s pískovcovými věžemi u Děčínského Sněžníku

Děčínský SněžníkČeská republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, musíte se vydat na Děčínský Sněžník. Vybrali jsme pro vás krásnou trasu s nahlédnutím do sousední SRN (pokud to koronavirus dovolí). Trasa dlouhá 20 km začíná v osadě Sněžník a pokračuje na Kristinin hrádek a odtud k hranicím až do skalnatého údolí říčky Biele, kterou svírá mohutná hradba z pískovcových skalních bloků a věží.
Krkonoše na běžkách: z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Krkonoše na běžkách: z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici.

Šumava na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Šumava na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Česká Kanada na běžkách - zimní lyžařské trasy krásnou přírodou

Česká Kanada na běžkách - zimní lyžařské trasy krásnou přírodou

Za dobrých sněhových podmínek je v přírodním parku Česká Kanada strojově upravováno přes 100 km zimních běžeckých tras. Některé okruhy jsou propojené s rakouskými.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci - Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, vydejte se na Děčínský Sněžník.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

První běžkařská trasa v Chřibech

První běžkařská trasa v Chřibech

Chřiby, jedna z nejkrásnějších přírodních oblastí, láká turisty k návštěvě také v zimě. Díky úsilí Lesů ČR totiž v tomto ojediněle půvabném místě vznikla vůbec první vyznačená lyžařská běžecká trasa.