ÚvodAktualityTipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě
Zimní sporty

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

  • 20. prosince 2022
Na horách leží spousty sněhu a milovníci běžeckého lyžování mohou směle vyrazit do terénu. Krásné trasy zimní krajinou si užijete například v Jizerkách, Krkonoších, na Šumavě, ale i v Jeseníkách či v Beskydech. Vydejte se s námi objevit nejkrásnější běžecké tratě a poznejte tak kouzlo bílé stopy, která vás provede těmi nejhezčími místy tiché zimní přírody!

Na běžkách nejkrásnějšími kouty Jizerských hor

Osada JizerkaJednu z nejmalebnějších běžkařských oblastí Česka představují Jizerské hory. Stoupání zde "spravedlivě" střídají pěkné sjezdy a navíc se celým pohořím táhne Jizerská magistrála. Téměř 200 km perfektně upravených tras navazuje na udržované stopy v Polsku. Pravidelně zde také probíhá slavný závod Jizerská padesátka. A právě po stopách tohoto závodu jsme pro vás připravili středně náročnou trasu v délce 35 km, která vede z Bedřichova známými místy, jakými jsou Šámalova chataKristiánovSmědavaKnajpaHřebínek a Maliník.

Pokud se chcete projet místy s minimálním výskytem dalších turistů, doporučujeme vám trasu na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Krásná 20 km dlouhá trasa vás zavede z Harrachova do polské části hor, ke sklářské osadě Orle a dále na Jizerku. Jednou z nejkrásnějších částí trasy je pozvolný sjezd 6,5 km dlouhého Martinského údolí. Po celou dobu vás na trase bude doprovázet řeka Jizera, která dala těmto horám jméno.

Jizerské horyNedávno byla vybudována nová trasa – okruh z Maliníku k Hašlerce. Vede Vysokým hřebenem, který patří k méně vytíženým oblastem v Jizerských horách, avšak nyní se stal součástí Jizerské magistrály. Prvních cca 2,5 km vede z Maliníku k bývalé Hašlerově chatě, poté odbočuje ke studánce Trniště a k rozcestí Hašlerova chata, stud. Odtud trasa pokračuje k rozcestí modré značky a zpevněné neznačené cesty, na kterou odbočuje (vrstevnice 690). Po pohodlné cestě pod Prostředním hřbetem pak trasa pokračuje okolo silnice (cyklo č. 3020) z Bedřichova do Rudolfova a přivede vás pohodlně opět k Maliníku (7 km).
 

Po hřebenech Krkonoš

KrkonošeNaše nejvyšší hory Krkonoše nabízejí doslova běžkařský ráj pro od vrcholových sportovců po rekreační běžce, kteří mohou volit z velkého množství tras odlišné svou náročností i délkou. Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 500 km místních lyžařských stop a okruhů. Běžecké trasy s mimořádnými výhledy na panorama Krkonoš najdete nejen v centrální horské, ale i v méně frekventovaných podhorských oblastech. Kudy z nudy pro vás vybralo oblíbenou a nenáročnou běžkažskou trasu z okolí Harrachova v délce 20 km, která vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy. Krásné jsou také pohodové trasy v okolí Benecka.

KrkonošeTrénovaní sportovci pak mohou vyzkoušet trasu, která vychází z tragického závodu pořádaného roku 1913 při němž kvůli špatnému počasí zahynuli čeští běžci na lyžích B. Hanč a V. Vrbata. Naše modifikovaná 23 km dlouhá trasa vychází ze Špindlerova Mlýna na Zlaté návršíLabskou boudu (až do jara 2019 je uzavřena) – Voseckou bouduTvarožníkMartinovu bouduMedvědí boudy a zpět do Špindlu.
 

Tichou krajinou zasněžené Šumavy

ŠumavaZimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i neuvěřitelně vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro rozsáhlé Šumavské pláně. Navíc lze každou zimu využít komfortu, jaký poskytují lyžařům skibusy, které je pohodlně rozvážejí po celém pohoří. Běžecký areál Zadov na Churáňově proslavila běžecká jednička Kateřina Neumannová, která zde často trénovala. Také trasa Ze Zadova na Kvildu, na kterou vás na Šumavě zveme prochází nejvyšší částí šumavských plání. Zavede vás k Jezerní slati, do osady Horská Kvilda či Filipova Huť a pokud patříte k neúnavným běžcům, můžete si výlet prodloužit o pramen Vltavy. Trasa Filipovu Huť měří celkem 24 km, delší okruh přes pramen Vltavy potom 36,5 km.

Lipno loukaPohodové lyžování se při dostatku sněhu naskýtá mezi
Frymburkem a Lipnem. Na Frymburských loukách za fotbalovým hřištěm se během zimy upravují trasy v bílé stopě o délce cca 15 km. Stopy jsou upravovány pro klasický styl. Nastoupit do bílé stopy lze ve Frymburku na fotbalovém hřišti. V Lipně nad Vltavou se východiště lyžařských stop nachází u parkoviště nad fotbalovým hřištěm a na výběr tu jsou tři trasy – červená, která propojuje Lipno a Frymburk, zelená a bílá. Terén je členitý a užijete si zde jak delší táhlá stoupání, tak i rovinky a rychlé sjezdy. Trasy vedou převážně lesem. Letošní novinkou je nový běžkařský areál Běžky Pasečná. Na výběr jsou hned dvě trasy, jedna vede z Pasečné 11 kilometrů na Svatý Tomáš, kde lyžaře čeká i nejkrásnější výhled na rakouské Alpy z Vítkova hrádku. Druhá vede na opačnou stranu, k rakouské hranici, kde se po 10 kilometrech na české straně napojuje na TraumArenu St. Stefan – Afiesl, která nabízí běžkařům 25kilometrovou trasu na rakouské straně. Celkem tak bude k dispozici téměř 50 km propojených, strojově upravovaných stop.
 

Krušná zima v Krušných horách

Krušné horyTaké v Krušných horách najdete bezpočet běžkařských tras různých obtížností. K oblíbeným patří stopy na Krušnohorské magistrále, například v úseku Jelení – Rolava – Bublava a na trasách Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště či Jelení – státní hranice. Upravena bývá i stopa mezi Perninkem, Abertamy, Červenou jámou a Horní Blatnou i v okolí Klínovce (Loučná, Suchá, Meluzína, Halže).

Rolby také pravidelně vyjíždí na trasu u
Božího Daru: Boží Dar – Červená jáma, na okruh Karlova běhu a Ježíškovu cestu.

Červená jámaV okolí Božího Daru, nejvýše položeného městečka ve střední Evropě, bydlí náš nejlepší běžec na lyžích Lukáš Bauer. Díky němu zde vznikla pěkná běžkařská trať Lukáš Bauer Tour. Na 7,5 km dlouhém běžkařském okruhu si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým. Trasa vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Nádhernou trasou krušnohorskou přírodou se projedete v okolí městečka Přebuz. Vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

 

Nejznámější bílé stopy v Jeseníkách

JeseníkyJeseníkách můžete vždycky počítat s dobrými sněhovými podmínkami. Oblíbenou trasu v délce 8,5 km se zde stala hřebenovka z Červenohorského sedla na Praděd, která poskytuje jedinečné výhledy. Trasa z Červenohorského sedla na Praděd je součástí Jesenické magistrály táhnoucí se přes celý hřeben Hrubého Jeseníku. Červenohorské sedlo je dobře dostupné autobusovým spojením ze Šumperka a Jeseníku. V době zimní sezóny jezdí z Koutů nad Desnou na vrchol sedla kyvadlová doprava.

Jeseníky na běžkáchPro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km. Do stop tohoto okruhu se můžete nechat vyvézt lanovkou ze Skiareálu Kouty. U horní stanice lanovky je výchozí bod také pro běžeckou trasu Mravenečník (15 km).
 

Malebnou přírodou Beskyd

Beskydy běžky zimaPravou divočinu, kde můžete klidně potkat na cestě medvěda, najdete v Beskydech. Strojově upravovaná bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. 12 km trasy vede po rovině a nabízí sportovcům relaxační jízdu jen s dvěma přejezdy. Jeden se nachází v Hrachovci a druhý leží ve Veselé. Objevovat Beskydy z bílé stopy můžete také z Pusteven, na Javorovém vrchu nad Třincem, v Morávce-Sviňorkách, Bílé v Beskydách nebo ve Veřovicích.

Krásná a nenáročná trasa vede také z Pusteven směrem k turistické chatě Martiňák, odkud můžete pokračovat již poněkud náročnějším terénem na Horní Bečvu,
Bumbálku, do Bílé nebo do Starých Hamrů.
Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna Zimní sporty

Šumavou na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Česká Kanada na běžkách – zimní lyžařské trasy krásnou přírodou Zimní sporty

Česká Kanada na běžkách – zimní lyžařské trasy krásnou přírodou

Za dobrých sněhových podmínek je v přírodním parku Česká Kanada strojově upravováno přes 100 km zimních běžeckých tras. Některé okruhy jsou propojené s rakouskými.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50 Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska Zimní sporty

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka Zimní sporty

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.

Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně Zimní sporty

Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

První běžkařská trasa v Chřibech Zimní sporty

První běžkařská trasa v Chřibech

Chřiby, jedna z nejkrásnějších přírodních oblastí, láká turisty k návštěvě také v zimě. Díky úsilí Lesů ČR totiž v tomto ojediněle půvabném místě vznikla vůbec první vyznačená lyžařská běžecká trasa.

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu Zimní sporty

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, vydejte se na Děčínský Sněžník.

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách! Zimní sporty

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách Letní sporty

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour Zimní sporty

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd Zimní sporty

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách Zimní sporty

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna Zimní sporty

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben Zimní sporty

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála Zimní sporty

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Čerťák a okolo Mumlavy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Čerťák a okolo Mumlavy

Krásná trasa o délce cca 17 km vede z Čertovy hory na Ručičky a Kládovou cestou ke Krakonošově snídani. Pak vás čeká nádherný sjezd dolů do Harrachova Mumlavským dolem okolo řeky Mumlavy.

Další aktuality

Benátská noc se letos opět chystá v Liberci!

Benátská! je každoroční festival rockové hudby s mnoha doplňkovými sportovními a zábavnými akcemi. Festival se od 25. do 28. července 2024 uskuteční ve sportovním areálu v libereckém Vesci. Na třech pódiích se vám představí ti nejlepší z české a slovenské hudební scény, i známí zahraniční interpreti a kapely.
23. červenec 2024 12:00
Kultura, Liberecký kraj

Vyrazte vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera

Už víte, kam letos pojedete na dovolenou? Jestliže ještě nemáte pevné plány, pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na místo, kam dnešní rodiče jezdili jako děti a dodnes na ně s láskou vzpomínají: k Máchovu jezeru. Užijete si zde nejen báječné koupání, ale také vodní atrakce nebo jízdy na lodi.
23. červenec 2024 10:00
Letní sporty, Liberecký kraj

U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg

Každoročně v druhé polovině července se na dvorci Curia Vitkov v Horním Vítkově u Chrastavy můžete zúčastnit akce nazvané tradičně Dobývání. I letos během dvoudenního programu 20. a 21. 7. 2024 spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, projdete ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli na taženích naši předci. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a samozřejmě po oba dva dny zažijete rekonstrukci bitvy – obléhání opevnění z 12. století na pozadí chmurného závěru životního příběhu Selského knížete Soběslava II.
20. červenec 2024 9:56
Zážitky, Liberecký kraj

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj