Úvod > Aktuality > Kam v únoru na poslední masopusty? Užijte si zábavu na tradičních akcích!
Památky

Kam v únoru na poslední masopusty? Užijte si zábavu na tradičních akcích!

  • Vydáno6. února 2024
Masopust je svátkem hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití a zábavy. Ač jeho tradice sahají až do pohanských předkřesťanských dob, dodnes k němu patří rozverné průvody masek, magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde zažijete masopustní zábavu jako ze starých časů!

O Škaredé středě a masopustních maškarách

Masopust VortováObdobí masopustu trvá od Tří králů do Popeleční neboli Škaredé středy, jejíž termín vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi (Velikonoční neděle letos vychází 31. březen 2024). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 14. února. Právě ona zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, může masopustní neděle připadnout na období delší než měsíc.

Pak začne předlouhé šedivé období půstu a střídmosti. Pochovala se basa, po masopustu se už leckde nesmělo příst a jelítka, jitrnice, ovar, pálenku, koblihy a koláče vystřídaly tradiční brambory, hrách a čočka.
 
Ještě před koncem masopustu se ovšem museli všichni pořádně najíst, aby dokázali postní období přečkat v plné síle, a také aby důkladně oslavili vyvrcholení masopustu. Tím bývala maškarní zábava v úterý před Popeleční středou. Městy a vesnicemi dodnes chodí obřadní průvody masek; někde se chodí s hudbou, jinde bez ní, někde maškary navštěvují významné osobnosti obce anebo to zkrátka berou dům od domu.

Masopustní veselíNa některých místech jižní Moravy se před každým zastavením tančí mužský obchůzkový obřadní tanec "Pod šable" typický pro masopust, podobně tančí u každého domu na Uherskobrodsku „bobkovníci“ a na Hlinecku zase vytáčejí kolečko čtyři „Turci“. Všechno završuje večerní masopustní zábava, která končívá o půlnoci pochováním basy. Ta totiž celý předešlý rok vyhrávala, a tak se na ni symbolicky svedou všechny hříchy a jejím pochováním zábava utichá, aby již nerušila období půstu.
 
Poslední tři dny masopustu, než se život opět vrátil do klidných kolejí, mívaly také všelijakou pověst. Říkalo se jim podle krajů ostatky, voračky, fašank, končiny či bláznivé dny, a vztahovala se k nim například pověra, že se v té době nemá nikdo ženit, jinak prý budou blázni oba manželé.

Kdy nás čekají hlavní masopustní dny?
  • Tučný čtvrtek 8. února 2024
  • Masopustní neděle 11. února 2024
  • Masopustní úterý 13. února 2024
  • Popeleční středa 14. února 2024
 

Masopustní veselí tradičně i netradičně

Masopust ve skanzenuPokud chcete prožít masopust opravdu ve stylových kulisách roubených chalup, vypravte se do některého z českých a moravských skanzenů. Za návštěvu stojí například ukázka tradiční masopustní zábavy v kouřimském skanzenu, která letos proběhne v neděli 11. února. Mimo odborný výklad zdejších průvodců je připravena i zabijačka a občerstvení s točeným pivem nebo smažení a ochutnávka "božích milostí".

Další masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu proběhne také 11. února, a to ve skanzenu v Pileticích u Hradce Králové. K ochutnání bude poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny. K vidění bude třeba tradiční venkovská zabíjačka, která bude okořeněná komentářem mistrů řezníků. A samozřejmě obchůzky masopustních maškar a taneční rej v provedení folklorních souborů, který mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí v maskách. Chybět nebudou ani ukázky rukodělných výtvarných technik v podání „tetiček Kateřinek“.
 
Masopust PříbramJedinečný zážitek slibuje od 4. do 13. února tradiční festival masopustních tradic Strání. Masopust zde začíná již v neděli a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky.

Nejslavnějším masopustním průvodem bude 10. února tradiční obchůzka masek z obce Vortová na Chrudimsko-Hlinecku, která patří mezi nemovité památky UNESCO. A když už do tohoto kraje zamíříte, určitě se podívejte také na expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznete v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.
 
KrumlovI v hlavním městě si můžete masopust jak se patří užít 11. února – v Praze bude stát za vidění rozhodně masopust na Žižkově

Na obnovenou tradici lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek se můžete těšit také koncem února v Českém Krumlově. Veselý průvod masek se v sobotu 10. února prožene také západočeským Chebem a také ve Valticích, kde jsou masky laděné dle vinařské tradice. Čekají vás ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.
Zahájení návštěvnické sezony 2024 na hradě Šternberk

2.3.
Zahájení návštěvnické sezony 2024 na hradě Šternberk

Počátkem března se znovu otevřou brány hradu Šternberk a bude zahájena návštěvnická sezona 2024.

Tradiční masopust – Vyhánění zimy z plzeňské kotliny

3.3.
Tradiční masopust – Vyhánění zimy z plzeňské kotliny

Začátkem března už mají zimy všichni dost – v neděli 3. 3. proto dostane z plzeňské kotliny vyhazov! Alespoň tak si to naplánovali organizátoři této každoroční oblíbené taškařice.

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

16.3.
21.4.
Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

Tradiční výstava „Jaro na vsi“ ukazuje v celém areálu skanzenu staré zvyky a obyčeje od masopustu do májů, jak je v tomto kraji zaznamenali národopisní sběratelé.

Smetanovské dny v Plzni 2024

7.3.
11.4.
Smetanovské dny v Plzni 2024

Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti.

Farmářské trhy na Náplavce 2024

24.2.
Farmářské trhy na Náplavce 2024

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků. Pravděpodobně největší farmářský trh v ČR!

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Další aktuality

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.
Památky

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Úžasnými stavbami starověkého Egypta jsou společně s pyramidami také obelisky. Elegantní monumenty vyrobené z jediného kusu kamene nedají spát milovníkům tajemna, kteří v nich hledají nejrůznější symboly. Můžete pátrat společně s nimi, a to na výletech s portálem Kudy z nudy, které tentokrát míří k nejkrásnějším obeliskům v Česku.
Památky

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Cestopisný cyklus Skryté skvosty, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy, ukazuje ukryté památky. Podívejte se, jaké rozhodně stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás přehled unikátních skvostů v každém kraji České republiky. Druhá řada startuje od 7. 3. 2024.!
Památky

Kdo byl svatý Valentýn? Poznejte místa s jeho jménem spojená

Den svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti. Zamilované dvojice se scházejí, chodí spolu na večeře a dávají si dárečky, květiny nebo vzkazy. Nejstarší valentýnský vzkaz se váže k vévodovi Karlu Orleánskému, který napsal v roce 1415 z vězení v londýnské věži pozdrav své manželce. Poté se psaníčka rozšířila do celé Británie a v polovině 18. století i do Ameriky. Ale kdo byl svatý Valentýn? Jednalo se o katolického biskupa z Říma. Legenda praví, že za vlády Claudia II. byly zakázány sňatky, avšak Valentýn páry oddával, za což to byl také 14. února 269 popraven. Část jeho ostatků leží na Karlštejně, ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě či v katedrále Petra a Pavla na Vyšehradě. Až do 19. století dokonce stával ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském kostel sv. Valentina. Ostatně kostelů sv. Valentina je vícero – podívejte se na naše tipy a oslavte tento svátek netradičním výletem na místa s jeho jménem spojená.
Památky

Tipy na prohlídky protileteckých a protiatomových krytů, které můžete navštívit celý rok

Protiatomové kryty a vojenské bunkry nelákají jen milovníky vojenských památek, leckde na ně narazíte jako na zajímavou kuriozitu, často je využívají také muzea. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali ty, které můžete navštívit po celý rok.
Památky

Pohádkové památky: 50 skanzenů a roubenek, které najdete u nás v Česku

Máte rádi atmosféru starých časů? Přemýšlíte o tom, jak se žilo kdysi dávno, za časů našich prababiček? Skočit do historie rovnýma nohama lze návštěvou krásných skanzenů, kterých máme v Česku požehnaně. Nejen, že si prohlédnete chalupy a stavení z minulých staletí, ale díky zajímavým programům proniknete do dávných rituálů, poznáte staré lidové zvyky, nahlédnete pod pokličku starým řemeslům a leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.
Památky