Úvod > Aktuality > Užijte si Masopust 2020 na tradičních akcích od konce února až do března
Užijte si Masopust 2020 na tradičních akcích od konce února až do března
"> "> Užijte si Masopust 2014 na tradicních akcích "> Nejslavnejším masopustním pruvodem bude 1. brezna tradicní obchuzka masek z obce Vortová "> Pokud chcete prožít masopust opravdu ve stylových kulisách roubených chalup, vypravte se do nekterého z ceských a moravských skanzenu
Památky

Užijte si Masopust 2020 na tradičních akcích od konce února až do března

  • Vydáno16. února 2020
Masopust je svátkem hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití a zábavy. Ač jeho tradice sahají až do pohanských předkřesťanských dob, dodnes k němu patří rozverné průvody masek, magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde zažijete masopustní zábavu jako ze starých časů!

O Škaredé středě a masopustních maškarách

Masopust VortováObdobí masopustu trvá od Tří králů do Popeleční neboli Škaredé středy, jejíž termín vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi (Velikonoční neděle letos vychází až na 12. dubna). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 26. února. Právě ona zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, může masopustní neděle připadnout na období delší než měsíc.

Pak začne předlouhé šedivé období půstu a střídmosti. Pochovala se basa, po masopustu se už leckde nesmělo příst a jelítka, jitrnice, ovar, pálenku, koblihy a koláče vystřídaly tradiční brambory, hrách a čočka.
 
Ještě před koncem masopustu se ovšem museli všichni pořádně najíst, aby dokázali postní období přečkat v plné síle, a také aby důkladně oslavili vyvrcholení masopustu. Tím bývala maškarní zábava v úterý před Popeleční středou. Městy a vesnicemi dodnes chodí obřadní průvody masek; někde se chodí s hudbou, jinde bez ní, někde maškary navštěvují významné osobnosti obce anebo to zkrátka berou dům od domu.

Masopustní veselíNa některých místech jižní Moravy se před každým zastavením tančí mužský obchůzkový obřadní tanec "Pod šable" typický pro masopust, podobně tančí u každého domu na Uherskobrodsku „bobkovníci“ a na Hlinecku zase vytáčejí kolečko čtyři „Turci“. Všechno završuje večerní masopustní zábava, která končívá o půlnoci pochováním basy. Ta totiž celý předešlý rok vyhrávala, a tak se na ni symbolicky svedou všechny hříchy a jejím pochováním zábava utichá, aby již nerušila období půstu.
 
Poslední tři dny masopustu, než se život opět vrátil do klidných kolejí, mívaly také všelijakou pověst. Říkalo se jim podle krajů ostatky, voračky, fašank, končiny či bláznivé dny, a vztahovala se k nim například pověra, že se v té době nemá nikdo ženit, jinak prý budou blázni oba manželé.

Kdy nás čekají hlavní masopustní dny?
  • Tučný čtvrtek 20. února 2020
  • Masopustní neděle 23. února 2020
  • Masopustní úterý 25. února 2020
  • Popeleční středa 26. února 2020
 

Masopustní veselí tradičně i netradičně

Masopust ve skanzenuPokud chcete prožít masopust opravdu ve stylových kulisách roubených chalup, vypravte se do některého z českých a moravských skanzenů. Za návštěvu stojí například ukázka tradiční masopustní zábavy v kouřimském skanzenu, která letos proběhne v neděli 23. února. Mimo odborný výklad zdejších průvodců je připravena i zabijačka a občerstvení s točeným pivem nebo smažení a ochutnávka "božích milostí".

Další masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu proběhne také 23. února, a to ve skanzenu v Pileticích u Hradce Králové. K ochutnání bude poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny. K vidění bude třeba tradiční venkovská zabíjačka, která bude okořeněná komentářem mistrů řezníků. A samozřejmě obchůzky masopustních maškar a taneční rej v provedení folklorních souborů, který mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí v maskách. Chybět nebudou ani ukázky rukodělných výtvarných technik v podání „tetiček Kateřinek“.
 
Masopust PříbramJedinečný zážitek slibuje od 21. do 25. února tradiční festival masopustních tradic Strání. Masopust zde začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky.

Nejslavnějším masopustním průvodem bude 22. února tradiční obchůzka masek z obce Vortová na Chrudimsko-Hlinecku, která patří mezi nemovité památky UNESCO. A když už do tohoto kraje zamíříte, určitě se podívejte také na expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznete v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.
 
KrumlovI v hlavním městě si můžete masopust jak se patří užít – v Praze bude stát za vidění v sobotu 25. února rozhodně masopust na Žižkově

Na obnovenou tradici lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek se můžete těšit také koncem února v Českém Krumlově. Veselý průvod masek se v sobotu 29. února prožene také západočeským Chebem a o týden dříve se bude konat masopustní zábava také ve Valticích, kde jsou masky laděné dle vinařské tradice. Čekají vás ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.
Farmářské trhy na Náplavce

1.10.
Farmářské trhy na Náplavce

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.