Úvod > Aktuality > Užijte si Litoměřice: oslavy 800 let města, osm příběhů a osm akcí

Užijte si Litoměřice: oslavy 800 let města, osm příběhů a osm akcí

Vydáno 13. května 2019 Památky
Důvodů proč navštívit Litoměřic určitě najdete spoustu a nemusí to být právě letošní slavnosti 800 let trvání města. Byla by ale škoda nepřijet v době, kdy se koná některá ze zajímavých akcí. Navíc si připomenete osm příběhů, které město provází, a také historickou perličku o jednom omylu.
Slavné výročí oslav 700 let od založení Litoměřic se totiž konalo v roce 1927 chybně. Historik a archivář Jindřich Tomas (1927–2010) v 60. letech minulého století objevil listinu papeže Honoria III., v jehož listině z roku 1219 je první zmínka o osadě na soutoku Labe a Ohře. Další výročí 750 let Litoměřic se už slavilo náležitě v roce 1969.
 

Osm století, osm příběhů

Oslavy 800 let už začaly, budou probíhat celý rok a vyvrcholí v září, v týdnu zakončeném třetím zářijovým víkendem a tradičním vinobraním. V informačním centru už nyní seženete hrnky, trička, kalendáře, šátky, tašky a další upomínkové předměty, speciální sady piva, čokolády i vína. Mimochodem, víno se bude hodit: v plánu je totiž pokus o zapsání Litoměřic do České knihy rekordů s největším společným přípitkem. Posílit řady všech rekordmanů můžete právě v září. O zajímavbé akce nebude nouze: například oblíbený videomapping na budově muzea představí všech osm století Litoměřic a osm různých příběhů, osobností a období. První příběh vás zavede na počátek 13. století, kdy osadě udělil Přemysl Otakar I. městská práva. Od té doby se Litoměřice pyšní jedním z největších náměstí v Čechách.

Už jste je navštívili? Pokud ano, pak určitě znáte i jednu z dominant města, radnici s věží ve tvaru kalicha. Připomíná vinařské tradice, které se v Litoměřicích udržely dodnes: potvrzuje to například expozice vinařství na litoměřickém hradě nebo vinná réva, jíž jsou osázeny terasy na městských hradbách a parkánech. Historickému centru daly dnešní podobu zejména renesance a baroko: zastavte se v muzeu ve Staré radnici, v domě U Černého orla, u kostela Zvěstování Panně Marii, kostela sv. Václava, u kostela sv. Vojtěcha či u velkolepé rezidence litoměřických biskupů s katedrálou sv. Štěpána a přístupnou vyhlídkovou věží.
 

Osm litoměřických akcí pro malé i velké

Nechce se vám čekat na září? Přijeďte třeba hned. Projdete se po městě, rozhlédnete se z vyhlídkových věží, dáte si něco dobrého v místních restauracích či kavárnách a užijete si některou z mnoha jiných akcí. V pátek 17. května začíná umělecký, kulturně vzdělávací a osvětový festival ALLfest – Alchymistické Litoměřice, akce plná výstav, divadelních představení, přednášek, diskuzí, workshopů a tvořivých dílen, zaměřená na téma láska, vzájemnost a empatie. Tak jako jiná místa v Evropě i Litoměřice prožijí v pátek 24. května svou letošní Noc kostelů a následující den můžete vyrazit na turistický pochod okolím města; odměnou budou pamětní listy s připomenutím výročí 800 let města.

noci z pátku 31. května na sobotu 1. června nastane Litoměřická muzejní noc, v sobotu 1. června se chystá tradiční Dětský den se sportovním jarmarkem, kde se představí všechny sportovní kluby a oddíly ve městě, na hradě se pak tentýž den koná Litoměřický hrozen, výstava vín z Čech a Moravy.

Pokud do Litoměřic zamíříte s dětmi, zastavte se v Galerii loutek v gotické věži s cimbuřím zvané Jezuitská hvězdárna, která bývala součástí litoměřického opevnění. Výlet si naplánujte tak, abyste stihli Bezva Fest; rodinný festival pro děti od nejmenších po teenagery s velmi rozmanitým programem proběhne v sobotu 8. června na Střeleckém ostrově a kromě dvou hudebních scén a atrakcí si užijete sportovní, divadelní a herní zónu či veletrh hraček. V pátek a v sobotu 21. a 22. června vám krásu Litoměřic představí desítky barevných zvětšenin na Mírovém náměstí; výstava fotoklubu Porta potrvá skutečně pouhé dva dny!
 

Výlety kolem Litoměřic pešky, na kole nebo po vodě

Bezva Fest - rodinný festival

Bezva Fest - rodinný festival

Rodinný festival, kde si přijde na své úplně každý, od nejmenších dětí až po teenegery, rodiče či prarodiče v nejlepších letech.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic.Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Skalnatý ostroh Kalvárie se vypíná nad pravým břehem Labe s krásnou vyhlídkou na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v rku 1587, se vžil také název Tříkřížový vrch. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Kalvárie, vyhlášené roku 1993.

Labská cyklostezka v Českém středohoří

Labská cyklostezka v Českém středohoří

Cyklostezka (trasa č. 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka je součástí sítě evropských tras EuroVelo. V České republice nabízí přibližně 370 kilometrů dobrodružství, úrodných nížin, horských a podhorských údolí a historických obcí a měst, než se dostanete k pramenu řeky v Krkonoších, který může být cílem nebo počátkem vaší cesty.

Litoměřická vinařská stezka

Litoměřická vinařská stezka

Trasa turisticko-naučné vinařské stezky patří k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům CHKO České středohoří. Má celkem 9 zastavení a měří téměř 20 km.

Litoměřické vinobraní 2019

Litoměřické vinobraní 2019

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu - k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Litoměřický hrozen 2019

Litoměřický hrozen 2019

Mimořádnou příležitost ochutnat na jednom místě několik desítek vzorků kvalitních vín z Čech a Moravy všem zájemcům nabízí Litoměřický hrozen 2019. 8.ročník prezentační, prodejní a soutěžní výstavy vín se koná 1. června v prostorách Hradu Litoměřice.

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Muzeum se nachází ve starobylé budově bývalé renesanční radnice. V interiéru je zachována původní výzdoba z 16. st. Stálá expozice představuje geologii regionu a jeho historický vývoj od pravěku až po 20. století. K muzeu patří také tzv. Máchova světnička, ve které krátce žil a zemřel K. H. Mácha.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla založena v lednu 1956, sbírky byly zpřístupněny 9. května 1958. Galerie prezentuje díla z období od 13. století do současnosti převážně české provenience. Díla jsou soustředěna do samostatných sálů - sál gotiky, sál renesance, sál baroka, sál umění 19. století a prostory pro výstavy.

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Výstava Zahrada Čech 2019

Výstava Zahrada Čech 2019

Letosse koná již 43. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech je zaměřen na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Letos bude probíhat vše ve velkém stylu!

Další aktuality

16.5.
2019
V pátek se v Rumburku uskuteční Loretánská muzejní noc

V pátek se v Rumburku uskuteční Loretánská muzejní noc

Severozápadní Čechy | Památky
13.5.
2019
Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Severozápadní Čechy | Památky
10.4.
2019
Do Litoměřic za vínem, zábavou a skvělými vyhlídkami

Do Litoměřic za vínem, zábavou a skvělými vyhlídkami

Severozápadní Čechy | Památky