!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

Vydáno 15. července 2019 Památky
K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti nebo se projdete rajským dvorem osvětleným svíčkami a pochodněmi.

Filmy, prohlídky a koncerty: klášter v Dolních Kounicích

ve čtvrtek 18. července můžete přijet do středověkého ženského kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích na Středověkou noc s promítáním filmu Král Artuš – legenda o meči. Takzvaná Růže nebeská má podmanivé kouzlo i za denního světla, a což teprve večer, kdy rajskou zahradu rozzáří svit svíček a pochodní? Navíc se říká, že citlivější lidé tu cítí příval pozitivní energie a že jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách dokáže vylepšit náladu i těm největším mrzoutům. Ověřit si to můžete také ve čtvrtek 22. srpna, kdy Středověkou noc doplní další film: Hobit – neočekávaná cesta, anebo v pátek 30. srpna při koncertu Brněnského filharmonického sboru. A pak jsou tu také noční prohlídky: letos v létě můžete přijet v sobotu 27. července od 20 hodin a 31. srpna od 19.30 hodin.
 

Hudba, koncerty a dílny pro děti: klášter Sázava

Jak vypadá místo, kde svatý Prokop oral s čertem? Pro odpověď si zajeďte do kláštera v Sázavě, třeba do klášterní zahrady. Světce s čertem a s pluhem by sem dnes pustili jen těžko: táhne se tu měkký travnatý koberec, vzrostlé listnaté stromy nabízejí ve svém stínu místo pro odpočinek, relaxaci a rozjímání. Navíc přímo v centru zahrady objevíte obří kamenný čtyřlístek aneb základy kostela sv. Kříže z 11. století. Zahrada bývá volně přístupná zdarma a odehrávají se tu také některé z mnoha letních akcí. Přijet můžete třeba ve středu 31. července na koncert australské didgeridoo a africké harfy Ondřeje Smeykala, v neděli 4. srpna budete mít možnost nahlédnout do ikonopisecké dílny Martina Damiana, a od 22. do 25. srpna poběží kreativní písmomalířské dílničky pro děti i dospělé. Na konci prázdnin se pak v rychlém sledu odehraje v pátek 30. srpna letní open air koncert keltské hudby v klášterní zahradě a v sobotu 31. srpna Archeoden aneb akce plná středověké práce a zábavy pro rodiny s dětmi a Hradozámecká noc.
 

Zahradní party a Mendel-včelař: Starobrněnský klášter

Celodenní narozeninová party světoznámého vědce G. J. Mendela s hudbou, jídlem, open air pokusy a koncerty, zakončená světelnou show, to je letní festival v zahradě Starobrněnského klášteraBrně. Každý rok připomíná výročí narozenin Gregora Johanna Mendela, které připadají na 22. červenec, a každý rok má jiné zaměření. Loni hrála hlavní roli věda, letošní festival se jmenuje Mendel je včelař. Hlavní program se odehraje v sobotu 20. července v zahradě opatství, kde můžete celý den navštívit stánky Mendlova muzea nebo olomouckého interaktivního muzea vědy Pevnost poznání. O originální občerstvení se postará Food festival, k tomu si užijete třeba odpolední pokusy VIDA science centra a pohádky. Mendelovo muzeum zve na výstavu Včely a květy, v Mendelově včelíně se pak chystají komentované prohlídky a včelařské workshopy. Chybět nebude ani přehlídka velkých fyzikálních objevů a technologických převratů z doby Mendelova života!
 

Koncerty a pozorování oblohy: klášter Kladruby

Také barokní klášter Kladruby pořádá řadu letních akcí: přijet můžete třeba v pátek a v sobotu 19. a 20. července na Benediktinské dny aneb oživené noční prohlídky, tradiční Monastýrování aneb prohlídky kláštera se soutěží (v pátek a v sobotu 26. a 27. července) a také série koncertů v rámci 42. ročníku hudebního festivalu Kladrubské léto v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu 31. srpna přijeďte na Hradozámeckou noc, pro niž klášter připravuje program ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech a Plzni. Těšit se můžete na pozorování slunce, mobilní planetárium, komentovanou prohlídku klášterního kostela anebo pozorování noční oblohy.
 

Prohlídky, výstava a koncerty: Broumovský klášter

Plánujete letní výlet do Broumovského kláštera? Možná vás bude zajímat, že řeholníci nesměli areál kláštera opouštět a zahrada byla jediným místem, kde se mohli procházet. Záhony pro zásobování klášterní kuchyně už sice neexistují, ale zahrada před několika lety prošla velkou revitalizací. Opravy se dočkaly všechny historické stavby včetně kuželníku, altánu, vodárny, dřevníku nebo malebného zahradního domku. Zahrada je přístupná zdarma, konají se tu open air koncerty (9. srpna Karel Plíhal, 14. srpna Dagmar Voňková) a až do konce září se můžete přijít podívat na výstavu sochařských děl Jakuba Golla a Jiřího Kobra. Nezapomeňte ani na noční hrané prohlídky kláštera, které provází celé letní prázdniny.
 

Barokní festival a večer pro klášter: klášter Chotěšov

Už jste si prohlédli bývalý klášter premonstrátek v Chotěšově? V sezoně se tu konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce, například v sobotu 3. srpna Večer pro klášter Chotěšov.  Podíváte se, jak pokračuje obnova vzácné památky, navštívíte běžně nepřístupná místa a užijete si koncerty, přednášky, divadlo, řemeslný trh, soutěže a další doprovodný program. Chotěšovský klášter je také jednou ze zastávek Letního festivalu barokní kultury v západních Čechách: v sobotu 14. září se tu odehraje zakončení letní barokní sezóny 2019.
 

Muzeum, prohlídky a akce: zámek Žďár

Areál bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou můžete navštívit celý rok. Jeho příběh vypráví jedinečné Muzeum nové generace, prohlédnout si můžete i galerii Kinských, stálou výstavu barokního malířství a sochařství anebo se vydat po stopách Jana Blažeje Santiniho. Celé prázdniny probíhají Letní dětské prohlídky, program plný zábavného poznávání pro celou rodinu, v pátek a v sobotu 26. a 27. července se na zámeckém nádvoří koná Festival pod Zelenou horou a od 5. do 8. srpna se tu zastaví Kinematograf bratří Čadíků s filmy Čertí brko, Hastrman, Trabantem tam a zase zpátky a Bohemian Rhapsody. Druhý srpnový víkend nastane ten pravý čas na tradiční žďárský festival folkové a country hudby Horácký džbánek.
 
Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Borovany na Českobudějovicku otevřely v červenci 2010 zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Augustiniánský klášter Šternberk

Augustiniánský klášter Šternberk

V těsné blízkosti šternberského hradu leží bývalý augustiniánský klášter. Současná podoba někdejšího kláštera pochází z 18. století a je výsledkem tvůrčí aktivity jeho posledních proboštů. Handkeho občanské sdružení nabízí prohlídky tohoto kláštera.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Cisterciácký klášter Osek - rekonstrukce do roku 2021

Cisterciácký klášter Osek - rekonstrukce do roku 2021

Z důvodu rekonstrukce se prohlídky nekonají, a to minimálně do roku 2021. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě

Původně gotický klášterní kostel s dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně v 1. polovině 14. století, byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Po několikerém vypálení a zpustošení v době husitské a v průběhu třicetileté války, byl kostel radikálně přestavěn v období raného baroka, v 17. století.

Dům hostů - ubytování v Broumovském klášteře

Dům hostů - ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.

Farní kostel sv. Andělů strážných ve Veselí n. Moravě - prohlídky s průvodcem

Farní kostel sv. Andělů strážných ve Veselí n. Moravě - prohlídky s průvodcem

Od léta 2013 máte nově možnost navštívit kostel sv. Andělů strážných a zúčastnit se komentované prohlídky s průvodcem.

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.

Františkánská zahrada v Praze

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Františkánský klášter v Hostinném

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Kateřinská zahrada v Praze

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Chcete se dozvědět více o premostrátech, jejich historii a v neposlední řadě o přísném řeholním životě sester? Pak neváhejte a navštivte jedinečnou památku svého typu, klášter Doksany.

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Klášter Zaječov - Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Klášter Zaječov - Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Augustiniánský klášter nechal v roce 1262 založit Oldřich Zajíc z Valdeka na místě, kde se mu dle legendy zjevila Panna Marie. Své jméno získal klášter v roce 1327, kdy sem byly převezeny z pražského augustiniánského kostela sv. Tomáše ostatky sv. Dobrotivé (sv. Benigny).

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Klášterní vinohrad v Kadani

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Klášterní zahrada v Chebu

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Konventní zahrada v Klášterním Hradisku

Konventní zahrada v Klášterním Hradisku

Unikátní barokní zahradu najdete v areálu armádní nemocnice na Klášterním Hradisku v Olomouci. V zahradě se nachází dvě kašny, jejichž motivy se vztahují k barokní symbolice magických čtyřek, která se prolíná celou zahradou.

Letní slavnosti staré hudby 2020

Letní slavnosti staré hudby 2020

Letní slavnosti staré hudby je mezinárodní hudební festival historických uměleckých hudebních směrů.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2020

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2020

29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se koná od 17. července do 8. srpna 2020.

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada v samém centru Brna je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu. Najdete u nás výukovou zahradu čtyř živlů i bývalou Boromejskou zahradu, kde zažijete zemědělský koloběh od hlíny až po vidličku. Užít si tu můžete tematické kurzy, programy pro školy, ale také vlastní firemní.

Park Kajetánka na Břevnově

Park Kajetánka na Břevnově

Park Kajetánka na pražském Břevnově prošel revitalizací a nyní nabízí příjemné místo k relaxaci. Součástí parku je i jezírko a bývalá usedlost Kajetánka, která se přeměnila v restauraci. Do parku je umožněn vjezd vozíků zdravotně postižených osob.

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Za poklady Broumovska 2020

Za poklady Broumovska 2020

Festival klasické hudby Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí.

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

V roce 1149 byl založen želivským opatem Gotšalkem na území dnešních Louňovic pod Blaníkem ženský premonstrátský klášter jako protějšek mužského premonstrátského kláštera na Želivi.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Mendel je...

Mendel je...

Multižánrový festival spojuje vědu, umění, hudbu, jídlo a zabaví se na něm jak rodiny s dětmi, tak odborníci.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?