!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si kouzelný advent ve středních Čechách
Užijte si kouzelný advent ve středních Čechách
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Užijte si kouzelný advent ve středních Čechách

  • Vydáno24. listopadu 2021
Advent je za dveřmi a ve středních Čechách probíhá mnoho dlouhodobých předvánočních výstav a akcí. Některé potrvají do Vánoc, jiné až do ledna příštího roku. Tematické prohlídky Příběh vánočního stromečku se odehrávají na zámku Loučeň. Vánoční výstavy je možné vidět ve skanzenech v Přerově nad Labem i v Kouřimi či na Hamousově statku. Muzeum v Mělníce se zaměřilo na advent v proměnách času, muzeum v Jílovém u Prahy zase na perníčky. Originální betlém z másla je vystaven v muzeu v Máslovicích. Další akce a výstavy jsou přichystány na jiných místech ve středních Čechách, nabídka je opravdu pestrá.
loučeňKomnaty zámku Loučeň jsou již počtvrté vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromků. S jejich příběhem seznamuje tematicky zaměřený výklad průvodce. Otevřeno je denně a každý den se v 17 hodin rovněž rozehrává světelná show. Akce probíhá až do 7. ledna 2022. Do konce letošního roku probíhají vánočně zaměřené výstavy ve středočeských skanzenech. Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem pořádá velkou vánoční výstavu v celém areálu skanzenu. V interiérech chalup budou předváděny scény ze života našich předků a připomínány starobylé zvyky a obyčeje. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi proběhne výstava s názvem Advent a Vánoce a na Hamousově statku ve Zbečně bude možné užít si vánoční atmosféru selského stavení, a to o všech adventních víkendech. Na návštěvníky čeká výstava betlémů a dalších symbolů Vánoc.
 
perníčkyZa adventně laděnými výstavami lze vyrazit také do středočeských muzeí. Výstava v Regionálním muzeu Mělník s názvem Advent v proměnách času nabízí exkurz do období od 2. poloviny 19. století až do 80. let 20. století. Přiblíží předvánoční čas z pohledu tradičních obchůzek a známých i neznámých adventních postav. Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připravilo výstavu s názvem Perníčky kam se podíváš. Obě výstavy budou k vidění do začátku ledna 2022.
 
betlémNebudou chybět ani výstavy betlémů. Expozice historických i současných betlémů je letos k vidění například v Kozojedech, kde je vystaveno na 150 papírových betlémů malovaných známými i méně slavnými umělci. Vystaveny jsou betlémy Mikoláše Aleše, Josefa Weniga, Josefa Lady, Marie Fišerové-Kvěchové či Vojtěcha Kubašty, a to až do poloviny ledna příštího roku. Netradiční betlém z másla je opět k vidění v Muzeu másla v Máslovicích, kde si ho návštěvníci mohou prohlédnout až do 30. ledna 2022. Betlém v jediném muzeu svého druhu ve střední Evropě s interaktivní expozicí je každý rok originální.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

17.11.
17.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již počtvrté pro vás připravujeme speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem.

Expozice historických i současných betlémů v Kozojedech na Jičínsku

27.11.
15.1.
Expozice historických i současných betlémů v Kozojedech na Jičínsku

Nechte se vnést během návštěvy výstavy „Stálá expozice historických i současných betlémů v Kozojedech na Jičínsku“ do příjemné vánoční atmosféry.

Advent na Hamousově statku – zrušeno

27.11.
28.12.
Advent na Hamousově statku – zrušeno

Ukázka zimních lidových zvyků, řemeslnický jarmark, vánoční výrobky.

Lidové Vánoce v Polabí 2021

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2021

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Advent v proměnách času

18.11.
2.1.
Advent v proměnách času

Výstava věnovaná adventním zvykům a tradicích v průběhu historie ve velkém sále Regionálního muzea Mělník...

Betlém z másla v Máslovicích

28.11.
30.1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění od 28. listopadu do 30. ledna 2022.