Úvod > Aktuality > Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava
Užijte si jarní dny na Lipně - s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava
"> "> "> ">
Příroda

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

  • Vydáno2. května 2019
Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz Kyselov.
Loď Adalbert StifterNa Lipně se už o dubnových víkendech bylo možné svézt výletní lodí i přívozem, od května však lodě i přívozy jezdí častěji a déle. Lodní dopravu zajišťuje společnost Rosenberger-Lipno-Line, která provozuje vyhlídkové plavby na lodích Adalbert Stifter a Vltava. Vedle pravidelné "linkové" lodní dopravy a okružních plaveb nabízí i velice oblíbené speciální večerní plavby s živou hudbou. Lodě je také možné pronajmout i s posádkou pro soukromé akce, večírky, svatby atp.

Loď Adalbert Stifter vyplouvá ve 12:30 z přístaviště v Lipně nad Vltavou, krátce zastaví na cca. 5 minut ve Frymburku (ve 13:00 hod., pro nástup a výstup pasažérů plujících z/do Frymburku) a pak poplují dále doprostřed jezera k Dolní Vltavici, kde se loď otáčí a pluje zpět. Při zpáteční cestě opět krátce zastaví ve Frymburku (13:50 hod.). Plavba končí v Lipně nad Vltavou. Do 14. 6. pluje Adalbert Stifter pouze o víkendech, od 15. 6. do 15. 9. 2019 denně a od 16. 9. do 31. 10. opět pouze o víkendech.

Loď VltavaV létě brázdí vody Lipenského jezera ještě další plavidlo. Loď Vltava zajišťuje v červenci a srpnu linkové a okružní plavby mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví a plavby z/do Lipna nad Vltavou. V květnu, červnu, září a říjnu jezdí na objednání skupin nad 20 osob.

O letních prázdninách 2019 si užijete pravou romantiku – každou středu a pátek se budou konat večerní plavby na lodi Adalbert Stifter. Jde o výlety s živou muzikou, o něž byl loni velký zájem. V červenci a v srpnu společnost přidala dětské plavby v pondělí, ve středu a v pátek. Součástí plavby bude program pro děti. Víc plaveb bude mít i loď Vltava, turisté budou moci cestovat z Lipna nad Vltavou do Horní Plané. Odjezd z Lipna bude v 18:00 hodin, odjezd z Frymburku pak v 18:30 hodin. Cesta k Horní Plané potrvá tři hodiny.
 

Všechny lipenské přívozy jsou již v provozu

přívoz Horní Planá – Bližší LhotaPřívoz v Horní Plané denně využívá mnoho lidí jako dopravní prostředek na cestě do zaměstnání, o víkendu pak slouží převážně turistům. Přívoz však převáží nejen osoby, ale také jejich kola, motocykly a automobily. Někdy se nalodí i traktor, nákladní auto nebo autobus. První přívoz jede v 6:25 ráno, poslední v 19:30 hodin.

Od května se turistům otevřel přívoz Dolní Vltavice – Kyselov. Přívoz odjíždí každou celou hodinu z Dolní Vltavice na Kyselov. Na Kyselově se lidé vylodí, noví nalodí a převoz jede hned zpět do Dolní Vltavice. V přístavu prosím buďte pět minut před odjezdem. Cesta na druhou stranu trvá zhruba 7 minut, proto cestující čekající na Kyselově by měli být v přístavu také vždy na celou hodinu. Přívoz z Dolní Vlatvice je v provozu v letní sezóně, od května do konce října. Loď jezdí vždy od 9 hodin minimálně do 16 hodin (v červenci a srpnu do 20 hodin).

Od května do září je možné využít také přívoz z Hrdoňova na druhou stranu Lipenské přehrady, kde navazuje na cyklostezku Svatý Tomáš. V provozu je také přívoz Frymburk – Frýdava. Z Frýdavy je možné podniknout výlety například na Svatý Tomáš a rozhlednu Vítkův hrádek, nebo do Nové Pece.
Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.

Active Park Lipno – to musíte zažít

Active Park Lipno – to musíte zažít

Plánujete aktivní rodinnou dovolenou? Jste rodina, která ráda vyzkouší něco nového a chce si užít společné chvíle? Máte rádi dny nabité novými zážitky a poznáním? Pak je tu pro vás Active Park Lipno, který nabízí aktivity pro celou rodinu.

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Přívoz Hrdoňov – Svatý Tomáš na Lipně

Přívoz Hrdoňov – Svatý Tomáš na Lipně

V letních měsících je možné využít přívoz z Hrdoňova na druhou stranu Lipenské přehrady, kde navazuje na cyklostezku Svatý Tomáš.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Další aktuality

9.5.
2022
Vydejte se do Písku za pískem

Vydejte se do Písku za pískem

Jihočeský kraj | Zážitky
4.5.
2022
Na výlet lodí po hladině Orlíku i Slapské přehrady

Na výlet lodí po hladině Orlíku i Slapské přehrady

Jihočeský kraj | Zážitky
26.4.
2022
Království lesa na Lipně otevírá své brány

Království lesa na Lipně otevírá své brány

Jihočeský kraj | Letní sporty