ÚvodAktualityUžijte si Festival dračích lodí, Slezskou Hartu a sopky v jejím okolí
Příroda

Užijte si Festival dračích lodí, Slezskou Hartu a sopky v jejím okolí

  • 21. srpna 2019
Slezská Harta, nejmladší a nejmodernější přehrada v Česku, se na poslední prázdninový víkend promění v rejdiště draků: od pátku 23. do neděle 25. srpna se tu bude konat Festival dračích lodí, největší akce svého druhu na Severní Moravě a ve Slezsku.
Místem děje bude zátoka u nejznámější pláže Slezské HartyLeskovci. Přijďte včas, čeká se, že na Festival dračích lodí se přijede podívat až patnáct tisíc návštěvníků. Odpoledne v pátek 23. srpna bude vyhrazeno pro tréninkové plavby, večer vás pak čeká slavnosti zahájení, v letním kině film Léto s kovbojem, koncert a karaoke párty. V sobotu 24. srpna vypuknou skutečné závody na 200 metrů, po poledni jsou pak nachystané spanilé jízdy na dračích lodích pro děti, odpoledne pokračování závodů a večer zase hudba a zábava. V neděli pak odstartují závody na 1 000 metrů a odpoledne kolem půl třetí se očekává defilé vítězů a předávání cen.
 

Seznamte se s Hartou zblízka

Existuje spousta dokumentárních filmů o stavbě přehrad, ale Slezská Harta je jediná, o které Československá televize natočila seriál. Jmenoval se Velké sedlo, autorem byl Jaroslav Dietl a odehrával se na nedaleké přehradě Kružberk. Pokud chcete vidět údolí rozestavěné Slezské Harty, později zatopené vesnice i několik leteckých záběrů, podívejte se na poslední, devátý díl.

Stavba přehrady se plánovala několik desítek let, stavět se ale začalo až v roce 1987. Hlavní úlohu splnila Slezská Harta ještě před dokončením v roce 1997: během dvou let totiž zachránila velkou část Severní Moravy a Slezska před povodněmi. Prázdné údolí, které se prý mělo napouštět až patnáct let, bylo během dvou let plné. Nebýt Slezské Harty, povodně by poničily velkou část Opavska včetně Hradce nad Moravicí, Opavy, Kravař nebo Hlučína.

Od letošního léta se po Slezské Hartě můžete projet na palubě nové výletní lodě Harta. Objednat si můžete i výlet menší lodí Santa Maria: ta vyplouvá každou hodinu a kromě projížďky po nejhezčí části přehrady se podíváte do malebných zátok a dozvíte se leccos jak o historii nádrže, tak o vesnicích, které skončily na jejím dně. Pod vodou zůstala vesnice Karlovec a částečně také Leskovec nad Moravicí, Roudno, Nová Pláň a Razová.
 

Kolem Harty lodí pěšky nebo na kole

Při pohledu na mapu je vidět, že okolím Slezské Harty příliš turistických značek nevede, ale jejich nedostatek vám nahradí cyklotrasy. Pokud se například budete chtít vypravit ke starší přehradě Kružberk, dovede vás k ní cyklotrasa 503, přes hráz nádrže a po jejím jižním břehu pak vede cyklotrasa 6142.

Největší zajímavost široko daleko ale budete mít při Festivalu dračích lodí před sebou jako na dlani: řadu bývalých sopek, které podle odborníků vyhasly relativně „nedávno“, tedy před pouhými dvaceti až třiceti miliony lety. Snadno je obejdete díky naučné stezce Po vulkanitech, která prochází po obou stranách Slezské Harty a mapuje lávové proudy a další místa, související s vulkanickou činností. Podél trasy je rozmístěno deset odpočívadel a informační panely; trasa je nenáročná a strmější stoupání vás čekají pouze při výstupech na vrcholy někdejších sopek.
 

Vzhůru na sopky!

Jižní část stezky Po vulkanitech vede přes všechny významnější sopečné kužely včetně Velkého a Malého Roudného. Oba kopce patří mezi stratovulkány, které během erupcí vyvrhovaly jak sopečný popel, tak vrstvy sopečné lávy. Na Velkém Roudném (780 m) sice není žádný výraznější lom, kde byste mohli vidět střídající se vrstvy obou hornin, ale zato z vrcholu s rozhlednou a kaplí je nádherný výhled do okolí; kromě Slezské Harty uvidíte Praděd a za pěkného počasí i velkou část Jeseníků.

Druhá část naučné stezky vede na opačnou stranu Slezské Harty k přírodní památce Razovské tufity. Kolmé lomové stěny se šedou horninou vznikly postupným usazováním sopečného popele na dně pradávných mělkých moří. Měkký a jednoduše těžitelný šedivý stavební kámen se v regionu hojně využívá ve stavebnictví: odsud pocházejí šedé věže místních kostelů i některé domy.
 

Kružberk, skály, hrad a lvice Elsa

  • Pod hrází Slezské Harty urazí řeka Moravice sotva tři kilometry a začíná vzdutí další přehrady, Kružberku. Ta se stavěla v letech 1948–1955 a slouží jako zdroj pitné vody pro Ostravsko, takže koupání je tu zakázáno. Můžete se ale zastavit na hrázi (malé parkoviště je na jejím jižním konci) a udělat si malý výlet po Čermákově naučné stezce, která připomíná osudy Jana Čermáka, stavitele Kružberské a Žermanické přehrady.
  • Odpočinout si můžete v Davidově mlýně, rekreačním středisku na břehu Moravice. Penzion se dvěma restauracemi doplňuje dětské hřiště, malý lanový park, rybníček, kde můžete rybařit, a také 18jamkové patovací golfové hřiště.
  • Stezka vás zavede pod hráz přehrady Kružberk ke Kružberským skalám, které patří k oblíbeným horolezeckým terénům. Nad nimi objevíte zříceninu kružberského hradu a také podivný kamenný útvar. Nejde o zbytky hradního opevnění, ale o nedokončenou rozhlednu, kterou tu začal stavět Carl Weisshuhn (1837–1919). Podnikatel a milovník tohoto kraje byl také pradědečkem Joy Adamsonové. Autorka příběhů o lvici Else se narodila v roce 1910 v Opavě jako Friederike Victoria Gessnerová.
  • Podnikatelské aktivity rodiny Weisshuhnů dodnes připomíná jedinečná technická památka u Hradce nad Moravicí, tři a půl kilometru dlouhý Papírenský náhon se dvěma akvadukty a tunelem, jímž se plavilo dřevo do papírny v Žimrovicích. Náhon je stále funkční, i když dřevo se v něm naposled plavilo v roce 1966.
Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria Zážitky

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria

Přehradu Slezská Harta mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání na Bruntálsku brázdí v letní sezóně vyhlídková loď Santa Maria. Máte tak možnost využít plavby na lodi, která svým jménem i vzhledem připomíná legendární loď Kryštofa Kolumba.

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách Příroda

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách

Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku, byla postavena v roce 2007.

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách Památky

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Velký Roudný je kupovitý vrchol, který se tyčí nad vodní nádrží Slezská Harta. Hora je nejvyšší a nejzachovalejší stratovulkán Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu se nachází zděná kaple z roku 1933, která byla obnovena v roce 1998.

Vápenná pec u Slezské Harty Památky

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň Příroda

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice Letní sporty

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.

Centrum Slezská Harta Ubytování

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice Příroda

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria Zážitky

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě Letní sporty

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě

Půjčovny malých plavidel na Slezské Hartě jsou k dispozici v Nové Pláni a v Leskovci nad Moravicí. Naleznete zde vypůjčení pramice (s elektromotory či bez), šlapadla a elektrické čluny.

Sopečné Razovské tufity Příroda

Sopečné Razovské tufity

Pokud nejste geologové, budete rádi, že se u nás dozvíte něco nového. Procházka lomem je až neskutečně romantická.

Lávový proud u Meziny Příroda

Lávový proud u Meziny

Neobvyklý kamenný útvar s typickými čedičovými varhany byl vytvořen v proudu lávy nedaleké Venušiny sopky. Zajímavé geometrické tvary sloupků vznikly smršťováním horniny při jejím ochlazování.

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku Příroda

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku

Naučné stezky v celkové délce 25 km jsou vybudovány kolem vodní nádrže Slezská Harta a provedou návštěvníky po jednotlivých vulkánech, lávových proudech a místech, která s vulkanickou činností souvisejí.

Další aktuality

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
11. říjen 2024 16:05
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!

Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale mají návštěvníci zoo jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového. Kde? V pavilonu Papua.
11. říjen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky v Ostravě slaví desáté narozeniny!

V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic se slaví! Areál láká návštěvníky na novou únikovku, fantaskní Imaginárium i roboty všeho druhu. Až do 5. října si můžete v Dolních Vítkovicích užít zajímavých výstav, divadelních představení a vědeckých show, které zdejší Svět techniky připravil ke svým desátým narozeninám . Nechybí ani úniková hra Cesta za tajemstvím vědy, kreativní dílny, den s roboty i den pro seniory. Během narozeninového týdne budeme mít areál výjimečně otevřeno i v pondělí.
28. září 2024 15:52
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
27. září 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj