Úvod > Aktuality > Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Vydáno 6. prosince 2018 Zážitky
Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní si mohou v prosinci město vychutnat i při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci, od kterých se dozví mnoho nového nebo návštěvou zajímavých míst.

Rozhled z věže Staré radnice

Radniční věžVánoční atmosféru v centru města a pohled na slavnostně nasvícené ulice si vychutnáte s nadhledem z věže Staré radnice. Jedná se o nejstarší světskou stavbu na území města Brna a k vidění je v ní také nová expozice věnovaná architektu Antonu Pilgramovi. Ten mimo jiné navrhl a se svojí dílnou následně vytvořil jeden ze symbolů města – skvostný portál Staré radnice v gotických formách se slavnými pokroucenými fiálami.

Vystoupat na vrchol můžete od pondělí do čtvrtka od 14 do 20 hodin, v pátek od 12 do 22 hodin a o víkendu od 10 do 22 hodin. Poslední vstup je možný 30 minut před koncem otevírací doby věže. Vstupné na věž je 70 korun.
 

Jízdy vánočním minibusem

vánoční minibusV čase adventním si užijete také vyhlídkové jízdy vánočním minibusem. Nasedněte do vyhřátého minibusu a vyjeďte si. Kdy? V sobotu a neděli. Kam? Za brněnskými vilami. Během dvouhodinové jízdy poznáte dvacet míst, které byste pěšky poznávali minimálně celý den. Během trasy uvidíte kostel sv. Jakuba, Janáčkovo a Mahenovo divadlo, park Lužánky, vilu Löw-Beer, z jejíž zahrady je výhled i na vilu Tugendhat, paláce Tivoli, Jurkovičovu vilu, Hvězdárnu a planetárium Brno a si prohlédnete zahradu vily Stiassni. Dále pojedete kolem brněnského výstaviště, Mendelova muzea, baziliky Nanebevzetí Panny Marie a pravoslavného kostela sv. Václava na hradě Špilberk. Závěrečná část trasy vede ulicí Pekařskou a Husovou kolem Moravské galerie, Besedního domu  a kostela Jana Amose Komenského zpět na náměstí Svobody.

Při jízdě minibusem doprovodí turisty průvodce, pro zahraniční návštěvníky jsou připraveny audioguidy s nahrávkou v anglickém a německém jazyce. Jízda trvá 2 hodiny.
 

Toulky adventním Brnem

Prohlídky BrnaZpříjemněte si adventní dny a vydejte se s průvodci TIC Brno vánočně vyzdobeným městem. Pokud Brno znáte, uvidíte jej v nových souvislostech, pokud jej neznáte, tak komentovaná procházka je tím nejlepším způsobem, jak jej poznat. Prohlídka vánočního Brna proběhne ve třech termínech (8., 15. a 22. prosince), prohlídka betlémů je nabízena v jediném termínu, a to ve čtvrtek 27. 12. 2018.

Během toulky si prohlédnete zajímavosti v centru města a dozvíte se něco o adventu a příchodu vánočních tradic k nám. Na závěr prohlídky také zjistíte, proč každý rok stojí na náměstí Svobody nazdobený strom a že byl historicky vůbec první u nás. Sraz na prohlídku, která trvá 90 minut, je v 16:00 před Starou radnicí. Na prohlídku betlémů se s průvodcem setkáte před kostelem sv. Jakuba.
 

Obří ruské kolo na Moravském náměstí

ruské koloDopřát si nevšední zážitek můžete na 33 metrů vysokém vyhlídkovém kolu, z jehož vrcholu uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. V kabinkách, které jsou osvětlené, se sveze najednou až 144 lidí. Jedna jízda stojí 100 Kč a trvá pět až deset minut.

Vyhlídkové kolo je v provozu denně až do 23.12. 2018, v čase 10:00 - 20:00 hodin, v případě zájmu maximálně do 22:00 hodin.
Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba, jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Nejstarší světskou stavbou v Brně je budova Staré radnice. Areál je v současnosti využíván ke kulturním a společenským účelům. Z věže s renesančním ochozem je možné shlédnout centrum města Brna.