Úvod > Aktuality > Užijte si adventní akce na zámcích na severu Čech
Užijte si adventní akce na zámcích na severu Čech
"> "> "> "> ">
Památky

Užijte si adventní akce na zámcích na severu Čech

  • Vydáno13. prosince 2018
Správy hradů a zámků NPÚ v Liberci si pro adventní čas připravily nejenom vánoční prohlídky na svých objektech, ale také řadu doprovodných akcí, které symbolizují čas adventní a dobu vánoční. Pokochejte se slavnostně vyzdobenými interiéry Hrubého Rohozce nebo zámku Sychrov, upečte si perníčky na Grabštejně či nahlédněte do nového bytu pana nadlesního na zámku Zákupy.

Poslední letošní prohlídky Grabštejna

Hrad Grabštejn v ziměHrad Grabštejn nabízí o víkendu 15. a 16. prosince poslední možnost zhlédnout interiéry v netradičním zimním období s adventní dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Poté se hrad na celou zimu uzavře. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury.

Prohlídky hradu Grabštejna vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni! Vstupné stojí 120 korun.
 

Vánoce na zámku Lemberk

vánoční prohlídky lemberkTaké zámek Lemberk chystá na tento víkend poslední adventní prohlídky vyzdobeného Clam-Gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Na zámku zjistíte, jak Vánoce slavila šlechta a jaké vánoční zvyky Clam-Gallasové  dodržovali. Prohlídka s průvodcem vychází v sobotu každou celou hodinu od 10:00 do 14:00 hodin. V neděli pak pouze do 13:00 hodin. Vstupné stojí 120 korun.

V neděli 16. 12. čeká na příchozí příjemné zakončení návštěvnické sezóny na zámku v podání komorního smíšeného pěveckého sboru Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého. Koncert v zámecké kapli začíná ve 14:30 hodin.


Adventní čas u pana nadlesního

Zákupydo neděle 16. prosince můžete navštívit byt pana nadlesního na zámku Zákupy. Tradiční adventní prohlídky zámku se letos odehrávají v rámci této nové prohlídkové trasy, tzn. v bytě lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky.

Prohlídka s průvodcem neopomene také výklad o vánočních zvycích, nechybí ani vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky je rovněž vánočně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi. Vstupné stojí 120 korun.


Vánoční prohlídky hradu Kost

Hrad KostV období od 26.12. do 31.12.2018 máte možnost navštívit hrad Kost a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc.

Těšit se můžete na prohlídky hradních paláců obohacené o vyprávění toho, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule. Prohlídky odchází každou hodinu, a to od 11:00 do 15:00 hodin.
 

Co bývalo pod stromečkem na Hrubém Rohozci?

Vánoce Hrubý RohozecZámek Hrubý Rohozec připravil od 26. do 31. prosince prohlídky s vánoční atmosférou. K vidění budou vánočně vyzdobené interiéry, vyřezávaný Betlém v zámecké kapli a vyprávění o historii zámku a jeho majitelů i o vánočních zvycích. V zámecké kapli si budete moci prohlédnout starý vyřezávaný betlém, v salonu na vás bude čekat ozdobený vánoční stromeček a pod ním dárky pro pana hraběte, paní hraběnku i jejich děti.

Součástí prohlídky bude i místnost služebnictva, kterému panstvo "na přilepšenou" zdobilo vánoční stromek jitrnicemi a klobásami. Zajímavým exponátem je také posilovací stroj hraběte Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode z konce 19. století.


Vánoce na Sychrově

Vánoce na SychrověProhlídky vánočně vyzdobených sychrovských zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, se konají od 27. do 31. prosince 2018.

Během vánoční prohlídky zámku Sychrov, kde uvidíte stromečky, cukroví, betlémy a také dárky, které nacházely děti Rohanů pod stromečkem.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl