Úvod > Aktuality > Užijte si advent a Vánoce na památkách v kraji Vysočina
S blížícím se adventem a Vánocemi ožijí památkové objekty v kraji Vysocina
"> S blížícím se adventem a Vánocemi ožijí památkové objekty v kraji Vysocina "> Na státním hrade Lipnice probehnou dva adventní koncerty "> V letošním roce se na zámku v Jaromericích nad Rokytnou uskutecní oblíbené tradicní Vánoce na zámku
Zážitky

Užijte si advent a Vánoce na památkách v kraji Vysočina

  • Vydáno3. prosince 2013
S blížícím se adventem a Vánocemi ožijí památkové objekty v kraji Vysočina adventními trhy, výstavami, koncerty nebo živým Betlém. Vypravit se můžete na zámek Jaroměřice nad Rokytnou, kde vás čekají Vánoce na zámku, do Telče, která nabízí bohatý program po celé Vánoce či na hrad Lipnice, kde proběhnou dva koncerty.
Zámek JaroměřiceTaké v letošním roce se na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou uskuteční oblíbené tradiční Vánoce na zámku. O druhém adventním víkendu 7. – 8. 12. 2013 si tak budete moci vychutnat kouzelnou vánoční atmosféru prohlídkou výstavy v zámeckých interiérech věnované tématu Madona a Vánoce. Po oba dny zpestří sváteční atmosféru několik divadelních představení v podání Víti Marčíka ml., divadelních souborů Komedianti na káře, Divadýlko Mrak a Jaroměřické ochotnické divadlo. Chybět nebudou samozřejmě tradiční řemeslnické trhy. Vstupné činí 90 Kč plné a 60 Kč snížené, vstupenka na výstavu platí i na kulturní program a jarmark. Otevřeno bude po oba dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Adventní program na zámku v Telči začíná v pátek 6. 12. 2013 koncertem. Vystoupí na něm zpívající právník Ivo Jahelka a písničkář Miroslav Paleček. Dvojkoncert bude mít dvě části, v první se představí Miroslav Paleček – polovička známé dvojice Paleček & Janík, která patří k legendám českého folku. V originální interpretaci zazpívá nejen oblíbené „Ježkárny“, tj. písně V+W+J, ale i řadu svých osobitých autorských skladeb. Jeho písničkám nikdy nechybí melodičnost, nevtíravost a nadhled. V druhé části pořadu pobaví diváky Ivo Jahelka svými zhudebněnými soudničkami, baladami ze života a perličkami přímo ze soudních síní. Koncert začíná v Zámecké konírně v 18:00 hodin. Zámecká galerie je otevřena od 10:00 do 12:00 a 13:00 do 15:00 hod. Vstupenky budou v prodeji také hodinu před koncertem v Zámecké konírně.

Hrad LipnicePravou předvánoční atmosféru navodí o čtvrtém adventním víkendu 21. – 22. 12. 2013 Živý betlém na zámeckém nádvoří. Komponovaný pořad v podání zhruba šedesáti účinkujících různých věkových kategorií v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění Tří králů. Tradiční lidové koledy, říkadla a tance uslyší a uvidí diváci v podání folklórního souboru Podjavořičan a dětského souboru Kvítek. V sobotu 21.12. budou vystoupení od 17:00 a 18:15 hodin, v neděli 22. 12. od 14:00 a 15:00 hodin.

Před koncem roku opět ožije zámek tradičními Vánočními prázdninami v Telči. Pro posluchače jsou v Zámecké konírně připraveny od 27. do 30.12. 2013 čtyři folkové koncerty. 27.12. vystoupí Nezmaři, 28. 12. zahrají Katka García a Honza Hrubý, 29. 12. potěší diváky Žalman a spol. a závěrečný koncert 30.12. bude patřit skupině Jarret. Letošní sezónní výstava Jak se budí princezny aneb Zámkem po stopách filmové pohádky byla vzhledem k zájmu široké veřejnosti prodloužena. Během adventu a vánočních svátků se tak můžete přenést do atmosféry oblíbené filmové pohádky a prohlédnout si, jaké šaty na sobě nosily Růženka, Melánie nebo princ Jaroslav, co všechno je potřeba při natáčení filmového příběhu a další zajímavosti. Výstava kostýmů a rekvizit je otevřena během celého prosince až do 5.1. 2014 každý den mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a 13:00 do 15:00 hodin.

Také na státním hradě Lipnice proběhnou dva adventní koncerty. První z nich se koná třetí adventní sobotu 14.12. 2013 v sále věže Samson. Od 16:00 hodin tam zahraje vokálně instrumentální soubor Ludus Musicus. Druhý koncert se odehraje v předvečer příchodu Ježíška a Štědrého dne, a to v pondělí 23.12. 2013 od 17:00 hodin. Zpívat a hrát budou žáci lipnické Základní umělecké školy.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.