!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Útulna Libušín na Pustevnách získala ocenění Grand Prix Patria Nostra 2020
Útulna Libušín na Pustevnách získala ocenění Grand Prix Patria Nostra 2020
"> "> "> ">
Památky

Útulna Libušín na Pustevnách získala ocenění Grand Prix Patria Nostra 2020

Vydáno 20. ledna 2021
V pátek 15. ledna 2021 převzal generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš z rukou Andreje Babiše Cenu premiéra České republiky Grand Prix Patria Nostra 2020. Ocenění bylo uděleno za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách jako příkladný investiční a architektonický počin.
LibušínObnova Libušína představovala šest let dlouhé cesty k jeho znovuotevření, neboť oheň ze dne 3. března 2014 způsobil téměř úplnou zkázu komplexu secesních staveb od architekta Dušana Samuela Jurkoviče. Rozsáhlý projekt řešil nejen samotný objekt Libušína, ale i přilehlou Pustevenku s uzavřením dvora a vybudováním příslušenství.

Soubor Jurkovičových staveb je jedinečným kulturním dědictvím a živým centrem regionu. Vědecká rekonstrukce Libušína patří k nejvýznamnějším počinům svého druhu v České republice. Generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš věří, že Libušín bude sloužit dalším generacím návštěvníků Beskyd jako příklad řemeslné zručnosti a umělecké invence našich předků.

Cena za LibušínReferenčním bodem obnovy i barevnosti se stal rok 1925, kdy byla památka zprovozněna po první světové válce. Jako podklady pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Důležitým zdrojem informací byly historické fotografie zachycující autentický vzhled chaty. Původní podobu získal i interiér secesní lidové stavby. Tradiční metodou řemeslníci vytvořili například fresky a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury z lněného oleje a přírodních pigmentů byly nanášeny na omítku ručně. V roubence zůstala zachována jídelna i ubytovací části. Celá budova je také opatřena požárními čidly a hlasovým hlášením.
Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Další aktuality

16.2.
2021
Na Pustevnách si prohlédnete ledové sochy

Na Pustevnách si prohlédnete ledové sochy

Východní Morava | Zážitky
12.2.
2021
Projeďte se bílou stopou Luhačovickým Zálesím

Projeďte se bílou stopou Luhačovickým Zálesím

Východní Morava | Zimní sporty
9.2.
2021
15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Východní Morava | Příroda