Úvod > Aktuality > Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc
Kultura

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

  • Vydáno18. listopadu 2022
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století. V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Skanzen Přerov nad LabemVánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Na víkendy po dobu výstavy je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Atmosféru staročeských Vánoc můžete nasávat až do 30. prosince od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2022 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2022 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do skanzenu stojí 120 korun pro dospělého a 60 korun pro děti, studenty a seniory.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční důmVánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů – Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jediným místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy. Vstupné stojí pro dospělé 200 Kč.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit zdarma do 23. prosince. Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Užijte si vánoční zvyky ve valašském skanzenu

Živý betlémAdventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy. V sobotu a neděli 10. a 11. prosince se můžete vypravit na vánoční jarmark do Dřevěného městečka a za adventními zvyky do Valašské dědiny. Například v kuchyni fojtství uvidíte draní peří a vaření štědračky. Otevřeno je od 9:00 do 16:00 hodin.

živý betlémNa lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu můžete těšit v sobotu a neděli 17. a 18. prosince 2022 od 17:00 hodin. Kromě lidských herců se na pódiu objeví také živí koně, oslík a ovečky. Oblíbená hra vychází z tradice tzv. vánočních pastýřských her, které se hrály a hrají po obou stranách státní hranice. V programu se představí tanečníci, zpěváci a muzikanti ze souborů Javořina, Radhošť, Soláň, dechová hudba Horňané a členové jezdeckého oddílu Valašsko. Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Na Štěpána 26. prosince rozezní kostel sv. AnnyŠtěpánská koleda“ od 13:00 a 15:00 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

Vystřihovací betlémVánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Tématem letošní výstavy jsou Vánoce z papíru vystřižené. Právě originální vystřihovací papírové betlémy si bude možné v kapli prohlédnout od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023. První papírové vystřihovací betlémy byly v Praze vytištěny na konci 18. století, bohužel se pravděpodobně do dnešních dnů žádný z nich nedochoval. Na výstavě uvidíte betlémy od Mikoláše Alše, Josefa Lady, Josefa Weniga či Marie Fišerové-Kvěchové a Vojtěcha Kubašty. Za první republiky byly v hojném počtu vydávány reklamní betlémy – figurky z těchto betlémů často nosí Ježíškovi jako dary výrobky příslušných firem. Na výstavě nebudou chybět ani nápadité betlémy z Ústeckoorlicka a Třebíčska, které u nás mají dlouhou tradici. Základní vstupné na výstavu je 100 korun, děti zaplatí 50 Kč.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26.12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin. Zpěváky a tanečníky valašského souboru Mezříčan doprovodí Cimbálová muzika Jiřího Nechanického.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

17.12.
18.12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Čtvrtý adventní víkend bude v muzeu ve znamení předvánočního rozjímání. Těšit se můžete na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5.12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2022

10.12.
11.12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2022

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 10. a 11. prosince 2022.

Lidové Vánoce v Polabí 2022

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Vánoce v hornickém domku 2022

10.12.
11.12.
Vánoce v hornickém domku 2022

Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.

Výstava betlémů na Toulcově dvoře

26.11.
1.1.
Výstava betlémů na Toulcově dvoře

Přijďte si zpříjemnit sváteční čas návštěvou tradiční výstavy betlémů, která letos bude umístěna ve středověkém špýcharu. Staročeské betlémy v historickém prostředí musí přeci k sobě ladit.

Ostravské Vánoce 2022

26.11.
1.1.
Ostravské Vánoce 2022

Ostravské Vánoce se letos uskuteční na 5 scénách a přinesou bohatý kulturní i doprovodný program včetně vánočního kluziště a vyhlídkového kola.

Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2022 – Vánoce z papíru vystřižené

26.11.
2.1.
Vánoční výstava v Betlémské kapli 2022 – Vánoce z papíru vystřižené

Papír je materiál, který k Vánocům neodmyslitelně patří, i když v minulosti tomu tak vždy nebývalo. Právě originální vystřihovací papírové betlémy představí mimo jiné letošní tradiční Vánoční výstava v Betlémské kapli, která proběhne od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

15.10.
23.12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Vánoční trhy Praha 2022

26.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2022

Největší vánoční trhy v České republice můžete navštívit na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, výborné jídlo a české výrobky.

Betlémy 2022 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

24.12.
6.1.
Betlémy 2022 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

25.11.
23.12.
Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

25.11.
24.12.
Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

9.12.
18.12.
Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 9. do 18. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 400 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

17.12.
Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

Další ročník Úštěckého adventu se koná v sobotu 17. 12. 2022 od 9 do 17 hodin v centru města. Ani letos nebude chybět hromadný inscenovaný slet andělů z kostelní věže – první originální vystoupení v Evropě – 3x za den kolem 11:00, 14:30. a 17:00 hodiny.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Další aktuality

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

Dne 4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Kultura

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.
Kultura

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!
Kultura