Úvod > Aktuality > Úřad vlády ČR otevře zahradu Strakovy akademie pro veřejnost
Úrad vlády CR otevre na sv. Václava Strakovu akademii
"> Úrad vlády CR otevre na sv. Václava Strakovu akademii
Památky

Úřad vlády ČR otevře zahradu Strakovy akademie pro veřejnost

  • Vydáno9. června 2015
I v letošním roce otevírá veřejnosti své brány zahrada Strakovy akademie. O víkendu 13. a 14. června 2015 vždy od 10 do 17 hodin se tak Úřad vlády ČR připojuje k mezinárodnímu festivalu Víkend otevřených zahrad, který probíhá v několika evropských zemích.

Strakova akademieStrakova akademie bude přístupná veřejnosti o víkendu 13. a 14. června vchodem z Kosárkova nábřeží od 10 do 17 hodin.

Majestátní novobarokní budova sloužila po dokončení její stavby v roce 1896 jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, jak tomu chtěl císařský tajný rada hrabě Jan Petr Straka, pán z Nedabylic a Libčan, který ve své závěti věnoval k tomuto účelu veškerý svůj majetek. Stavbu projektoval architekt Václav Roštlapil a na výzdobě budovy se podíleli sochaři Josef Mauder a Celda Klouček. Ke Strakově akademii patří i rozlehlá zahrada budovaná pod dohledem Františka Thomayera.

Zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila studentům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945. V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a v průběhu roku je veřejnosti uzavřena.
 
Zahrada Strakovy akademie je chráněna jako památka UNESCO, protože se nachází na území pražského centra, které na prestižní seznam světového dědictví patří. Zároveň je společně se Strakovou akademií chráněna také jako kulturní památka České republiky.

Zahrada Strakovy akademie bude přístupná z Kosárkova nábřeží v sobotu a v neděli vždy od 10 do 17 hodin. V sobotu 13. června je navíc pro návštěvníky připravena hudební produkce studentů Konzervatoře Jaroslava Ježka.  

Prohlídky zahrady Strakovy akademie – nově otevřeno po rekonstrukci

8.10.
Prohlídky zahrady Strakovy akademie – nově otevřeno po rekonstrukci

Úřad vlády ČR z důvodu velkého zájmu ze strany veřejnosti prodloužil prohlídky zahrady Strakovy akademie až do října 2022. Návštěvníci si mohou zahradu prohlédnout každou sobotu od 10 do 18h.