Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň ovládne v únoru opět příběh lásky
Památky

Zámek Loučeň ovládne v únoru opět příběh lásky

Láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. Má svoji symboliku, projevovala se různými způsoby dnes a v minulosti, u nás i ve světě. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? A kde jinde než na zámku Loučeň? Kněžna Marie a kníže Alexandr prožili na Loučeni 59 let společného života. Zámek Loučeň s Příběhem lásky můžete navštívit každý den od 3. 2. do 1. 3. 2024.
Zámek LoučeňPřijďte v únoru zažít na zámek Loučeň příběh velké, naplněné a bouřlivé lásky knížete Alexandra a jeho manželky, kněžny Marie Thurn- Taxis. Princ a princezna se vzali z lásky, a to vůbec nebylo v jejich kruzích běžné, 19. dubna 1875 v Benátkách. A tímto dnem začali psát knihu jejich společného života. Knihu, která byla dlouhá, ale rozhodně ne nudná. Marie a Alexandr spolu procestovali celý svět, vychovali tři syny, svojí lásku dali 12 vnoučatům a dočkali se i pravnoučat. Jejich společný příběh se uzavřel po 59 letech, kdy zemřela Její Jasnost kněžna Marie.

Erich princ z Thurnů a Taxisů vás provede příběhem lásky nejen svých rodičů a členů rodiny, ale i s láskou ve všech jejích formách. Seznámí vás se symboly lásky, s láskou k rodné zemi a ke kořenům ze kterých jsme vyšli, s láskou k potřebným, s láskou k hudbě a umění. Neopomeneme ani lásku mateřskou a prarodičovskou. Princ Erich si pro vás připraví některé zvláštní projevy lásky v exotických zemích a kulturách a také vývoj vnímání lásky v dějinách lidstva.
 
Zámek LoučeňBěhem prohlídky v dobových kostýmech budete poznávat lásku všemi smysly. Zazní tóny klasické hudby, uslyšíte nejkrásnější zamilované verše a ucítíte příjemnou vůni exotického jídla. Zámek Loučeň s “Příběhem lásky” můžete navštívit každý den od 3. 2. do 1. 3. 2024 ve všední dny od 12:00 a 16:00, o víkendech od 11:00 do 16:00 hod. Doporučujeme rezervaci předem. Cena za lístek je 200 Kč, jedná se o jednotné vstupné – vstupenka obsahuje i vstupné do parku s labyrintáriem.
 

Alexander a Marie 1875 – 1934

příběh lásky loučeňNavzdory obyčejům doby uzavřeli kníže Alexander a kněžna Marie sňatek z pravé lásky, a to v Mariiných rodných Benátkách roku 1875, krátce po místním karnevalu. Páni z Loučeně dostali svatebním darem nám nedaleký zámek Mcely, ale hlavně zámek Duino na pobřeží Itálie, který Marie nikdy nepřestala navštěvovat. V doprovodu například dnes už světoznámého básníka Reinera Maria Rilkeho, který zde napsal některé své básně, se ona věnovala malbě nádherných obrazů přírody, někdy i tehdy dámám zakázaným tělesným „aktům“.

příběh lásky loučeňNaopak kníže Alexander se krom místní správy Loučeně a lovu divokých šelem rád věnoval umění skrze hudbu. Pan Bedřich Smetana, který na sklonku života bydlel na jeho panství mu věnoval duet „Z domoviny“, který měl svou premiéru právě na zámku Loučeň v hudebním salónku, za zvuku zdejšího autentického piana a knížecích houslí.

V pozdější fázi života kněžna Marie s Alexandrem procestovali Afriku a podívali se i do daleké Asie, čerpali inspiraci z dobrodružných cest a učili se skrze cizí kultury vidět svět takový, jaký je.
Zimní pohoda na vás čeká v labyrintech na zámku Loučeň

Zimní pohoda na vás čeká v labyrintech na zámku Loučeň

Letošní mírná zima láká na prohlídku zámku Loučeň a jeho parku, který je otevřen denně od 10:00 do 16:00 hodin, a tak se můžete i v tomto ročním období proplétat místními labyrinty. Po setmění je v zámeckém parku až do konce ledna 2024 otevřena od 17:00 do 21:00 také zimní expozice Světla vyprávějí.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Po stopách šlechtických rodů: výlet s Thurn-Taxisy z Loučeně do Jabkenic

Po stopách šlechtických rodů: výlet s Thurn-Taxisy z Loučeně do Jabkenic

Tajuplný Svatojiřský les je místo, prodchnuté starobylými legendami, keltskou mystikou a mariánským kultem. Na jednom jeho okraji leží Jabkenice s Památníkem Bedřicha Smetany, na druhém kouzelný zámek Loučeň. Obě místa spojuje cyklistický výlet s nenáročným profilem.

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Thurn-Taxisové: šlechtický rod, který stál u zrodu nejtěžšího skoku Velké pardubické

Thurn-Taxisové: šlechtický rod, který stál u zrodu nejtěžšího skoku Velké pardubické

Málokterý rod má tak vzdáleného prapředka jako Thurn-Taxisové: byl jím údajně Ariprand della Torre, francouzský rytíř z konce 5. století, jehož potomci bojovali v křižáckých válkách. Jinak však Thurn-Taxisové pocházejí ze severní Itálie, v minulosti se proslavili hlavně poštovními službami a je po nich pojmenovaný nejsložitější skok Velké pardubické.

Loučeň

Loučeň

Loučeň je městys v Polabí mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Právě tady objevíte nesmírně atraktivní cíl rodinných výletů, romantický zámek s rozlehlým parkem, řadou bludišť a labyrintů a celou řadou dalších zajímavostí včetně expozice české větve rodiny Thurn-Taxis.

Další aktuality

Předjaří v Průhonickém parku překvapí množstvím kvetoucích rostlin

S přicházejícím jarem se budí spousta drobných rostlinek a kvést začaly i některé keře. Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i v březnu zajímavá procházka. Celoročně otevřený okruh prochází Alpinem, dále vede na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými loukami podél potoka Botiče a po hrázi rybníka. V březnu můžete přijít od 7:00 do 18:00, vstupné je 100 korun.
Středočeský kraj | Příroda

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky