ÚvodAktualityUnikátní výstava v Olomouci představuje gotické Madony na lvu
Unikátní výstava v Olomouci predstavuje gotické Madony na lvu
Kultura

Unikátní výstava v Olomouci představuje gotické Madony na lvu

  • 19. února 2014
Arcidiecézní muzeum v Olomouci obsadily gotické Madony na lvu z celé Evropy. Neobvyklé sošky představují fenomén evropského vrcholně gotického sochařství, zobrazující Panny Marie sedící či stojící na lvu. Podle odborníků se jedná o biblický motiv, který má symbolizovat vítězství Krista nad ďáblem. Exponáty se do Olomouce sjely z celé Evropy.
MadonaNa výstavě je 15 soch a jeden deskový obraz Madony z Veveří, který do Olomouce zapůjčila pražská Národní galerie. Další exponáty pocházejí z Francie, Německa, Polska, Rakouska a České republiky. Arcidiecéznímu muzeu v Olomouci se podařilo získat i zápůjčku z pařížského Louvreu, který běžně své exponáty na výstavy nepůjčuje. Navíc se jedná o vůbec první expozici tohoto druhu, která se soustřeďuje právě na spojení Madony a lva.

Téma madon na lvu, které se objevilo ve 12. století, bylo donedávna pro české dějiny umění téměř neznámým pojmem, protože je relativně brzy je vystřídaly známějšími motivy půlměsíce nebo hada pod nohama Panny Marie. Unikátní motiv Madony na lvu, který se poprvé objevil kolem poloviny 14. století, v duchu středověké symboliky odkazuje na trůn krále Šalomouna a představuje tak Krista jako vládce a soudce Posledního soudu, může být však také symbolem jeho vítězství nad ďáblem.

Olomoucká expozice bude otevřena do 11. května, v červnu se přesune do Muzea hornictví a gotiky v rakouském Leogangu. Arcidiézní muzeum je pro zájemce otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Za vstup zaplatí dospělí 70 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 1 až 3 děti ve věku 6-18 let) vyjde na 140 Kč. Každou neděli je vstup volný.
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Další aktuality

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2024 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program.
18. červenec 2024 10:33
Letní sporty, Olomoucký kraj

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2024. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny zve na novou prohlídkovou trasu – honosné sály i pokoje posledních majitelů

Zámek Velké Losiny začátkem června 2024 otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která jej představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Trasa je přístupná jako druhý prohlídkový okruh nazvaný Liechtensteinové na Losinách.
19. červen 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj