Úvod > Aktuality > Unikátní výstava v Olomouci představuje gotické Madony na lvu
Unikátní výstava v Olomouci predstavuje gotické Madony na lvu
"> Unikátní výstava v Olomouci predstavuje gotické Madony na lvu "> Téma madon na lvu, které se objevilo ve 12. století, bylo donedávna pro ceské dejiny umení témer neznámým pojmem "> Olomoucká expozice bude otevrena do 11. kvetna
Kultura

Unikátní výstava v Olomouci představuje gotické Madony na lvu

  • Vydáno19. února 2014
Arcidiecézní muzeum v Olomouci obsadily gotické Madony na lvu z celé Evropy. Neobvyklé sošky představují fenomén evropského vrcholně gotického sochařství, zobrazující Panny Marie sedící či stojící na lvu. Podle odborníků se jedná o biblický motiv, který má symbolizovat vítězství Krista nad ďáblem. Exponáty se do Olomouce sjely z celé Evropy.
MadonaNa výstavě je 15 soch a jeden deskový obraz Madony z Veveří, který do Olomouce zapůjčila pražská Národní galerie. Další exponáty pocházejí z Francie, Německa, Polska, Rakouska a České republiky. Arcidiecéznímu muzeu v Olomouci se podařilo získat i zápůjčku z pařížského Louvreu, který běžně své exponáty na výstavy nepůjčuje. Navíc se jedná o vůbec první expozici tohoto druhu, která se soustřeďuje právě na spojení Madony a lva.

Téma madon na lvu, které se objevilo ve 12. století, bylo donedávna pro české dějiny umění téměř neznámým pojmem, protože je relativně brzy je vystřídaly známějšími motivy půlměsíce nebo hada pod nohama Panny Marie. Unikátní motiv Madony na lvu, který se poprvé objevil kolem poloviny 14. století, v duchu středověké symboliky odkazuje na trůn krále Šalomouna a představuje tak Krista jako vládce a soudce Posledního soudu, může být však také symbolem jeho vítězství nad ďáblem.

Olomoucká expozice bude otevřena do 11. května, v červnu se přesune do Muzea hornictví a gotiky v rakouském Leogangu. Arcidiézní muzeum je pro zájemce otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Za vstup zaplatí dospělí 70 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 1 až 3 děti ve věku 6-18 let) vyjde na 140 Kč. Každou neděli je vstup volný.
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc je v rámci rozsáhlé rekonstrukce do prosince 2022 uzavřeno.