Úvod > Aktuality > Unikátní výstava Františka Kupky probíhá v Salmovském paláci
Unikátní výstava Františka Kupky probíhá v Salmovském paláci
">
Kultura

Unikátní výstava Františka Kupky probíhá v Salmovském paláci

  • Vydáno2. prosince 2012
V Salmovském paláci v Praze na Hradčanech právě začala velká výstava abstraktních obrazů momentálně nejoceňovanějšího českého malíře Františka Kupky. Výstava připomíná sté výročí první umělcovy prezentace na Podzimním pařížském saloně roku 1912. Z nejznámějších děl zde uvidíte Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku.
Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří k jeho zakladatelům. Kupka prožil dlouhý život a zasahoval do vývoje výtvarného umění mnoho desetiletí, ale rozhodujícím momentem jeho vstupu na mezinárodní uměleckou scénu, jejímž centrem tehdy byla bez jakýchkoliv pochybností Paříž, zůstává Podzimní salón roku 1912, kdy vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku. Jde o okamžik, který tradičně považován za první veřejnou prezentaci abstraktního umění vůbec.

Výstava František Kupka: Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913 v Salmovském paláci představuje cestu, která k abstraktnímu umění F. Kupky vedla, a dokládá ji na konkrétních výtvarných dílech. Od 30. listopadu 2012 do 3. března 2013 máte tak na krátkou dobu možnost vidět zrození abstraktního umění v díle Františka Kupky doslova krok za krokem. Tuto jedinečnou možnost může Národní galerie v Praze návštěvníkům poskytnout díky úzké součinnosti se zapůjčiteli z celého světa. Díla k výstavě zapůjčily světově proslulé instituce umění, jakými je například Centre Georges Pompidou v Paříži, Museum moderního umění (MoMA) v New Yorku, Guggenheimovo museum v New Yorku, Philadelphia Museum of Art a Albright-Knox Art Gallery v Buffalu. Z českých zápůjčitelů nechybí Muzeum Kampa a Obrazárna Pražského hradu. Řada vystavených děl pochází také z domácích i zahraničních soukromých sbírek.

Relativně malý, ale mimořádně reprezentativní soubor Kupkových děl představuje rozhodující díla, která Kupka vystavoval na pařížských salonech do roku 1913 a považoval je tedy za hotová a definitivní, a řadu přípravných studií k nim. To dává návštěvníkovi výstavy unikátní příležitost nahlédnout do procesu Kupkovy tvorby prostřednictvím děl, která spolu sice úzce souvisejí, ale po dlouhá desetiletí byla a opět budou rozptýlena všude po světě.

K výstavě je připravena celá řada doprovodných programů, včetně interaktivního prostoru spojeného s vlastní výstavou a speciální edukativní publikace věnující se klíčovým otázkám spojených s dílem Františka Kupky, jako je barva, kosmologie, rytmus apod. Za vstupné na výstavu zaplatí dospělí 150 Kč, studenti a senioři 80 Kč.
Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.