Úvod > Aktuality > Unikátní výstava Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně byla prodloužena
Mucha, rodinná sbírka, Kudy z nudy, foto Jakub Hrab
Kultura

Unikátní výstava Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně byla prodloužena

  • Vydáno19. října 2022
Velmi obsáhlá výstava Alfonse Muchy zůstane díky velkému zájmu veřejnosti ve Valdštejnské jízdárně, až do konce roku. Expozici Mucha: Rodinná sbírka, která čítá na 200 obrazů, fotografií a dalších uměleckých předmětů Alfonse Muchy známých i poprvé vystavených, si zájemci mohou prohlédnout o dva měsíce déle, než bylo původně v plánu.
Mucha rodinná sbírkaKdyž se řekne Alfons Mucha, většina lidí si vybaví především jeho plakáty, které ho proslavily. Výstava Mucha, rodinná sbírka ve Valdštejnské jízdárně představuje slavného umělce také prostřednictvím šperků užitných předmětů, maleb, soch i fotografií nejen jako malíře, ale také pro leckoho překvapivě jako filozofa, humanistu a mystika... Více než 200 děl z rodinné sbírky vás provede Muchovým životem, některé originály se přitom na výstavě veřejnosti odhalily úplně poprvé. Původně měla být výstava ve Valdštejnské jízdárně pouze do konce října, nyní ale byla prodloužena až do 31. prosince 2022.

Architektonického ztvárnění výstavy Mucha, rodinná sbírka v prostorách Valdštejnské jízdárny na pražské Malé Straně se zhostila světoznámá česká architektka Eva Jiřičná. Výstava tak propojuje práci dvou světoznámých českých tvůrců. Působivé kouzlo tohoto spojení spočívá zejména v tom, že Eva je známá minimalistka, zatímco Alfons je pověstný bohatou dekorativností.
 

Mucha od dětství ke Slovanské epopeji

Mucha rodinná sbírkaPrůřezová výstava mapuje nejdůležitější etapy Muchova života. Od dětských let na jižní Moravě, přes studia v Paříži, přátelství s Paulem Gauguinem a Augustem Rodinem, pobyt v Americe až po návrat do Československa a tvorbu jednoho z nejvýznamnějších uměleckých děl české historie – monumentální Slovanské epopeje. Mucha toužil po světě, ve kterém by lidé z různých kulturních prostředí mohli žít v míru a harmonii. V dnešním znepokojujícím světě působí jeho touha obzvláště jímavě a přináší nám Muchovo obecně platné poselství naděje.

Mucha rodinná sbírkaAlfons Mucha se proslavil hlavně jako vrcholný představitel art nouveau a jeho dekorativní práce tvoří v dějinách moderního grafického umění výrazné milníky, Muchova umělecká tvorba zdaleka přesahovala pouhou dekorativní hodnotu. Výstava zkoumá Muchovo umění v kontextu jeho filozofických názorů a vizí, které si vysnil pro svou domovinu, a představuje nejen Muchovy okázalé plakáty Sarah Bernhardtové z období pařížského fin de siècle, ale také méně známé aspekty jeho umění, které vyvrcholilo jeho pozdním mistrovským dílem Slovanská epopej.

Výstava Mucha, rodinná sbírka se od svého zahájení těší mimořádnému zájmu návštěvníků, od července už ji spatřilo několik desítek tisíc lidí. Výstavu pořádá Nadace Mucha (kterou vede umělcův vnuk John Mucha) ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR. Výstava je přístupná denně, ve všední dny od 10:00 do 18:00, v sobotu do 20:00 a v neděli do 18:00 hodin. Vstupné pro dospělé je za 240 Kč.
Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness