Úvod > Aktuality > Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě
Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návšteve krokodyli_zoo.jpg
Příroda

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

  • Vydáno6. prosince 2021
Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám nabídneme informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že i zimní počasí je příhodný k výletům do zoo!

Zoo Praha: Darwinův kráter a Rákosův pavilon

ďábel medvědovitýPražská zoo se chlubí výjimečnými expozicemi. Jednou z nich je Darwinův kráter, který se milovníkům zvířat otevřel v roce 2020. Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny inspiroval Darwinův kráter, který se nachází v Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety. Expozice představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která tyto největší dravé vačnatce získala přímo z Tasmánie. Atraktivní však jsou bezpochyby i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů. Návštěvníci uvidí také vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítku ptačích druhů.

PapoušciNa konci září 2019 otevřela Zoo Praha nový výjimečný pavilon exotického ptactva. Ten návštěvníkům nabízí průchozí expozice, ve který jsou jeho opeření obyvatele doslova na dosah ruky. Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva dostal jméno po chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi. Domov v něm našlo 42 ptačích druhů, většinou papoušků. Ty doplňují další ptačí druhy daného biotopu. Unikátní je, že konkrétní oblasti odpovídají i rostliny a další materiál použitý v jednotlivých expozicích. Mistry kanadských žertíků jsou nestoři kea. Zatímco na Novém Zélandě turistům hravě odmontovávají stěrače z aut, v Rákosově pavilonu baví návštěvníky tím, jak se hašteří mezi sebou navzájem nebo se přetahují o potravu s dalšími obyvateli expozice – husicemi rajskými či flétnáky australskými. Zábavnou podívanou představuje také to, jak si tito inteligentní papoušci sami vylepšují jídlo – chodí si jej totiž namáčet do vody.
 

Zoo Ostrava: Pavilon Tanganika ve dne, i v noci

Tanganika hrošiV Zoo Ostrava si nenechte ujít unikátní expozici Tanganika. Tam najdete africká zvířata, která jsou aktivní jak ve dne, tak v průběhu noci. Z denních zvířat se pokocháte pohledem na hrochy obojživelné, krokodýly štítnaté, nejpestřeji zbarvené prase štětkouna kamerunského a nechybí ani zástupce ptačí říše leskoptve nádherné. Ty si mohou létat, kam chtějí – v prostoru nad expozicemi hrochů a krokodýlů se pohybují zcela volně. K dispozici mají několik bidel a zavěšených větví k posedu a dále deset kmenových hnízdních budek. Krokodýli jsou specializovanými lovcemi ryb, ve skutečnosti však uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což v Zoo Ostrava umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika.

noční TanganikaSoučástí expozice je i tzv. Noční Tanganika v zadní části pavilonu. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Noční Tanganika vám ukáže například kombu ušatou a kombu Garnettovu, drobného savce příbuzného slonům – damana stromového, dále pak osináka afrického, ježka bělobřichého, krajtu písmenkovou, pasumce elektrického (díky zvláštním svalovým vláknům umí vytvářet elektrické výboje 300 – 400 voltů) nebo zástupce bezobratlých – obří mnohonožku obrovskou. Expozice je osvětlena modrým světlem, které zvířata nijak neruší.
 

Zoo Plzeň: Altán plovoucích ryb, expozice Filipíny a Svět v podzemí

skleníky FilipínyV Plzeňské zoologické zahradě objevíte několik neobyčejných expozic. Ta nejnovější se jmenuje Altán plovoucích ryb s expozicí asijských drobných živočichů a altánem v čínském stylu.

Pavilon nazvaný Filipíny otevírá návštěvníkům svět velkých volně poletujících tropických motýlů z Filipín a další součástí pavilonu jsou také krokodýli z Filipín. Dále zde uvidíte také vodní želvy, agamy, gekony, varany, hady a další zvířata. Speciální expozice v pavilonu představuje brakické vody a mangrovy, kde žijí obojživelné ryby – lezci. Ti jsou schopni pohybu a pobytu mimo vodu, zejména a v bahně. Expozice má formu skleníku a je rovněž plná tropických rostlin.

koník skleníkovýUnikátem je i další expozice, která vznikla pod Asijskou zahradou. Svět v podzemí nabízí pohled nejen do hluboké historie tohoto místa, ale také současné představení podzemních prostor, jako jsou štoly, jeskyně, sklepy, podzemní studny, hrobky, kanály a podzemní řeky. Seznámí vás také se životem v půdě. Setkáte se také s řadou zajímavých druhů: ropuškami baleárskými, čolky luristánskými, koníky skleníkovými či cvrčky jeskynními. Zdejší studnu obývají jeskynní tetry (nenápadné ryby), v ukázce kanálu nechybí potkani. Podzemní prostory Karibiku jsou domovem pro stonožky obrovské, sklípkany havajské či ropuchy síťkované.
 

Zoo Brno: Beringie – mezi Sibiří a Aljaškou

Lední měedvědi Zoo BrnoKdyž pořádně mrzne, co se vypravit za severskými a polárními zvířaty? Zoo Brno nabízí náhled do těchto severských oblastí v expozici nazvané Beringie. V areálu Kamčatky jsou umístěny expozice medvědů kamčatských, rosomáků a dalších sibiřských druhů, které se vyskytují zejména na Kamčatce, Čukotce a Aljašce.

Ve střední části expozice vyrostla tradiční usedlost tvořená dřevěnými kamčatskými chalupami. Zde si prohlédnete i fotografickou výstavu o Kronocké biosférické rezervaci, součásti světového dědictví UNESCO, která se rozkládá na východním pobřeží poloostrova Kamčatka.

Sobi polárníExpozice zabírá celý zalesněný svah kopce od západního okraje Zoo a žije v ní asi 73 živočišných druhů – např. sobi, losi, pižmoni, vydry, tuleni, mroži, lachtani, orli, jeřábi a další tundroví ptáci. Součástí areálu je i výběh ledních medvědů. Nechybí zde ani výběh vlků arktických, kanadských bobrů, rysů kanadských, asijská liška korsak i liška polární. Nechybí ani zástupci sov.
 

Zoo Zlín: Zátoka rejnoků

rejnokA teď už zase pěkně do tepla. Nejvyhledávanější expozice zlínské zoo vznikla v roce 2014 na místě bývalého pavilonu opic nedaleko zámku Lešná. Svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby. Mořské rejnoky druhu siba ománská nejen uvidíte v prostorném bazénu, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. V pavilonu jsou umístěná i menší akvária s bezobratlými živočichy (krevety, sasanky, koráli, ježovky) a mořskými rybami (klauni, bodloci, klipky).

zátoka rejnokůExpozice je unikátní i díky technologii přípravy a udržování kvality mořské vody. Pokud chcete rejnoky nakrmit, stačí si v pavilonu zakoupit za 30 Kč kelímek s krmnou dávkou. Ta je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní. S ohledem na počet zvířat a kvalitu vody se každý den uvolňuje do prodeje pouze omezený počet dávek. Při denní návštěvnosti vyšší než 3 tisíce osob se už proto nemusí dostat na každého zájemce. Doporučujeme návštěvu buď ve všední dny nebo o víkendech brzy dopoledne. V každou celou hodinu od 9:00 do 15:00 dává zoo do prodeje 50 dávek. Návštěvníci si tedy mohou koupit krmení v 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.
 

Safari Park ve Dvoře Králové: Do zimního výběhu žiraf

Žirafy v Safari ParkuSafari Park ve Dvoře Králové nad Labem zpřístupnil v prosinci 2019 novou zimní expozici žiraf. Až dosud totiž žirafy zimu trávily v zázemí. Od letošní zimy tak v pavilonu můžete sledovat osm žiraf síťovaných. Z vyvýšené lávky, která vede napříč celou halou, jim dokonce pohlédnete přímo do očí! 

Žirafy patří k jedněm z nejvyšších suchozemských živočišných druhů. Samci dosahují velikosti od 4,8 až do 5,5 metru a váží až 900 kilogramů. Při pití se žirafa musí široce rozkročit a hluboce předklonit. Pokud budete mít štěstí a zdejší žirafí samičky chuť, půjdou spolu s vámi podél lávky přes celou expozici. Žirafy patří ke konzervativnějším zvířatům, které si musí na novinky postupně zvykat. Proto návštěvníky prosíme, aby se k žirafám chovali ohleduplně. Do pavilonu také platí přísný zákaz vstupu psům.
 

Zoo Olomouc: Pavilon netopýrů a výběh medvědů s vlky

kaloň netopýrJedním z unikátů Zoologické zahrady Olomouc je od roku 2010 pavilon netopýrů. Žijí v něm velmi vzácní kaloni zlatí a ještě několik dalších druhů zvířat s noční aktivitou – výreček malý, klokánek králíkovitý, mirikina bolivijská a fenek. Atypická stavba má zajímavý charakter. Okolo středové ubikace s fenky je chodba pro návštěvníky. Po vnějším obvodu je prostor pro všechna ostatní zvířata. Hned za vchodem objevíte samostatná ubikace pro mirikiny. Zbytek pavilonu je určen pro kaloně zlaté, které od návštěvníků odděluje pouze 120 cm vysoké sklo, ostatní prostor není ničím krytý. Kaloni zde mohou volně prolétávat nad chodbou pro návštěvníky a vznášet se jim přímo nad hlavami. Jakmile do budovy někdo vstoupí, je provázen příjemnou relaxační hudbou, atmosféru doplňuje barevné nasvícení jednotlivých kójí a "hvězdná obloha" na stropě. Pavilom má obrácený světelný režim, aby si návštěvníci mohli netopýry prohlédnout při plné aktivitě.

vlci v BrněDalší neobyčejnou expozicí je společný výběh medvědů a vlků. Výběh s protékajícím potokem, ve kterém medvědi a vlci žijí, je dostatečně veliký a členitý k tomu, aby se v něm mohla zvířata vzájemně sobě vyhnout, kdyby jim těsná blízkost vadila. Za dobu jeho existence se zde úspěšně odchovalo 48 vlků a v roce 2017 se poprvé rozmnožil i mladý pár medvědů baribalů, z jejichž počínání vzešla 2 mláďata.

V červnu 2020 otevřeli v Olomouci první vlčí safari. Návštěvníci se mohou z bezpečí turistického vláčku dívat na vlky Hudsonovy, který obývá okolí Hudsonova zálivu v Kanadě – hluboké lesy a na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících zde teploty spadají až k – 40 °C. Bezpečnost pasažérů v safari zajišťují brány, elektrické ohradníky a bezpečnostní sítě v oknech vláčku. Do výběhu se však zájemci dostanou až na jaře, přes zimu safari vláček nejezdí.
 

Zoo Jihlava: Australská farma

Australská farmaAustralská Farma v Zoo Jihlava je zvláštní expozicí, která přibližuje návštěvníkům život na australském venkově z přelomu 19. a 20. století. Zahrnuje "opuštěnou" obytnou budovu, přilehlý sad, ohrady pro ovce i několik přístřešků. V některých žijí méně známá australská zvířata – kunovci či ledňáci. Po okolí jsou staré zemědělské stroje, u farmy najdete originální poštovní schránku, konve na mléko i malou zahrádku.

Nezvyklé jsou vnitřní expozice zvířat. Například klokani bydlí v obýváku, papoušci ve spižírně a strašilky s vakoveverkami ve staré skříni. Inu – lidé se z farmy odstěhovali a příroda se sem vrátila. Vše vypadá, že je staré nejméně půl století. Rezavé střechy i větrné čerpadlo, opršelé dřevěné stěny, stará nádrž na vodu… Pro upřesnění dodejme, že tato expozice byla postavena v roce 2012.
Papilonia – motýlí dům Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Na střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!