Úvod > Aktuality > Unikátní cyklostezka spojuje Ostrov s Jáchymovem
Unikátní cyklostezka spojuje Ostrov s Jáchymovem
"> Unikátní cyklostezka spojuje Ostrov s Jáchymovem "> Stezka je široká 2, 5 metru "> K zajímavostem na trase patrí fakt, že puvodní železnice mela údajne nejvetší stoupání v Ceské republice
Letní sporty

Unikátní cyklostezka spojuje Ostrov s Jáchymovem

  • Vydáno6. října 2013
Po trase bývalé železnice z Horního Žďáru u Ostrova do Jáchymova, kudy přestal jezdit vlak v padesátých letech minulého století, vede půvabnou podkrušnohorskou krajinou nová unikátní cyklostezka. Je dlouhá necelé tři kilometry a k jejím zvláštnostem patří mimo jiné bývalý železniční tunel, kterým stezka prochází.
Na cyklostezceTrať do Jáchymova zanikla před 56 lety, kdy po omezení těžby uranu přestala být potřeba. Nyní nově ožila v podobě jedinečné cyklostezky, která začíná v ostrovském Horním Žďáru a končí u bývalého nádraží v Jáchymově. Stezka je široká 2, 5 metru, dosahuje převýšení 110 metrů a místy vede až 10 metrů nad silnicí I/25. K zajímavostem na trase patří původní železniční tunel z roku 1896 anebo fakt, že původní železnice měla údajně největší stoupání v České republice.

Vlaky začaly z Ostrova do Jáchymova jezdit koncem 19. století, avšak trať měla téměř po celou dobu své existence velké problémy – vlaky jezdili kvůli prudkému stoupání velmi pomalu, občas uvázly, a řada cestujících a nakonec i státní dráhy dávaly přednost dopravě po silnici. Již ve 30. letech byla zrušena osobní doprava a nahrazena autobusem.

Opětovné zprovoznění dráhy přišlo během druhé světové války a hlavně po ní v souvislosti s rozsáhlou těžbou uranu v okolí Jáchymova a jeho přepravou do Sovětského svazu. Později však bylo rozhodnuto o přesunu dopravy na souběžnou silnici. V roce 1957 do Jáchymova přijel poslední "Hurvínek" a koleje tak nadobro utichly.
Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Města Jáchymov a Ostrov na Karlovarsku spojuje nová cyklostezka, která vznikla na trase bývalé železniční tratě. Ta byla zrušena v padesátých letech minulého století po ukončení těžby uranové rudy. Celá cyklostezka je dlouhá necelé 3 kilometry a celkové převýšení činí 110 metrů.

Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.