Úvod > Aktuality > Umělečtí kováři z Izraele vytvoří plastiku pro hrad Helfštýn
Umelectí kovári z Izraele vytvorí plastiku pro hrad Helfštýn
"> Umelectí kovári z Izraele vytvorí plastiku pro hrad Helfštýn "> Umelectí kovári Kheir a Mohammed Akerovi jsou Palestinci, kterí však žijící v Izraeli
Zážitky

Umělečtí kováři z Izraele vytvoří plastiku pro hrad Helfštýn

  • Vydáno30. července 2013
Od revolučního roku 1989 předchází celosvětově známou demonstraci umění mistrů černého řemesla Hefaiston komornější akce, zvaná Kovářské Fórum. Při této příležitosti je vybraným osobnostem ze světa uměleckého kovářství zpřístupněna zrekonstruovaná hradní kovárna. Vybraní mistři mají týden k tomu, aby vytvořili dílo dle vlastního návrhu. Letos se 17. srpna pustí na Helfštýně do díla kováří Kheir a Mohammed Akerovi z Izraele.
Umělecké pastiky na HelfštýněV sobotu 17. srpna začne před historickou kovárnou jubilejní 25. Kovářské fórum, týden, během kterého se zrodí monumentální plastika pro hrad Helfštýn. Na tuto tradiční akci je každoročně pozvána skupina mistrů černého řemesla, která přímo na hradě vytváří dílo, jež se následně stává součástí sbírky uměleckého kovářství.

Umělečtí kováři Kheir a Mohammed Akerovi jsou Palestinci, kteří však žijící v Izraeli. Během letošního Kovářského fóra bude právě na nich, aby vytvořili pro hrad Helfštýn plastiku – vertikální plastiku stylizovaného tvora z ptačí říše, který pak navždy ozdobí hradní prostory. Domovská dílna aktérů 25. ročníku Kovářského fóra Kheira a Mohammeda Akera se nachází ve městě Maker. Samotný návrh svědčí o odlišném výtvarném přístupu vycházejícím z bohaté východní ornamentiky.

Návštěvníci mohou pozorovat kovářské mistry při práci. Na vlastní oči se tak mohou seznámit s tradičními technologickými postupy, mistrným fortelem a fyzickou námahou, s jejíž pomocí krok po kroku roste pod kovářskýma rukama objekt, který pak natrvalo obohatí prostory Helfštýna. Za své čtyřiadvacetileté trvání fóra hostila helfštýnská kovárna muže s různým přístupem k práci, s osobitým výtvarným cítěním a originálním vnímáním materiálu, jejich tvorba však vždy vycházela z podobných kulturních kořenů – z evropské kovářské tradice. Letošní ročník bude tedy výjimečný už tím, že oba umělečtí kováři pocházejí z Blízkého východu.

32. ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston se pak uskuteční poslední srpnový víkend, tedy 24. – 25.8. 2013.
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Další aktuality