Úvod > Aktuality > Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze připravuje výstavu Secese
Secesní ukázka
"> Secesní ukázka "> Secese - Vitální umení 1900 "> Vitální umení 1900 "> Secese
Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze připravuje výstavu Secese

  • Vydáno30. září 2013
Patříte mezi obdivovatele secese? Pak si nenechte ujít připravovanou expozici v pražském Obecním domě, která od 1. listopadu představí výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Cílem výstavy bude ukázat užité umění secese jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, jako reformní umělecký proud usilující o "zmnožení a stupňování života". Expozice proto přiblíží secesní estetiku jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu zasahujícího celou společnost.

Ukázány budou mistrovské práce dekorativního umění ze slavné světové výstavy v Paříži 1900, vlivy dobových ideových proudů (vitalismu, spiritismu a dalších), stylové a tvaroslovné inovace sklářské tvorby, keramiky či nábytku, i bohaté proměny celkového životního stylu projevujícího se v tvorbě obytného interiéru, ve vizualitě reklamy nebo v secesní módě.

Návštěvníkům bude k dispozici samoobslužný multimediální prezentace v tabletech, rozšiřující informace k vybraným exponátům, jejich tvůrcům a dobovému kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus a on-line propojení s digitalizovanými fondy evropské secese na portálu Europeana ze sbírek významných evropských institucí.

K expozici bude vydán obsáhlý a reprezentativní katalog, přibližující více jak 400 vystavených exponátů. Výstava bude k vidění do 31. prosince 2015 v pražském Obecním domě.


Francouzská restaurace Art Nouveau

Francouzská restaurace Art Nouveau

Francouzská restaurace je uzavřena.