Úvod > Aktuality > Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Vydáno 17. října 2018 Letní sporty
Máte cestu okolo Pardubic a přemýšlíte jak naložit s podzimním víkendem? Vyrazte na letošní poslední organizované splutí Opatovického kanálu, které můžete zpestřit návštěvou slatinných lázní a prohlídkou lázeňského města Lázně Bohdaneč. Na tradiční výlov Bohdanečského rybníka můžete zavítat o týden později.
VodákPři tradičním „zamykání“ Opatovického kanálu se kromě splutí jeho patnáctikilometrové délky také křtí lodě a háčkové, opékají špekáčky a všichni vodáci se loučí s uplynulou sezonou. Vzhledem k obtížnosti splutí (ZWC) je akce vhodná i pro úplné začátečníky, jen je třeba se vhodně obléknout! Sraz je v sobotu 20. října 10 v hodin Lázních Bohdaneč u mostu přes Opatovický kanál.

Opatovický kanál je zajímavé vodní dílo z přelomu patnáctého a šestnáctého století, které bylo vybudováno za účelem napájení místní rozsáhlé rybniční sítě. V době socialismu byl kanál využíván k zavlažování zemědělské půdy, nicméně dnes opět slouží k napájení rybníků – a samozřejmě také vodákům. Při splutí nezapomeňte zastavit u obce Semín, kde kanál pomocí viaduktu křižuje Sopřečský potok.

Pokud budete na konci splutí prochladlí, doporučujeme návštěvu nedalekého Wellness centra Lázně Bohdaneč, kde kromě sauny, masáží, výřivky a kompletního wellness programu doceníte také využití ryzí alkalické minerální vody, která je pro místní lázně typická.

Nezapomeňte také na návštěvu Gočárova pavilonu a lázeňského parku. No a pokud se na poslední chvíli rozmyslíte a splouvání řeky nebude nic pro vás, můžete okolí kanálu prozkoumat pomocí 100 kilometrů značených cyklistických tras.
Cyklotrasy podél Opatovického kanálu

Cyklotrasy podél Opatovického kanálu

Přes 100 km značených cyklotras vybavených informačním a odpočinkovým mobiliářem se prolíná se sítí pěších turistických tras a naučných stezek. V obcích na Bohdanečsku jsou pro turisty k dispozici veškeré služby - ubytování, stravování, informační centrum, půjčovny či opravny kol.

Opatovický kanál - středověké vodní dílo

Opatovický kanál - středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Lázeňský pak v Bohdanči

Lázeňský pak v Bohdanči

Park o rozloze 17 ha byl založen při vzniku lázní podle plánů Josefa Thomayera – vrchního zahradníka města Prahy. Areál parku je rozdělen Rajskou strouhou na dvě části: vnitřní a vnější.

Lázně Bohdaneč - slatinné lázně v těsné blízkosti Pardubic

Lázně Bohdaneč - slatinné lázně v těsné blízkosti Pardubic

Léčebné lázně Bohdaneč leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých 8 km od Pardubic. Wellness de luxe je unikátní odpočinkový program zaplněný špičkovými procedurami. Skladba procedur je navržena s důrazem na relaxaci a vaši celkovou regeneraci.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Výlet Bohdanečskem  - od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Výlet Bohdanečskem - od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.

Další aktuality