Úvod > Aktuality > Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál
Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál
"> ">
Letní sporty

Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Vydáno 15. října 2019
Máte cestu okolo Pardubic a přemýšlíte jak naložit s podzimním víkendem? Vyrazte na letošní poslední organizované splutí Opatovického kanálu, které můžete zpestřit návštěvou slatinných lázní a prohlídkou lázeňského města Lázně Bohdaneč. Na tradiční výlov Bohdanečského rybníka můžete zavítat 28. října.
VodákPři tradičním „zamykání“ Opatovického kanálu se kromě splutí jeho patnáctikilometrové délky také křtí lodě a háčkové, opékají špekáčky a všichni vodáci se loučí s uplynulou sezonou. Vzhledem k obtížnosti splutí (ZWC) je akce vhodná i pro úplné začátečníky, jen je třeba se vhodně obléknout! Sraz je v sobotu 19. října 10 v hodin Lázních Bohdaneč u mostu přes Opatovický kanál.

Opatovický kanál je zajímavé vodní dílo z přelomu patnáctého a šestnáctého století, které bylo vybudováno za účelem napájení místní rozsáhlé rybniční sítě. V době socialismu byl kanál využíván k zavlažování zemědělské půdy, nicméně dnes opět slouží k napájení rybníků – a samozřejmě také vodákům. Při splutí nezapomeňte zastavit u obce Semín, kde kanál pomocí viaduktu křižuje Sopřečský potok.

Pokud budete na konci splutí prochladlí, doporučujeme návštěvu nedalekého Wellness centra Lázně Bohdaneč, kde kromě sauny, masáží, výřivky a kompletního wellness programu doceníte také využití ryzí alkalické minerální vody, která je pro místní lázně typická.

Nezapomeňte také na návštěvu Gočárova pavilonu a lázeňského parku. No a pokud se na poslední chvíli rozmyslíte a splouvání řeky nebude nic pro vás, můžete okolí kanálu prozkoumat pomocí 100 kilometrů značených cyklistických tras.
Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Lázeňský pak v Bohdanči

Lázeňský pak v Bohdanči

Park o rozloze 17 ha byl založen při vzniku lázní podle plánů Josefa Thomayera – vrchního zahradníka města Prahy. Areál parku je rozdělen Rajskou strouhou na dvě části: vnitřní a vnější.

Lázně Bohdaneč – slatinné lázně v těsné blízkosti Pardubic

Lázně Bohdaneč – slatinné lázně v těsné blízkosti Pardubic

Léčebné lázně Bohdaneč leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých 8 km od Pardubic. Wellness de luxe je unikátní odpočinkový program zaplněný špičkovými procedurami. Skladba procedur je navržena s důrazem na relaxaci a vaši celkovou regeneraci.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka – Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Výlet Bohdanečskem  – od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Výlet Bohdanečskem – od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.