Úvod > Aktuality > Udělejte si výlet na oblíbené místo filmařů v Českém ráji
Udělejte si výlet na oblíbené místo filmařů v Českém ráji
"> ">
Zážitky

Udělejte si výlet na oblíbené místo filmařů v Českém ráji

  • Vydáno30. července 2016
Romantická zřícenina raně gotického skalního hradu Rotštejn leží 9 km severovýchodně od Turnova na okraji přírodní rezervace Klokočské skály a 700 metrů jihovýchodně od vsi Klokočí.

Hrad byl založen na pískovcovém  bloku v polovině 13. století Jaroslavem z rodu Markwarticů stejně jako nedaleký Valdštejn. Své největší slávy dosáhli Rotštejnové  a s nimi i hrad a celé panství  za vlády císaře a krále Karla IV.

Hrad jako panské sídlo zanikl  na počátku  věku  šestnáctého,  kdy je uváděn co „zámek pustý  se zborcenými zdmi a skalami do nádvoří“.  Další část historie hradu Rotštejn se začala psát počátkem věku  sedmnáctého,  kdy si vesničané v dutinách při patě skal stavěli své příbytky, aby se tam mohli ukrýt před drancováním vojsk. Tesané místnosti pak místní obyvatelé používali k nejrůznějším účelům až do roku  1926.

Na Rotštejně se natáčely  filmy:  S čerty nejsou  žerty (je tam pekelná brána), Mrkáček Čiko nebo Přijela k nám pouť.

Letošní Dny sv. Markéty se konají od 11. července do 14. srpna 2016. Čeká tu na vás povídání o pečení chleba v širších kulturních souvislostech, tématická výstava, ochutnávky chleba, omalovánky, soutěže v poznávání obilí a obilných produktů.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl