Úvod > Aktuality > Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent
Vybírat originální dárky zdejších remeslníku i chránených dílen mužete na vánocních jarmarcích
"> Vybírat originální dárky zdejších remeslníku i chránených dílen mužete na vánocních jarmarcích "> Udelejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent "> Nejlepší dárek je ten s láskou vyrobený a takový, který clovek pro toho druhého vyrobí sám
Kultura

Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent

  • Vydáno17. prosince 2019
V Orlických horách žije plno šikovných řemeslníků a najdete zde řadu překrásných ateliérů a dílen, kde si můžete kromě vlastní inspirace a zakoupení výrobků, řemeslo také doslova osahat. Pod dohledem řemeslných mistrů si můžete vyrobit právě tu vaši vlastní rolničku, vyrobit si misku či namalovat si hrneček.
Hrníček z DeštnéhoNejlepší dárek je ten s láskou vyrobený a takový, který člověk pro toho druhého vyrobí sám. Za vskutku originálními dárky a vánoční atmosférou važte své cesty například do útulného Ateliéru Renata v Opočně, kde je hlavním tématem dekorace a design. Z tradičních regionálních výrobků jmenujme také výbornou Frolíkovu kávu z Borohrádku nebo Vambereckou krajku.

A chcete-li se zapojit do vlastní tvorby, pak neváhejte a objednejte se například do Ateliéru zvonaře a hrnčířky v Deštném nebo brašnářské dílny pana Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách. Nebudete litovat! Kromě dárků co mají duši, vás čeká příjemný zážitek a radost z vlastního dílka. Vybírat originální dárky zdejších řemeslníků i chráněných dílen můžete na vánočních jarmarcích.
 

Pokochejte se pohledem na krásné betlémy

Ústecké betlémyTy nejkrásnější betlémy objevíte například v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí. Letošní výstava se věnuje lidovým malovaným betlémům. Tento rok je výstava navíc doplněna o nádherný dřevěný betlém rodiny Velebných. Další pěknou výstavou tohoti muzea jsou Vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové vás zaručeně naladí na vánoční notu.

Tradiční vánoční výstavu betlémů připravilo Městské muzeum v České Třebové. Přijďte se podívat na tradiční výjevy podle biblickým motivů. K vidění jsou betlémy tradiční i orientální.

Dalším naším tipem je již devátá výstava betlémů na zámku v Kvasinách. Uvidíte zde opět ke dvěma stovkám betlémů z celého světa z tradičních i netradičních materiálů. Perlou výstavy se letos stal několika metrový krojovaný betlém evropských národů Blanky Kampové.
 

Užijte si pohodové Vánoce!

trh LanškrounJeště než vyrazíte pro dárky do nákupních center, stavte se také na náměstí v centru Lanškrouna. Od 20. do 22. 12. budou pro vás připraveny úplně nové vánoční trhy s bohatým programem! Řemeslně kvalitní, krásné i užitečné výrobky, poctivě ručně vyráběné, vám jejich autoři nabídnou osobně. V sobotu se můžete vypravit v 10:00 na adventní pohádku do zámku, v neděli vás od 15:00 pozve na koncert kostel sv. Václava v Lanškrouně.

Pokud by vám o Vánocích chyběla trocha pohybu, počkejte si na 21. ročník zimní turistické akce pro veřejnost, na kterou vás zve KČT Ústí nad Orlicí. Jedná se o Novoroční výšlap na rozhlednu Andrlův Chlum. Z vyhlídkového ochozu rozhledny, který je ve výši 32 m nad zemí, se otevírá kruhový rozhled po okolní krajině centrální části Ústeckoorlicka.
Ateliér zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orlických horách

Ateliér zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orlických horách

V Deštném v Orlických horách byste neměli minout Ateliér zvonaře a hrnčířky manželů Šedových, před kterým vám každou celou hodinu zahraje jedinečná Deštenská zvonkohra.

Ateliér Renata v Opočně

Ateliér Renata v Opočně

Při návštěvě podhůří Orlických hor, by jste rozhodně neměli minout Ateliér Renata ve městě Opočno, kterému vládne majitelka Renata Pultarová. Dekorace a design jsou činnosti blízké jejímu srdci.

Pražírna kávy Frolík – návštěva plná chutí a vůní

Pražírna kávy Frolík – návštěva plná chutí a vůní

Všichni milovníci kávy, kteří chtějí proniknout do tajů její výroby a přípravy, jsou vítání v Pražírně kávy Frolík ve východočeském Borohrádku. V rodinném podniku spojeném s prodejnou, miniaturním muzeem a kavárnou vás osobně přivítá jeho majitel Petr Frolík.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Brašnářská dílna pana Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách

Brašnářská dílna pana Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách

Moderní kabely, ale také opasky, kapsáře a podobné doplňky, které nosili už staří Skotové. To všechno se rodí v brašnářské dílně Ladislava Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách. Přiučit se tomuto řemeslu můžete i vy pomocí workshopů, které se zde pořádají.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky