Úvod > Aktuality > U Svatošských skal byla postavena nová lávka
Letní sporty

U Svatošských skal byla postavena nová lávka

Vydáno 15. listopadu 2020
Pod Svatošskými skalami mezi Loktem a Karlovými Vary byla postavena nová lávka spojující pravý a levý břeh řeky Ohře. Nový most ze dřeva, betonu a oceli tak doplnil stávající lávku, která však již není v dobrém technickém stavu. Spojení mezi břehy využívají cyklisté a pěší turisté, okolo skal vede několik mezinárodních cyklotras a naučná stezka Doubí – Svatošské skály.
Svatošské skályNová lávka přes řeku Ohři ve Svatošských skalách u Karlových Varů konečně slouží turistům. Visutá konstrukce lávky je ocelová s dřevěnou mostovkou z dubu a modřínu. Spodní stavba byla postavena z betonu, obkladovou část opěr tvoří kámen. Zábradlí je zhotoveno z modřínového dřeva ve tvaru tzv. ondřejských křížů. Mostek měří celkem 61,5 metru a díky moderní konstrukci jej v případě nutnosti mohou použít i záchranáři.

Lávku na říčním kilometru 184,6 využívaji jak pěší turisté, tak především cyklisté projíždějící úsek cyklotras E3, EV4, Euro Egerensis, cyklotrasu č. 6 "Ohře" (páteřní cyklostezka Karlovarského kraje) a Karlovu stezku v úseku z Lokte do Karlových Varů či naopak. Pěším turistům zase přijde vhod pro přechod řeky k nástupnímu místu naučné stezky Doubí – Svatošské skály.

svatošské skálySvatošské skály zaujímají rozlohu 2 ha a svými tvary připomínají svatební procesí. Podle toho jsou i pojmenovány - směrem od visuté lávky přes Ohři po proudu řeky jsou to: Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek. Na levém břehu řeky proti jejímu proudu, asi 750 m za pionýrským táborem, je ve strmém svahu, mezi stromy ukrytá samotě stojící věž Samotář. Bizarní tvary žuly byly roku 1933 vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem, později za přírodní památku pod názvem "Jan Svatoš". Místo také inspirovalo řadu umělců, jako byl například J. W. Goethe, V. Mrštík nebo H. Marschner.
Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Další aktuality

25.7.
2021
Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Západočeské lázně | Zážitky
23.7.
2021
Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Západočeské lázně | Letní sporty
22.7.
2021
V Karlových Varech si užijete Kulturní léto!

V Karlových Varech si užijete Kulturní léto!

Západočeské lázně | Kultura