Úvod > Aktuality > U skleníku Fata Morgana vzniká nový vstupní areál s restaurací a terasami plnými květin
Příroda

U skleníku Fata Morgana vzniká nový vstupní areál s restaurací a terasami plnými květin

  • Vydáno29. dubna 2020
Ani během svého nuceného uzavření pro veřejnost z důvodu prevence šíření nemoci Covid-19 se rozvoj Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji nezastavil. Kromě péče o expozice a vzácné rostlinné sbírky pokračovaly rovněž stavební práce na jednotlivých projektech. V těsné blízkosti skleníku Fata Morgana vzniká zcela nový rozsáhlý přístupový areál, který počítá s doplněním doposud chybějící návštěvnické vybavenosti, jehož dokončení je plánováno na konec tohoto roku. Dále probíhá budování teras i objektu restaurace. Již v příštím roce si zde návštěvníci budou moci odpočinout a občerstvit se přímo v moderně zařízené restauraci nebo na její příjemné terase.
Ke skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě přicházeli návštěvníci celých patnáct let provizorní cestou. V loňském roce zde díky podpoře zřizovatele odstartovala dlouho plánovaná dostavba areálu Západ, který se nachází mezi skleníkem a budovou ředitelství botanické zahrady. Po dokončení stavebních prací bude mít zahrada důstojné prostory pro restaurační zařízení, které v areálu dosud dlouhodobě chybělo.

Jaro v botanické zahraděV současnosti vzniká vstupní prostor pro návštěvníky, kteří míří do skleníku Fata Morgana. Už v roce 2021 projdou zcela novým areálem s pokladnami, sociálním zařízením a restaurací. Ta v letních měsících nabídne slunnou terasu s příjemným posezením a výčepem. Návštěvníci budou ke skleníku přicházet cestou lemovanou kvetoucími záhony plnými pestrobarevných cibulovin, trvalek, keřů a stromů. Chybět nebudou ani vodní prvky, které budou v horkých letních dnech vytvářet příjemné mikroklima.

jaro v botanické zahraděHrubá stavba restaurace se začíná postupně rýsovat. Tvoří ji monolitická železobetonová konstrukce, která bude ve finální fázi obložena deskami z kortenu. Její plochou střechu po dokončení zahradníci osází travami, cibulovinami a  rostlinami jarního aspektu. Zároveň pokračuje budování kaskádovitých gabionových stěn, výtahové šachty a expozičního jezírka. Už od příští sezony bude možné dojít ke skleníku po novém venkovním schodišti doplněném pergolami. Pohodlně tak překonáte přibližně desetimetrový výškový rozdíl mezi hlavním vstupem a prostorem před skleníkem. Pro osoby se specifickými potřebami a rodiny s kočárky bude k dispozici výtah.
 

Největší sbírka pivoněk v České republice rozkvétá

pivoňková loukaJedna z nejvýznamnějších kolekcí ve sbírkách Botanické zahrady hl. m. Prahy rozkvétá. Sbírka dřevitých i bylinných pivoněk čítá na 500 položek druhů i kultivarů. Právem jí byla v severní části areálu venkovních expozic vyhrazena rozlehlá louka. Každoročně totiž přiláká řadu milovníků přírody, kteří do botanické zahrady míří obdivovat právě tyto královny květin.

Pivoňky jsou prastaré kulturní rostliny, jejichž léčivé účinky byly známé a hojně využívané již před dvěma tisíciletími v Číně, až o několik století později se pivoňky začaly pěstovat i jako okrasné rostliny. Dřevité druhy jsou v Číně velmi ceněné, jsou tam pokládány za národní květinu a symbol jara.


Vzácná orchidej s nejdelšími listy

orchodej se vzácnými listyZahradníci a kurátoři pečují v botanické zahradě o rozsáhlou sbírku vzácných orchidejí. Svými květy ji v těchto dnech zdobí druh Paraphalaenopsis labukensis. Tato fascinující orchidej je blízce příbuzná rodu Phalaenopsis oblíbenému v našich domácnostech.

V přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, kde osidluje koruny stromů, odkud pak splývají její tenké, provazovité listy dlouhé až dva metry. Pozoruhodně tvarované květy zaujmou kombinací teplých odstínů hnědé s medově žlutou a také svou vůní připomínající skořici.

Botanická zahrada hl. m. Prahy je otevřená všem milovníkům květin. Podívat se mohou do venkovních areálů denně od 9:00 do 19:00 hodin. Vejít mohou prozatím pouze hlavními vstupy, a to z ulice Nádvorní, K Pazderkám a od zastávky MHD Kovárna. Za vstupenku zaplatí běžné vstupné do venkovních expozic, tj. 150 Kč.
Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy jsou otevřeny – návštěvníky přivítá záplava květů

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy jsou otevřeny – návštěvníky přivítá záplava květů

Po více než měsíci se v pondělí 20. dubna pro zájemce opět otevřely venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy. Návštěvníci se mohou projít rozsáhlým areálem plným kvetoucích rostlin. Přelom dubna a května totiž patří k obdobím, kdy je zahrada nejatraktivnější. Zájemci se mohou těšit na přehlídku jarních cibulovin, konikleců, stínomilných trvalek, rozhodně by neměli minout ani expozici Středomoří plnou vůní a Japonskou zahradu, kde již rozkvétají rododendrony. Skleník Fata Morgana zůstává až do odvolání uzavřený. Venkovní expozice jsou pro veřejnost otevřené denně od 9.00 do 19.00 hodin.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Další aktuality

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již osmnáctiletou tradici mají naše vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 3. a 4. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? 10 tipů pro sváteční pohodu

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už trávíte adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařák bude chutnat!
Praha | Gurmánská turistika

30 let od zápisu Prahy na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

V neděli 4. prosince uplyne přesně 30 let od zápisu historického centra Prahy – spolu s historickými centry Českého Krumlova a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Památky

Nenechte si ujít Czech Space Week – největší tuzemský festival kosmických aktivit

Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery, a to pod záštitou českého předsednictví v Radě EU. Festival odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha a potrvá až do pátku 2. prosince. Nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru.
Praha | Zážitky