!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > U Národního muzea v Praze bude odhalen Palachův pylon
U Národního muzea v Praze bude odhalen Palachův pylon
"> "> "> ">
Památky

U Národního muzea v Praze bude odhalen Palachův pylon

Vydáno 17. listopadu 2020
V úterý 17. listopadu si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Národní muzeum u této příležitosti odhalí 17. 11. 2020 nově zrekonstruovaný Palachův pylon – pomník věnovaný památce Jana Palacha stojící u Nové budovy Národního muzea, bývalého sídla Federálního shromáždění v Praze.
pylon nová budovaOcelový pylon, který měří necelých 30 metrů, navrhl architekt Karel Prager v únoru roku 1968 při projektování komplexu Federálního shromáždění. K dokončení realizace umístění plastiky na ocelový pylon nakonec nedošlo. Po náhlé a nevítané změně politického kurzu bylo stranickými orgány KSČ rozhodnuto o odstranění a deinstalaci některých výtvarných děl, připravovaných pro budovu Federálního shromáždění, a o jejich nahrazení díly jinými.

Žulová plastika Miroslava Chlupáče s názvem “Plamen“ byla úředníkům podezřelá a na poslední chvíli její vysekání zakázali. Pylon ovšem již stál, a tak se dokonce zvažovala jeho úplná likvidace. K té nakonec nedošlo a architektem Pragerem vyhrazené místo v pylonu pro Chlupáčovu plastiku vyplnil dutý kamenný blok se státním znakem a dvěma větami z československé ústavy. Nicméně zasvěceným tento ve svém prostředí nezvyklý artefakt Palacha vždy připomínal.

pylonStudent Jan Palach se 16. ledna v Praze zapálil na protest proti tomu, že lidé upadali po zděšení z okupace vojsky Varšavské smlouvy do letargie, a chtěl je vyburcovat k činu. Těžce popálený 19. ledna zemřel. Národní muzeum loni v říjnu ve Všetatech na Mělnicku otevřelo Palachův památník. Jeho součástí je rodný dům Jana Palacha i nová budova s multimediální expozicí.
Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.