!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > U Jankova na Benešovsku se bude bojovat. Bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války
U Jankova na Benešovsku se bude bojovat. Bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války
"> "> ">
Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat. Bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

Vydáno 6. března 2020
V sobotu 7. března 2020 si na Benešovsku připomenou 375. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
švédovéStředočeská obec Jankov byla v roce 1645 svědkem velmi krvavé bitvy třicetileté války. Dne 6. března 1645 se zde utkala císařská a švédská vojska. Bitva, které se na každé straně zúčastnilo asi 15 000 vojáků, skončila porážkou císařské armády. Hlavním švédským velitelem byl generál Torstensson, který podnikl ještě řadu menších šarvátek a po neúspěšném obléhání Brna na podzim téhož roku české země opustil.

Bitevní události u Jankova připomene rekonstrukce válečného střetu. Už v pátek 6. března přijdou do Votic "švédští" vojáci a v 19:00 hodin uspořádají slavnostní salvu na náměstí. Pak odejdou směrem ke klášteru, kde budou salvu opakovat, proběhne i série krátkých přednášek na téma "třicetiletá válka".

švédovéHlavní část programu je připravena na sobotu 7. března. Akce započne ve 13:00 hodin průvodem vojsk z jankovského náměstí na bojiště, kde proběhne pietní akt u mohyly a bitevní ukázka. Formování armád se bude konat v cca 13:45, ve 14:15 proběhne komentovaná ukázka dělostřelectva a od 15:00 hodin začne bitva. Bitvy se zúčastní spolky vojenské historie z ČR i zahraničí.

Vstupné je zdarma a bitva se koná za každého počasí.
Památník bitvy u Jankova

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.