Úvod > Aktuality > U Hradce Králové se bude opět bojovat
Památky

U Hradce Králové se bude opět bojovat

  • Vydáno29. června 2023
V letošním roce si připomínáme 157. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již více než 25 let Garda města Hradce Králové a za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie. Hlavní program probíhá od pátku 30. června do soboty 1. července 2023. Vyvrcholením akcí bude velká sobotní bitevní ukázka s názvem "Královéhradecká osmnáctka v bitvě na Chlumu 1866".
bitva 1866Letošní 157. výročí bitvy u Hradce Králové se uskuteční ve dnech 30. června a 1. července 2023. V Muzeu války 1866 jsou připraveny křty několika tématických publikací, upravená expozice, program pro děti a pietní akt u Baterie mrtvých. Program bude vrcholit bitevní ukázkou "Královéhradecká osmnáctka v bitvě na Chlumu 1866".

V Hradci Králové bude 30. června 2023 v rámci vzpomínkových akcí probíhat na náplavce na Eliščině nábřeží pestrý program. V 16:00 dojde k jeho slavnostnímu zahájení pořadem "Dostaveníčko s rokem 1866", v 16:30 přijde na řadu vystoupení kavalerie 1866 "Utíkejte! Prajzy dou". Těšit se můžete na výcvik a jezdecké dovednosti dragounů a husarů, historickou muziku 6. praporu polních myslivců, ukázky pěchoty a dělostřelectva nebo prezentace kadetní setniny. Nebudou chybět ani ukázky historického odívání nebo projížďky parníčkem. V 17:30 bude následovat pochod vojáků z náplavky na Velké náměstí a v 18:00 se bude konat slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži. Po setmění ve 22:15 se v obci Chlum objeví světla pochodňového průvodu a následovat bude pietní akt na pruském hřbitově.
 

Vzpomínkový den s bitevní ukázkou

válka 1866Vyvrcholení vzpomínkových akcí k 157. výročí bitvy 1866 na Chlumu bude probíhat v sobotu 1. července 2023 od 10:00 tradičně v areálu Muzea války na Chlumu. Návštěvníci se v průběhu dne mohou účastnit se pietního aktu u Baterie mrtvých, užít si promenádní koncerty historických kapel, ale především by si neměli nechat ujít ve 14:00 bitevní scénu "Královéhradecká osmnáctka v bitvě na Chlumu 1866" na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové s účastí členů historických jednotek z Čech a zahraničí, živých koní, děl a povozů. V 15:00 následuje ještě přehlídka historických vojsk.

válka 1866Rádi vás uvítají také v Muzeu války 1866, kde se nachází expozice zahrnující ukázky výzbroje a výstroje pruských a rakouských vojáků, mapy bojiště, používané střelivo a ukázky válečné strategie. Navštívit můžete i Areál bojiště bitvy 1866, který zahrnuje areál s více než 460 pomníky a symbolickými památníky na střet rakouské a pruské armády v rozhodující bitvě války roku 1866. Přístupná bude oblíbená 56 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které je rozhled na celé bojiště.

V pondělí 3. července se v 18:00 hodin bude konat zádušní mše za padlé z bitvy u Hradce Králové v kostele proměnění Páně v obci Chlum.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

158. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

28. 6.3. 7.
158. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají bitevní ukázky, pietní a vzpomínkové akce.

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Místo jménem Alej mrtvých byste hledali spíš ve filmovém hororu než na současných mapách. Přesto existuje a patří k nepochmurnějším místům, která můžete v Česku vidět. Nazývá se tak cesta, která vede lesem Svíb – lesem, který se smutně proslavil 3. července 1866 při bitvě u Hradce Králové.

Alej mrtvých v lese Svíb

Alej mrtvých v lese Svíb

Les Svíb se stal 3. července 1866 místem těch nejkrvavějších bojů bitvy u Hradce Králové v Prusko-Rakouské vílce. Tomu také odpovídá počet válečných hrobů a pomníků v této lokalitě – je zde více než 120 prostých křížů a typových pyramid i monumentálních památníků.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda