Úvod > Aktuality > V Milovicích se narodila dvojčata praturů!
V Milovicích se narodila dvojčata praturů!
"> ">
Příroda

V Milovicích se narodila dvojčata praturů!

  • Vydáno26. dubna 2019
V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vznikla roku 2015 nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomáhají zachovat křehkou biodiverzitu a zabraňují tak zarůstání biologicky cenných lokalit. Že se zde zvířatům dobře daří potvrzují i letošní přírůstky: dvojčata zubrů a před pár dny narozená dvojčata praturů.

Pratuři MiloviceU turů jsou přitom dvojčata poměrně vzácná, ovšem v milovické rezervaci se narodila od roku 2016 již potřetí. Narození dalšího páru dvojčat je známkou nejen vysoké plodnosti chovaných zvířat, ale především dobrých podmínek, které praturům milovická rezervace skýtá. Svou roli jistě hraje nejen kondice zvířat, ale také pestrá přirozená strava.

Původní pratuři byli v přírodě vyhubeni člověkem v sedmnáctém století, vědci je zpětně šlechtí od roku 2008. Stádo takto šlechtěných praturů v Milovicích je první v celé střední a východní Evropě. Do Milovic přijel jeden samec a pět samic v říjnu roku 2015 z Nizozemí. Cílem projektu je vytvořit zvíře, které stavbou těla, zbarvením i schopností přežít v přírodě bude přesně odpovídat původnímu praturovi.

Pratuři MilovicePřírodní rezervace Milovice je také prvním místem na světě, kde od roku 2015 žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. V roce 2016 se všechny tři druhy poprvé na světě v rámci jedné rezervace podařilo také rozmnožit. V loňském roce ochranářská organizace založila novou rezervaci také v Národním parku Podyjí. Na dvou pastvinách tam žijí dvě stáda divokých koní. Letos se jim na jižní Moravě narodila již tři mláďata, dvě na vřesovištích u Havraníků a jedno na pastvině u Mašovic.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda