Úvod > Aktuality > U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg
U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg
"> "> ">

U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg

Vydáno 24. července 2020 Zážitky
Zpravidla o posledním víkendu v červenci se na dvorci Curia Vitkov v Horním Vítkově u Chrastavy můžete zůčastnit akce nazvané tradičně Dobývání. I letos během dvoudenního programu 25. a 26. 7. 2020 spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, projdete ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli na taženích naši předci. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a samozřejmě po oba dva dny zažijete rekonstrukci bitvy - obléhání opevnění ze 12. století na pozadí chmurného závěru životního příběhu Selského knížete Soběslava II.
chrastavaProjekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla - kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Každoročním vyvrcholením sezóny na tomto raně středověkém dvorci je akce Dobývání. Po oba dny na vás čeká prohlídka dvorce Wothanburgu, vojenské ležení, lučištnický turnaj, dětský program s názvem "Cesta válečníka" a dětská bitva. Po oba dva dny, v sobotu 25. i v neděli 26. 7., budete moci zhlédnout živě komentované ukázky bojového umění našich předků při dobývání pevnosti, používání obléhací techniky nebo v polní bitvě. V sobotu program začíná ve 12:00, bitva pak v 16:00. V neděli se areál otevírá v 10 hodin, bitva začíná ve 13:00 hodin.

chrastavaV raně středověkých Čechách sídlili dřívější družiníci a budoucí šlechtici nejdříve na knížecích hradech, které tvořily tzv. hradskou správu, správní síť země, kde vykonávali své povinnosti jako knížecí úředníci. Právě ve 12. století začala darováním, odměnami, nebo výsluhami přecházet do jejich osobního a rodového vlastnictví původně svobodná nebo knížecí půda a tito lidé začínali budovat svá rodová dominia. Curia Vitkov je právě tímto typem raného šlechtického sídla, spojující sídlo velmože se střediskem řemeslné výroby a hospodářské správy.
Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla - kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Další aktuality

7.8.
2020
Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
3.8.
2020
#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

Českolipsko a Jizerské hory | Památky