Úvod > Aktuality > U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg
U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg
"> "> ">
Zážitky

U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg

Vydáno 21. července 2021
Zpravidla v druhé polovině července se na dvorci Curia Vitkov v Horním Vítkově u Chrastavy můžete zůčastnit akce nazvané tradičně Dobývání. I letos během dvoudenního programu 24. a 25. 7. 2021 spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, projdete ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli na taženích naši předci. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a samozřejmě po oba dva dny zažijete rekonstrukci bitvy – obléhání opevnění ze 12. století na pozadí chmurného závěru životního příběhu Selského knížete Soběslava II.
chrastavaProjekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla – kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Každoročním vyvrcholením sezóny na tomto raně středověkém dvorci je akce Dobývání. Po oba dny na vás čeká prohlídka dvorce Wothanburgu, vojenské ležení, lučištnický turnaj, dětský program s názvem "Cesta válečníka" a dětská bitva. Po oba dva dny, v sobotu 24. i v neděli 25. 7., budete moci zhlédnout živě komentované ukázky bojového umění našich předků při dobývání pevnosti, používání obléhací techniky nebo v polní bitvě. V sobotu program začíná ve 12:00, dětská bitva v 15:00 a Dobývání v 16:00 hodin. V neděli se areál otevírá v 10 hodin, dětská bitva začíná ve 12:00 hodin a dobývání ve 13:30 hodin.

chrastavaV raně středověkých Čechách sídlili dřívější družiníci a budoucí šlechtici nejdříve na knížecích hradech, které tvořily tzv. hradskou správu, správní síť země, kde vykonávali své povinnosti jako knížecí úředníci. Právě ve 12. století začala darováním, odměnami, nebo výsluhami přecházet do jejich osobního a rodového vlastnictví původně svobodná nebo knížecí půda a tito lidé začínali budovat svá rodová dominia. Curia Vitkov je právě tímto typem raného šlechtického sídla, spojující sídlo velmože se střediskem řemeslné výroby a hospodářské správy.
Curia Vitkov – Wothanburg dvůr velmože

Curia Vitkov – Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla – kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Další aktuality

29.7.
2021
#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
28.7.
2021
Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
26.7.
2021
10 tipů, jak si užít Lužické hory na kole

10 tipů, jak si užít Lužické hory na kole

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
24.7.
2021
Zámek Frýdlant nabízí dětem speciální dětské prohlídky

Zámek Frýdlant nabízí dětem speciální dětské prohlídky

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky