Úvod > Aktuality > České Švýcarsko myslí na turisty: U chaty Na Tokáni si doplníte zdarma vodu
U chaty Na Tokání si doplníte zdarma vodu
"> U chaty Na Tokání si doplníte zdarma vodu "> Od chaty je to po žluté znacce jen kousek k nejzajímavejší partii tohoto koutu Ceského Švýcarska  - Úzkým schodum "> Na jedné ze skal je vytesán znak W - jedná se o symbol knežny Vilemíny, která toto místo také navštívila
Příroda

České Švýcarsko myslí na turisty: U chaty Na Tokáni si doplníte zdarma vodu

  • Vydáno2. dubna 2014
Výletníci si v blízkosti chat Na Tokáni v národním parku České Švýcarsko mohou nově zdarma doplnit zásoby pitné vody. Správa národního parku zde, na dobře dostupném místě, zřídila pítko. Voda pochází ze schváleného lokálního zdroje a její kvalita je pravidelně kontrolována.

Chata Na TokániV nádherné přírodě Českého Švýcarska můžete pěšky i na kole objevovat místní krásy a zajímavosti. Pítko u chaty Na Tokáni přijde vhod zejména za horkých letních dnů. Oblast lesních chat Na Tokání je významnou křižovatkou turistických cest a cyklotras. Zdejší zdroj pitné vody zásobuje šest chat v oblasti Na Tokání prostřednictvím čtyř vodovodních přípojek.

Chata Na Tokáni je bývalou loveckou osadou hraběte Kinského. Chata v alpském stylu se stala pro hraběte útočištěm, když zMyší díra u Tokáněde pobýval na lovu tetřevů. Vodu pro chatu a přilehlou osadu však museli místní obyvatelé v minulosti dovážet koňmo až z Rynartic. Když se zde podařilo vybudovat od 2 km vzdáleného pramene na Suchém Vrchu, nechal zde hrabě na nedaleké skále vytesat pro kněžnu Vilemínu bazén.

Od chaty je to po žluté značce jen kousek k nejzajímavější partii tohoto koutu Českého Švýcarska  – Úzkým schodům. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky. Na jedné ze skal je vytesán znak W – jedná se o symbol kněžny Vilemíny, která toto místo také navštívila.

Skalní průrva Úzké schody u Jetřichovic

Skalní průrva Úzké schody u Jetřichovic

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).