Úvod > Aktuality > Festival židovské kultury v Holešově připomene i T. G. Masaryka
Památky

Festival židovské kultury v Holešově připomene i T. G. Masaryka

  • Vydáno24. července 2018
Od úterý 24. července do neděle 29. července se koná další ročník tradičního Festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku. Divadelní představení pod širým nebem a další skvělý program nabídne festival o tomto víkendu. Festival židovské kultury nese letos podtitul „Sto let republiky“ a připomene mimo jiné T. G. Masaryka. Hlavní výstavou totiž je „Masaryk a Svatá země,“ která představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.
Holešov Ha MakomFestival návštěvníkům nabídne možnost prohlédnout si židovské památky v Holešově, program obsahuje i odborné přednášky, besedy a koncerty s židovskými kořeny.

Holešov přivítá také mnohé významné osobnosti a výtečné umělce. Město navštíví velvyslanec státu Izrael J. E. Daniel Meron, který mimo Holešova zamíří také do kroměřížských zahrad a lázeňského města Luhačovice. Hudebně zazáří Kateryna Kolcová, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg z Toronta, která se představí s koncertem židovských i českých písní.

V neposlední řadě stojí také divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga Svět naruby / Takzvaný ráj. Představení budou tvořit jak zmíněné verše, tak písně Katariny Kolcové – Tlusté, doplněné o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a rodinné fotografie V. Weistlitzové. Projekt dále doplní scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela a povídání s Pepi Lustigem, synem Arnošta Lustiga.

ŽidV průběhu festivalu bude nádvořím i synagogou znít jazz a chybět nebude ani Kletzmerový večer na nádvoří zámku. Již tradičně dostanou účastníci festivalu Ha-Makom možnost ochutnat tradiční židovské speciality. O gastronomické zážitky se letos bude starat Hostinec na Házené.

Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1 700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1 500 náhrobky.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda