Úvod > Aktuality > Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival

  • Vydáno5. listopadu 2023
Na kus řeči s mladými vědci, do laboratoří i chodeb badatelských institucí, na přednášky, workshopy i koncert či ochutnávku cizokrajných jídel – letošní ročník festivalu Týden Akademie věd ČR láká návštěvníky na opět plně prezenční program po celé republice. Začíná v pondělí 6. a trvá až do neděle 12. listopadu 2023. Vstup je tradičně zdarma, na většinu akcí je ale nutné si udělat rezervaci.
ústav chemieOrganizátorem Týdne vědy a techniky je Akademie věd České republiky. Program festivalu připravují všechna akademická pracoviště a přes padesát spolupracujících institucí ve všech regionech. Největší vědecký festival v Česku představí to nejlepší ze světa výzkumu přístupnou – zábavnou i poučnou – formou. Lidé můžou zajít do některého z ústavů na dny otevřených dveří, které většinou provází samostatný bohatý program. Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže můžete vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co vás nejvíce zajímá i jaká forma vás baví.
 

Rozmanitý program pro všechny v Praze a okolí

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR mají otevřena téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Všechny aktuální programy naleznete na webové stránce tydenavcr.cz. Během festivalu se můžete zastavit například v Matematickém ústavu AV ČR, kde vám od pondělí do pátku přiblíží, co je těžké na lineárních rovnicích? Ústav fyziky atmosféry AV ČR přes týden pořádá přednášky na téma "krupobití". Čemu se vlastně říká kroupa a jak v konvekční bouři vzniká? Kde se kroupy vyskytují nejčastěji a kdy jsou nebezpečné? Spolu s vědci se podíváte se, jak vypadají a kde se vyskytly nebo jaké jsou možnosti detekce krup meteorologickými radary. Stejný ústav ukáže zájemcům, jak vypadá a jak vzniká hudba sfér.

Ústav dějin umění AV ČR zve všechny zájemce na výstavu Obrazy Písma Svatého: Ikony ze sbírky Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Přístupná je po všechny dny Týdne Akademie věd ČR z ulice Husova a Na Perštýně 24 hodin denně. Výstava přestavuje výběr z nevystavených a tak veřejnosti běžně nepřístupných ikon (sbírka čítá celkem 84 kusů a pochází z pozůstalosti tzv. Kondakovova ústavu).

Den otevřených dveří v ÚOCHB pro veřejnost se koná v sobotu 11. 11. na Praze 6 na Flemingově náměstí, kde Ústav organické chemie a biochemie AV ČR sídlí. Rozsáhlý program nabídne exkurze do laboratoří, prezentace a přednášky, ve kterých vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Mimo jiné také zjistíte, jak se vyrábí vyrábí vědecká aparatura – vědci pro svoji práci využívají velké množství nejrůznějších přístrojů a nástrojů, z nichž některé nelze jednoduše koupit. Proto má ÚOCHB vlastní Vývojové centrum, které se věnuje jak výrobě drobností, tak vývoji a sestavování komplexních přístrojů.

Aerodynamická laboratoř v Novém Kníně (Jatecká 511) vám ukáže vysokorychlostní aerodynamický tunel a obslužné technologie, výzkum pro energetické strojírenství. Vědci vám ukáží měřící zařízení a obslužné technologie.Laboratoř bude otevřena v úterý 7. a v sobotu 11. listopadu od 9:00 do 14:00 hodin, rezervace jednotlivců není nutná.


Exkurze na observatoře v Kopistech a Panské vsi

nová vesV sobotu a neděli 11. až 12. 11. budete mít zvláštní příležitost navštívit jindy uzavřenou observatoř Kopisty. Observatoř Kopisty se nachází mezi MostemLitvínovem v blízkosti hnědouhelných dolů, Chemopetrolu Litvínov a jezera Most. Stanice byla vybudována pro monitorování podmínek šíření exhalací v této velmi exponované lokalitě. V současné době je mimo klasická meteorologická měření stanice zajímavá svým 80m stožárem na měření profilu větru. Pouze v sobotu 11. 11. bude přístupná telemetrická Stanice Panská Ves. Zde získáte informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlédnete si parabolické antény a přijímací místnosti, uvidíte ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.
 

Dny otevřených dveří Archeologického ústavu AV ČR v Brně

Zdroj foto: Události OstravaV Archeologickém ústavu AV ČR Brno (Čechyňská 363/19) vás v sobotu 11. 11. rádi provedou svým pracovištěm, ukáží vám laboratoře kovů a keramiky i s originálními nálezy, depozitáře knihovny i archivu, dozvíte se, jak probíhá proces prohlášení lokality za kulturní památku a mnoho dalšího. Budete si moci také prohlédnout unikátní zlatý nález šperku z období mladší doby bronzové a odborníci vám přiblíží toto specifické historické období, v němž kovy již hrají nezastupitelnou úlohu v každodenním životě obyvatel našeho území. Exkurze začínají v 9:00; 10:00; 11:00; 13:00 a 14:00 hodin – prohlídku je nutné rezervovat. Vystavený unikátní nález ozdoby hlavy pochází z Opavska. Je vyrobena ze zlatého tepaného plechu a vznikla v době bronzové, asi 1300 – 800 př. n.l. Zlatý diadém našel zemědělec při sklizni řepy.
Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Další aktuality

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky