Úvod > Aktuality > Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival

  • Vydáno5. listopadu 2023
Na kus řeči s mladými vědci, do laboratoří i chodeb badatelských institucí, na přednášky, workshopy i koncert či ochutnávku cizokrajných jídel – letošní ročník festivalu Týden Akademie věd ČR láká návštěvníky na opět plně prezenční program po celé republice. Začíná v pondělí 6. a trvá až do neděle 12. listopadu 2023. Vstup je tradičně zdarma, na většinu akcí je ale nutné si udělat rezervaci.
ústav chemieOrganizátorem Týdne vědy a techniky je Akademie věd České republiky. Program festivalu připravují všechna akademická pracoviště a přes padesát spolupracujících institucí ve všech regionech. Největší vědecký festival v Česku představí to nejlepší ze světa výzkumu přístupnou – zábavnou i poučnou – formou. Lidé můžou zajít do některého z ústavů na dny otevřených dveří, které většinou provází samostatný bohatý program. Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže můžete vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co vás nejvíce zajímá i jaká forma vás baví.
 

Rozmanitý program pro všechny v Praze a okolí

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR mají otevřena téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Všechny aktuální programy naleznete na webové stránce tydenavcr.cz. Během festivalu se můžete zastavit například v Matematickém ústavu AV ČR, kde vám od pondělí do pátku přiblíží, co je těžké na lineárních rovnicích? Ústav fyziky atmosféry AV ČR přes týden pořádá přednášky na téma "krupobití". Čemu se vlastně říká kroupa a jak v konvekční bouři vzniká? Kde se kroupy vyskytují nejčastěji a kdy jsou nebezpečné? Spolu s vědci se podíváte se, jak vypadají a kde se vyskytly nebo jaké jsou možnosti detekce krup meteorologickými radary. Stejný ústav ukáže zájemcům, jak vypadá a jak vzniká hudba sfér.

Ústav dějin umění AV ČR zve všechny zájemce na výstavu Obrazy Písma Svatého: Ikony ze sbírky Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Přístupná je po všechny dny Týdne Akademie věd ČR z ulice Husova a Na Perštýně 24 hodin denně. Výstava přestavuje výběr z nevystavených a tak veřejnosti běžně nepřístupných ikon (sbírka čítá celkem 84 kusů a pochází z pozůstalosti tzv. Kondakovova ústavu).

Den otevřených dveří v ÚOCHB pro veřejnost se koná v sobotu 11. 11. na Praze 6 na Flemingově náměstí, kde Ústav organické chemie a biochemie AV ČR sídlí. Rozsáhlý program nabídne exkurze do laboratoří, prezentace a přednášky, ve kterých vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Mimo jiné také zjistíte, jak se vyrábí vyrábí vědecká aparatura – vědci pro svoji práci využívají velké množství nejrůznějších přístrojů a nástrojů, z nichž některé nelze jednoduše koupit. Proto má ÚOCHB vlastní Vývojové centrum, které se věnuje jak výrobě drobností, tak vývoji a sestavování komplexních přístrojů.

Aerodynamická laboratoř v Novém Kníně (Jatecká 511) vám ukáže vysokorychlostní aerodynamický tunel a obslužné technologie, výzkum pro energetické strojírenství. Vědci vám ukáží měřící zařízení a obslužné technologie.Laboratoř bude otevřena v úterý 7. a v sobotu 11. listopadu od 9:00 do 14:00 hodin, rezervace jednotlivců není nutná.


Exkurze na observatoře v Kopistech a Panské vsi

nová vesV sobotu a neděli 11. až 12. 11. budete mít zvláštní příležitost navštívit jindy uzavřenou observatoř Kopisty. Observatoř Kopisty se nachází mezi MostemLitvínovem v blízkosti hnědouhelných dolů, Chemopetrolu Litvínov a jezera Most. Stanice byla vybudována pro monitorování podmínek šíření exhalací v této velmi exponované lokalitě. V současné době je mimo klasická meteorologická měření stanice zajímavá svým 80m stožárem na měření profilu větru. Pouze v sobotu 11. 11. bude přístupná telemetrická Stanice Panská Ves. Zde získáte informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlédnete si parabolické antény a přijímací místnosti, uvidíte ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.
 

Dny otevřených dveří Archeologického ústavu AV ČR v Brně

Zdroj foto: Události OstravaV Archeologickém ústavu AV ČR Brno (Čechyňská 363/19) vás v sobotu 11. 11. rádi provedou svým pracovištěm, ukáží vám laboratoře kovů a keramiky i s originálními nálezy, depozitáře knihovny i archivu, dozvíte se, jak probíhá proces prohlášení lokality za kulturní památku a mnoho dalšího. Budete si moci také prohlédnout unikátní zlatý nález šperku z období mladší doby bronzové a odborníci vám přiblíží toto specifické historické období, v němž kovy již hrají nezastupitelnou úlohu v každodenním životě obyvatel našeho území. Exkurze začínají v 9:00; 10:00; 11:00; 13:00 a 14:00 hodin – prohlídku je nutné rezervovat. Vystavený unikátní nález ozdoby hlavy pochází z Opavska. Je vyrobena ze zlatého tepaného plechu a vznikla v době bronzové, asi 1300 – 800 př. n.l. Zlatý diadém našel zemědělec při sklizni řepy.
Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Další aktuality

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky