Úvod > Aktuality > Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na pokusy, přednášky i výstavy
Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na pokusy, přednášky i výstavy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Marie Currie ">
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na pokusy, přednášky i výstavy

  • Vydáno4. listopadu 2021
Týden vědy a techniky AV ČR má za sebou dvě úspěšné dekády, a tak mu organizátoři letos připravili nový koncept i název. Největší vědecký festival v Česku bude především ve znamení samotné Akademie věd ČR. Nezastřeší ho jen jedno hlavní téma jako v minulosti, ale naopak: věda a výzkum se představí ve všech svých podobách. První ročník pod názvem Týden Akademie věd ČR se leto skoná v termínu od 1. do 7. listopadu 2021.
Týden vědy a technikyOrganizátorem Týdne vědy a techniky je Akademie věd České republiky. Program festivalu připravují všechna akademická pracoviště a přes padesát spolupracujících institucí ve všech regionech.

Bohatý program je připraven nejen v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze, ale především ve vědeckých pracovištích. Návštěvníkům se prezenčně i online představí nejen nejnovější úspěchy, ale také dlouhodobá práce vědců a vědkyň.
 

Rozmanitý program pro všechny

Týden vědy a technikyDveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR mají otevřena téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Letos pro festival vznikl také nový formát s názvem „Vědecká zasTÁVka“, který chce neotřelým způsobem představit práci mladých vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Ve svých přednáškách odlehčenou formou zájemcům prozradí, jak se k vědě dostali, co zkoumají a proč je jejich obor zajímá.

Ve spolupráci s mnoha vědeckými partnery Týden Akademie věd ČR zprostředkuje přednášky na témata jako získávání kvalitní pitné vody v době klimatických změn, pandemie obezity nebo zneužívání environmentálních témat, tzv. greenwashing a další.


Program v Praze i regionech po celé ČR

Akce během Týdne vědy a techniky AV ČR se nekonají jen v Praze. Po celé ČR se mohou návštěvníci zúčastnit workshopů, poslechnout si přednášky nebo navštívit laboratoře jednotlivých ústavů Akademie věd ČR.

Ve čtvrtek 4. a v pátek 5. listopadu pořádá Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR (Rozvojová 264, Praha 6) program "Kouzlo optických vláken a vláknových laserů". Přijďte se podívat na jedinečnou technologii přípravy optických vláken tenkých jako lidský vlas! Vědci vám ukáží nejen jak se světlo vláknem šíří, ale také jak v něm vzniká. Navštivte je a vyzkoušejte si výrobu optického vlákna vlastníma rukama. Akce se koná v 9:00; 10:30; 12:00; 13:30 a 15:00 hodin.

tornádoBouřky, blesky, extrémní srážky, přívalové povodně, krupobití, tornáda. Všechny tyto jevy se vyskytují i u nás v České republice. Jak je studují čeští vědci a jak jejich práce pomáhá lidem v praxi? Co vše již víme o počasí a proč nás často překvapuje? Jak přesné jsou předpovědní modely? Budeme někdy vůbec schopni předpovědět chování naší atmosféry? Vše se dozvíte v pátek 5. listopadu v Planetáriu Praha (Královská obora 233, Praha 7, kinosál Starvid). Promítání je od 18:00 hodina po filmu následuje beseda.

TOPTEC v TurnověProhlídka výzkumných infrastruktur ÚFP – Centrum TOPTEC v Turnově se bude konat v pátek a v sobotu 5. a 6. listopadu. Uvidíte mj. prototypy a testovací vzorky optických elementů pro družicový i pozemní výzkum vesmíru, metrologickou laboratoř, unikátní zařízení pro ultra přesné jednobodové obrábění či technologii leštění pomocí iontového svazku. V sobotu bude nejen pro děti připraven Vědecký koutek, kde si můžete vyzkoušet zábavné experimenty. Přijít je možné po předchozí rezervaci.

ústav chemieÚstav organické chemie a biochemie AV ČR na Flemingově náměstí 2 na Praze 6 pořádá pro děti od 9 let zajímavý sobotní program. V sobotu 6. listopadu zažijí v ÚOCHB několik jednoduchých, ale zajímavých pokusů – malí nadějní chemikové si tak budou moci vyzkoušet práci v opravdové laboratoři! Program se koná v 9:00, 10:30, a 13:00 hodin, nutná je rezervace předem.

Dále bude v ÚOCHB mezi 9. a 16. hodinou připraven Den otevřených dveří pro veřejnost, kam lze přijít bez rezervace. Zájemce čekají exkurze do laboratoří, prezentace a přednášky, na kterých zdejší vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají.

Aerodynamická laboratoř v Novém Kníně (Jatecká 511) vám ukáže v Laboratoři sdílení tepla a hmoty  využití pulzací pro chlazení elektroniky. Laboratoř bude otevřena v sobotu 6. listopadu od 9:00 do 14:00 hodin, rezervace jednotlivců není nutná.

Na Spořilově v Praze se v sobotu 6. listopadu koná Den otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR a Ústavu fyziky atmosféry AV ČR! Přijít můžete od 10:00 do 15:00 hodin bez rezervace. Seznámíte se s vědeckou činností ústavů, pro děti je připraven dětský koutek, v geoparku se zúčastníte komentované prohlídky, rodiče s dětmi si mohou v přednáškovém sále povídat s vědci o přírodních jevech. Otevřeny budou brány Astronomického ústavu, Geofyzikálního ústavu a Ústavu fyziky atmosféry.

Ústav Panská VesExkurzi na telemetrickou Stanici Panská Ves (Dubá, Panská Ves 26) můžete podniknout v sobotu 6. listopadu od 9:00 do 15:00 hodin, rezervace není nutná. Čekají vás informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic Magion, prohlídka parabolických antén a přijímací místnosti, ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.

A jak se dělá věda v Ústavu biologie obratlovců? To vám v sobotu 6. listopadu ve 14:00 hodin prozradí vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR (Koněšín, Studenec 122). Během půl hodiny vám představí historii a zaměření pracoviště. Pak vás provedou po svém pracovišti a ukáží vám, jak se tu dělá věda. Na program je třeba předchozí rezervace.

vila lannaFilosofický ústav AV ČR nabízí zájemcům mimořádnou prohlídku Vily Lanna v Praze 6 (V Sadech 1). Exkurze s profesorem Janem Bažantem začíná v sobotu 6. listopadu od 13:00 a 13:30 hodin. Sraz je před vchodem do vily. Zájemce prosíme o rezervaci na webu tydenavcr.cz.

Digitální restaurování aneb jak vdechnout klasice novou duši představí v neděli 7. listopadu Slezská univerzita v Opavě. Projekce dokumentárního filmu o digitálním restaurování filmového dědictví se uskuteční v 16:00 hodin.
Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.