Úvod > Aktuality > Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena
Kultura

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena

  • Vydáno3. srpna 2022
Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukazuje na brněnském Výstavišti více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Pro velký zájem byla výstava o tři měsíce prodloužena, navštívit ji můžete až do konce roku 2022.
tutanchamonNa výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se vydáte na fascinující cestu za faraonem Tutanchamonem. Vládl v době velké 18. dynastie jen krátkou dobu – na trůn nastoupil v 9 letech a vládl až do své smrti, která jej zastihla v 18 letech. Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci jeho příbuzný a nástupce, vezír Aye. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Mladý panovník zemřel pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu. Pohřben byl v Údolí králů u Luxoru, při severozápadním okraji staré říšské metropole Théby (Vesetu).

Na výstavě, kterou naleznete v pavilonu C brněnského výstaviště, máte možnost projít si pohřební komory a objevit zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem, tedy přesně před 100 lety. Na ploše větší než 2 000 m² na vás bude čekat více než tisíc exponátů, grafik a videí, která vám představí příběh mladičkého faraona. Připraven je také zvukový průvodce výstavou, který je zpracován v češtině, a to ve verzi pro dospělé i dětské návštěvníky.

TutanchamonV expozici je asi tisícovka exponátů, včetně repliky zlaté posmrtné Tutanchamonovy masky a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů. Na jejich výrobu a řemeslné zpracování dohlíželi egyptologové. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii. Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, která se vám poodhalí právě na velkolepé výstavě. Nechybí ani replika Rossetské desky, díky níž Jean-François Champollion dokázal rozluštit hieroglyfy či úspěchy českých egyptologů na mezinárodním poli.
 

Komentované prohlídky a 100. výročí objevu hrobky

tutanchamonAč objevování hrobky a vynášení jednotlivých artefaktů trvalo několik let, schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky Howard Carter objevil 4. listopadu 1922. Návštěvníci se na podzim mohou těšit na komentované prohlídky, které budou od září vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy.

V listopadu připravují pořadatelé zvláštní program, který teprve vzniká. Jednají s odborným garantem výstavy Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil zájemce se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud neprozradila všechna svá tajemství. Některá z nich se panu Hawassovi možná podaří odkrýt při plánované návštěvě a vy můžete být při tom!

Pavilon C je otevřený denně od 9:00 do 20:00 poslední vstup je v 18:00 hodin. Vstupné na výstavu pro dospělé stojí 330 Kč ve všední den nebo 380 Kč o víkendu.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika