Úvod > Aktuality > Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena
Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena

  • Vydáno3. srpna 2022
Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukazuje na brněnském Výstavišti více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Pro velký zájem byla výstava o tři měsíce prodloužena, navštívit ji můžete až do konce roku 2022.
tutanchamonNa výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se vydáte na fascinující cestu za faraonem Tutanchamonem. Vládl v době velké 18. dynastie jen krátkou dobu – na trůn nastoupil v 9 letech a vládl až do své smrti, která jej zastihla v 18 letech. Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci jeho příbuzný a nástupce, vezír Aye. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Mladý panovník zemřel pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu. Pohřben byl v Údolí králů u Luxoru, při severozápadním okraji staré říšské metropole Théby (Vesetu).

Na výstavě, kterou naleznete v pavilonu C brněnského výstaviště, máte možnost projít si pohřební komory a objevit zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem, tedy přesně před 100 lety. Na ploše větší než 2 000 m² na vás bude čekat více než tisíc exponátů, grafik a videí, která vám představí příběh mladičkého faraona. Připraven je také zvukový průvodce výstavou, který je zpracován v češtině, a to ve verzi pro dospělé i dětské návštěvníky.

TutanchamonV expozici je asi tisícovka exponátů, včetně repliky zlaté posmrtné Tutanchamonovy masky a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů. Na jejich výrobu a řemeslné zpracování dohlíželi egyptologové. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii. Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, která se vám poodhalí právě na velkolepé výstavě. Nechybí ani replika Rossetské desky, díky níž Jean-François Champollion dokázal rozluštit hieroglyfy či úspěchy českých egyptologů na mezinárodním poli.
 

Komentované prohlídky a 100. výročí objevu hrobky

tutanchamonAč objevování hrobky a vynášení jednotlivých artefaktů trvalo několik let, schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky Howard Carter objevil 4. listopadu 1922. Návštěvníci se na podzim mohou těšit na komentované prohlídky, které budou od září vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy.

V listopadu připravují pořadatelé zvláštní program, který teprve vzniká. Jednají s odborným garantem výstavy Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil zájemce se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud neprozradila všechna svá tajemství. Některá z nich se panu Hawassovi možná podaří odkrýt při plánované návštěvě a vy můžete být při tom!

Pavilon C je otevřený denně od 9:00 do 20:00 poslední vstup je v 18:00 hodin. Vstupné na výstavu pro dospělé stojí 330 Kč ve všední den nebo 380 Kč o víkendu.
Tutanchamon – jeho hrob a poklady v Brně

26.4.
31.12.
Tutanchamon – jeho hrob a poklady v Brně

Výstava svým návštěvníkům přibližuje historicky jedinečnou událost – objevení hrobky faraona Tutanchamona, k němuž došlo v roce 1922 v egyptském Údolí králů. Koná se na Výstavišti Brno v pavilonu C.

Další aktuality

18.8.
2022
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Jihomoravský kraj | Kultura
17.8.
2022
Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky