ÚvodAktualityVýstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena
Kultura

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena

  • 3. srpna 2022
Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukazuje na brněnském Výstavišti více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Pro velký zájem byla výstava o tři měsíce prodloužena, navštívit ji můžete až do konce roku 2022.
tutanchamonNa výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se vydáte na fascinující cestu za faraonem Tutanchamonem. Vládl v době velké 18. dynastie jen krátkou dobu – na trůn nastoupil v 9 letech a vládl až do své smrti, která jej zastihla v 18 letech. Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci jeho příbuzný a nástupce, vezír Aye. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Mladý panovník zemřel pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu. Pohřben byl v Údolí králů u Luxoru, při severozápadním okraji staré říšské metropole Théby (Vesetu).

Na výstavě, kterou naleznete v pavilonu C brněnského výstaviště, máte možnost projít si pohřební komory a objevit zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem, tedy přesně před 100 lety. Na ploše větší než 2 000 m² na vás bude čekat více než tisíc exponátů, grafik a videí, která vám představí příběh mladičkého faraona. Připraven je také zvukový průvodce výstavou, který je zpracován v češtině, a to ve verzi pro dospělé i dětské návštěvníky.

TutanchamonV expozici je asi tisícovka exponátů, včetně repliky zlaté posmrtné Tutanchamonovy masky a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů. Na jejich výrobu a řemeslné zpracování dohlíželi egyptologové. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii. Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, která se vám poodhalí právě na velkolepé výstavě. Nechybí ani replika Rossetské desky, díky níž Jean-François Champollion dokázal rozluštit hieroglyfy či úspěchy českých egyptologů na mezinárodním poli.
 

Komentované prohlídky a 100. výročí objevu hrobky

tutanchamonAč objevování hrobky a vynášení jednotlivých artefaktů trvalo několik let, schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky Howard Carter objevil 4. listopadu 1922. Návštěvníci se na podzim mohou těšit na komentované prohlídky, které budou od září vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy.

V listopadu připravují pořadatelé zvláštní program, který teprve vzniká. Jednají s odborným garantem výstavy Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil zájemce se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud neprozradila všechna svá tajemství. Některá z nich se panu Hawassovi možná podaří odkrýt při plánované návštěvě a vy můžete být při tom!

Pavilon C je otevřený denně od 9:00 do 20:00 poslední vstup je v 18:00 hodin. Vstupné na výstavu pro dospělé stojí 330 Kč ve všední den nebo 380 Kč o víkendu.

Další aktuality

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

Víte co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích, které se letos konají od čtvrtka 3. října do soboty 5. října 2024. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
29. září 2024 11:17
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

Brno se od 1. do 6. října 2024 stává na šest dnů epicentrem ekologických dokumentů. Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. Projekce soutěžních filmů 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou Ekofilm navíc přijedou uvést i delegace filmařů.
29. září 2024 9:25
Zážitky, Jihomoravský kraj