Úvod > Aktuality > Turistům je na Staroměstské radnici k dispozici virtuální orloj

Turistům je na Staroměstské radnici k dispozici virtuální orloj

Vydáno 16. března 2018 Památky
Když ne pravý, tak aspoň virtuální – Praha spustila na Staroměstské radnici obrazovku, na které promítá virtuální orloj. Ten originální prochází generální rekonstrukcí a na své místo se vrátí až na konci léta. Pražanům, turistům a návštěvníkům hlavního města je od poloviny března k dispozici aspoň projekce, na které jsou vidět všechny pohyby apoštolů a ciferníku a doprovází ji i kokrhání kohouta a zvonění kostlivce.
OrlojVirtuální orloj není stoprocentně na stejném místě, jako původní. Obrazovka se nachází blíže Staroměstskému náměstí, aby projekce nevadila probíhající rekonstrukci. Její rozměry jsou skutečně úctyhodné, na výšku má 5,6 metru, na výšku 3,8 metru a váží celou tunu. Aby virtuální orloj běžel bez problémů, museli odborníci vytvořit speciální aplikaci, která zajistí třeba i to, aby byl obraz jasný i za poledního svitu slunce.

OrlojPražský orloj byl vůbec poprvé od druhé světové války zcela demontován. Jeho části byly převezeny do několika dílen, kde na nich nyní pracují hodináři a restaurátoři. Minulý týden už se na věž Staroměstské radnice vrátily hodiny, které restaurátoři pozlatili a vrátili jim původní vzhled z roku 1787. Hlavní změnou je to, že na ciferníku jsou prohozené minutové a hodinové ručičky, takže menší ručička ukazuje minuty a velká hodiny. A nový vzhled odpovídající historickým dokumentům dostane také astroláb. Restaurátoři vrátí původní lesk i sochám, které představovaly tři nejhorší lidské hříchy - pýchu, lakomství a závist, a tři nejkrásnější lidské vlastnosti - soucit, štědrost a skromnost.

Celá rekonstrukce bude trvat přibližně do podzimu letošního roku, aby mohl být orloj v provozu k výročí sto let republiky 28. října. Po tuto dobu tedy orloj není v provozu, přístupný je však vyhlídkový ochoz věže.
Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.