Úvod > Aktuality > Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou
Památky

Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

  • Vydáno7. května 2022
Mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy na Střední Moravě a městem Ostravou se rozkládá asi 90 km dlouhé údolí, tzv. Moravská brána. Tato oblast na relativně omezeném prostoru skrývá řadu unikátů a lákavých cílů. Nejznámější částí Moravské brány je území okolo Lipníku nad Bečvou a Hranicemi, velmi pozoruhodný je však i méně známý úsek od Nového Jičína ke Klimkovicím.
Moravská bránaMoravská brána je zeměpisná sníženina oddělující Českou vysočinu (geomorfologickou soustavu) na západě od Karpat na východě. Táhne se v přímé linii PřerovOstrava a vznikla v důsledku kerných poklesů zemské kůry. Toť praví geografický atlas. My se zaměříme nejen na nejznámější část této krajiny, kterou je oblast rozprostírající se mezi Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi, ale podíváme se také do druhé části k řece Odře nebo do lázní v Klimkovicích.

Široké "údolí" střežené hradem Helfštýnem, jenž je ohraničeno strmými svahy okolních zalesněných vrchovin ukrývá mnoho pozoruhodností – kromě výše zmíněných starobylých měst také například Zbrašovské jeskyně, Hranickou propast nebo CHKO Poodří (které letos slaví 30 let své existence). Oblast je také protkána hustou sítí cyklotras.
 

Přerov, Lipník, Hranice – starobylá města na řece Bečvě

přerovMoravská brána je kraj spojující Moravu a Slezsko, Hanou a Valašsko, Pobaltí a Středomoří. Od dob starobylé Jantarové stezky tudy vedou důležité cesty lemované hrady, zámky a starobylými městy. Jedním z nich je i Přerov. V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

město hraniceV Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Město Hranice vás překvapí pěkným historickým centrem. Náměstí vévodí kostel, kolem stojí měšťanské renesanční a barokní domy s podloubími, mají tu zámek, synagogu i židovský hřbitov. Jen coby kamenem dohodil leží Lázně Teplice nad Bečvou s unikátním přírodním léčivým zdrojem v podobě alkalické zemité kyselky.
 

Zbrašovské jeskyně a Hranická propast

Zbrašovské jeskyněMezi TOP místa Moravské brány, která prostě musíte navštívit patří unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Jsou také "nejteplejšími jeskyněmi" v celé České republice, celoroční teplota v podzemí dosahuje 14°C.

Hranická propast, nejhlubší zatopená propast světa, leží nedaleko lázní Teplice, na vrchu Hůrka. Posledním ověřeným údajem je 404 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů.
Propast je k nahlédnutí z vyhlídkového můstku volně přístupná a budete-li mít štěstí, možná při vycházce narazíte i na potápěče, kteří zde pravidelně provádějí průzkum zatopených částí propasti.
 

Hrady střežící Moravskou bránu

HelfštýnAž se letos otevřou brány hradu Helfštýna, který shlíží do údolí Moravské brány, neváhejte s návštěvou: Hrad, jehož historie sahá až do 14. století, se po dvou stoletích chátrání, desítkách let hledání cesty záchrany a třech letech stavebních prací probudil opět k životu. Skvostem je především renesanční hradní palác, kvůli padajícímu zdivu už několik let před rekonstrukcí zavřený. Nyní je důkazem toho, jak středověk může jít ruku v ruce s moderní architekturou. Architekti z Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu s veškerým neobvykle tvarovaným zdivem, typy omítek a povrchovými úpravami. Na hradby vede nově točité schodiště, které tak nabízí výhled do okolí, přibyly také lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad. Jedinečné pak jsou skleněné střechy na ocelových nosnících. Ale nemějte obavy, pořád je tu dost prostor, které zůstaly bez střechy, a prohlídka tak vede stejně jako dřív i pod širým nebem.

Zřícenina hradu Drahotuš ze 13. století stojí severovýchodně od Lipníka, nad obcí Podhoří, na lesnatém ostrohu vrcholu Juřačka. Zajímavé je, že se nachází na druhé straně údolí, téměř "naproti" Helfštýnu. Hrad byl v první polovině 15. století upraven, opevněn a následně připojen k hranickému panství. Svou funkci plnil do konce 15. století, poté byl opuštěn. Dodnes se z něj dochovalo palácové přízemí, relikty věžovité brány, hospodářská stavení a zbytky hradebních zdí.

starý jičínHrad Svrčov byl vybudován na skalnatém ostrohu na pravém břehu Bečvy patrně ve 14. století. Nad skalnatým srázem sledoval dění na pod ním, kde vedla důležitá komunikace. Tvořil jej palác, pozorovatelna nad srázem a hradba. Od okolní krajiny byl oddělen příkopem a valem, na němž v případě nebezpečí bylo dostatek místa pro obránce. Zbytky hradu se nacházejí mezi skalními útvary Svatojánská skála a Hranickou propastí, naproti lázním Teplice nad Bečvou, 2 km jižně od Hranic.

U Nového Jičína se na Starojickém kopci tyčí mohutná zřícenina gotického hradu Starý Jičín ze 13. století. Hrad pozorně střežil starobylou obchodní Jantarovou stezku procházející Moravskou bránou. Pokud se sem vypravíte, určitě vystoupejte na hradní věž – uvnitř si prohlídnete expozici o historii hradu a z horního patra se pak rozhlédnete daleko do širého kraje. Areál zříceniny je celoročně volně přístupný.


Plavba po řece Bečvě

řeka BečvaPamátky a přírodu Moravské brány si můžete prohlédnout také z kanoe či kajaku, Bečva není obtížná řeka a navíc je většinou sjízdná po celý rok. Nejvíce vody mívá v březnu a nejméně v září. Vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Až po své ústí do Moravy62 km, což, podle množství vody, může být výlet na dva až tři dny.

Nejlepší místo k nasednutí na řeku je soutok ve Valašském Meziříčí, necelý kilometr od vlakového nádraží. Při lepší vodě lze nasednout už na Rožnovské Bečvě pod železničním mostem (asi 300 metrů z vlakového nádraží). Trasu většina vodáků končí v Přerově nebo v Troubkách. Spojení ze silnice je velmi dobré v celém úseku. Plavbu lze spojit se sjetím části Vsetínské Bečvy (jezdí se často až od Vsetína nebo s plavbou po Rožnovské Bečvě, kde lze vyrazit od Prostřední nebo dokonce Horní Bečvy (záleží na stavu vody), tady se však jedná o výrazně vyšší obtížnost.
 

Výprava do CHKO Poodří

PoodříChráněná krajinná oblast Poodří letos slaví 30 let své existence. Území tvoří zachovalá údolní niva řeky Odry s pestrým mikroreliéfem. Poodří je typické a ojedinělé zachovalým vodním režimem s každoročním zaplavováním rozsáhlých částí nivy. Největším přírodním pokladem jsou meandry řeky s navazujícími mrtvými rameny a tůněmi i nivními loukami, lužními lesy a druhově bohatými rybníky. Poodří je domovem mnoha vzácných vodních rostlin a živočichů, oblast je také významným hnízdištěm ptáků.

Dostanete se sem od Bernartic nad Odrou u Nového Jičína po žluté značce a po modré od železniční zastávky Suchdol nad Odrou. Modrá pak vede v těšné blízkosti lužního lesa s meandry řeky. Prochází celou oblastí do Studénky, okolo rybníků v PR Kotvice i PR Bažantula a končí u vlakové zastávky Jistebník. Tady naopak můžete následovat červenou značku, která prochází mezi rybníky a sádkami anebo si lze projít naučnou stezku Odra – niva, která vás zavede hlouběji do rezervace. Od Polanky nad Odrou již vede okolo Odry také cyklostezka, která vás zavede Polanským lesem a Rezavkou do Ostravy-Zábřeha.
 

Relaxace v lázních Klimkovice

KlimkovicePosledním naším tipem z Moravské brány jsou lázně Klimkovice. Jsou velmi oblíbené pro blahodárné léčebné účinky, jejímž základem je mimořádný přírodní léčebný zdrojtřetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka. Ta obsahuje dvojnásobně soli ve srovnání s mořskou vodou.

Zcela jistě zde najdete to, co vás osloví právě vás: klasické léčebné pobyty, tematicky zaměřené krátkodobé a víkendové pobyty nebo využití jednotlivých procedur a bazénu. Lázeňský areál Sanatorií Klimkovice se rozkládá v lesnaté krajině, v krásné přírodní scenérii s výhledem na panorama Beskyd.
Zřícenina hradu Starý Jičín

Zřícenina hradu Starý Jičín

Ve Starém Jičíně na severní Moravě se osamoceně vypíná Starojický kopec, na jehož vrcholu stojí zřícenina hradu Starý Jičín. Z vyhlídkové věže je krásný výhled do všech stran.

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou

Město vás překvapí pěkným historickým centrem. Náměstí vévodí kostel, kolem stojí měšťanské renesanční a barokní domy s podloubími, mají tu zámek, synagogu i židovský hřbitov. Navrch ještě kousek od Hranic leží lázně Teplice nad Bečvou, jeskyně a známá Hranická propast. Kam se podívat dřív?

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Polanská niva je unikátní místo tvořené lužními lesy, mokřady, tůněmi, lukami a dravým tokem meandrující řeky Odry i s jejími slepými rameny. Rozkládá se mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem, jihozápadně od Ostravy.

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Lázně Teplice nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou

Chcete udělat něco pro své zdraví? Nemusíte čekat na lékaře, až vám předepíše lázně. Přijeďte do špičkových lázní Teplice nad Bečvou a vyberte si ze široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Chráněná krajinná oblast Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří

CHKO Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Moravské brány. Oblast byla v roce 1993 zařazena k světově významným mokřadním územím Ramsarské konvence.

Naučná stezka Kotvice

Naučná stezka Kotvice

Meandry řeky Odry, rybniční soustava, lužní lesy, skvosty přírody a scenérie každodenního přírodního koloběhu. To vše nabízí naučná stezka Kotvice, která se rozprostírá mezi Novou Horkou a Studénkou.

Muzeum Oderska

Muzeum Oderska

Muzeum Oderska se nachází ve stejnojmenném městě, v malebném údolí Oderské kotliny obklopující lesnaté svahy Nízkého Jeseníku. Kromě stálých expozic spravuje muzeum také sbírky společenskovědního charakteru.

Plovárna Aquapark Hranice

Plovárna Aquapark Hranice

Krytý plavecký bazén v Hranicích nabízí kromě koupání i mnoho dalších atrakcí. Plovárna Hranice nabízí plavecký a relaxační bazén s atrakcemi: divoká řeka, houpací bazén, masážní lavice, vzdušná lehátka, vodní masážní trysky a bublér.

Zřícenina hradu Svrčov

Zřícenina hradu Svrčov

Nad skalnatým srázem, pod nímž vedla důležitá komunikace, stával ve 14. století hrad, tvořený palácem, pozorovatelnou nad srázem a hradbou. Od okolní krajiny byl hrad oddělen příkopem a valem, na němž v případě nebezpečí bylo dostatek místa pro obránce konající aktivní obranu hradu.

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.

Přírodní park Oderské vrchy

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Sněženkové království u obce Sedlnice

Sněženkové království u obce Sedlnice

Nevšední přírodní památka se rozprostírá na několika lokalitách území obce Sedlnice. Husté koberce sněženek zde odedávna ohlašovaly místním obyvatelům přicházející jaro.

Lázně Klimkovice – relaxační, lázeňské a wellness pobyty a procedury

Lázně Klimkovice – relaxační, lázeňské a wellness pobyty a procedury

Sanatoria Klimkovice jsou lázně oblíbené pro své blahodárné léčebné účinky, jejímž základem je mimořádný přírodní léčebný zdroj – třetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka.

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Město leží na dohled hradu Helfštýna v rovině Moravské brány.

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Nejmladším městem okresu Nový Jičín je město Studénka. Leží v chráněné krajinné oblasti Poodří. Právě řeka Odra s přirozenými meandry tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. Město se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály

Jeseník nad Odrou je známý svým pramenem – Jesenickou kyselkou, bohatou na minerály. Mezi nejvýznačnější přednosti patří však nízký obsah sodíku, který blahodárně působí na lidský organismus.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Naučná stezka Krajinou povodní v Poodří

Naučná stezka Krajinou povodní v Poodří

Tato naučná stezka vás provede skutečnou krajinou povodní – nivou řeky Odry mezi Jeseníkem, Bernarticemi a Suchdolem nad Odrou.

Monument Evropského rozvodí u Bělotína

Monument Evropského rozvodí u Bělotína

Betonový pomník u silnice č. 47 z Bělotína do Hranic, připomíná na Jelením kopci nedaleko obce Bělotín průběh hlavního evropského rozvodí. Na jižní straně se rozkládá povodí Bečvy, na severu pak Odry.

Jodobromová solanka – unikátní přírodní léčivá minerální voda v Klimkovicích

Jodobromová solanka – unikátní přírodní léčivá minerální voda v Klimkovicích

Sanatoria Klimkovice jsou lázně s vynikající úrovní léčby, jejímž základem je mimořádný přírodní léčebný zdroj – třetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka. Jde o původem mořskou přírodní léčivou minerální vodu, která se vytvořila v období třetihorního vrásnění.

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR

Obec Bartošovice s místní částí Hukovice se nachází v údolní nivě řeky Odry a v CHKO Poodří. K dominantám obce patří zámek, který leží ve středu obce Bartošovice, naproti místnímu farnímu kostelu.

Další aktuality

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 78. sezonu zahájí ve čtvrtek 21. září 2023 díly Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.
Olomoucký kraj | Kultura

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

I když příjemně teplé letní dny pomalu ale jistě střídá chladný podzim, podmínky pro poznávání Česka jsou stále ideální. Vydejte se zavzpomínat na horké léto na safari v Zoo Olomouc a využijte letošních posledních příležitostí účastnit se komentovaných krmení.
Olomoucký kraj | Příroda

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 16. a 17. září 2023 už 41. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
Olomoucký kraj | Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany v Česku

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevírá po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Krásu varhanní hudby si vychutnáte 7., 11., 14. a 18. září 2023.
Olomoucký kraj | Kultura

Trofeo Niké Jeseníky startuje letos z Priessnitzových lázní!

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se zase po roce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od soboty 9. do neděle 10. září 2023 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1917 – 1975), ale i všem divákům, kteří se 23. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
Olomoucký kraj | Zážitky

Rýžování zlata si můžete užít o víkendu ve Zlatých Horách

Novodobí zlatokopové si poměří o víkendu 26. a 27. srpna 2023 ve Zlatých Horách na Jesenicku své umění v rýžování zlata. Do tradiční soutěže se mohou zapojit i lidé, kteří rýžovací pánev dosud nedrželi v rukou. Akce s názvem "O putovní zlatou pánev starosty města" se koná v areálu Zlatokopeckých srubů.
Olomoucký kraj | Kultura

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 41. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 25. do 27. srpna 2023.
Olomoucký kraj | Kultura