Úvod > Aktuality > Turistická trasa přes Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku je v rekonstrukci

Turistická trasa přes Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku je v rekonstrukci

Vydáno 7. dubna 2020 Příroda
Z důvodu rekonstrukce turistické trasy přes Kyjovský hrádek je do konce dubna 2020 uzavřen úsek Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem od Sýrového potoka k napojení na červeně značenou turistickou trasu Pod Praporkem. Na zmíněné trase probíhají v těchto dnech rozsáhlé úpravy.
stezka lesemV následujících týdnech budou na Köglerově stezce u Kyjovského hrádku provedeny rozsáhlé úpravy turistické trasy. Dojde k nahrazení dřevěných schodišťových stupňů pískovcovými, výměně dožilých dubových stupňů na ocelových schodištích, výměně dubové pochozí plochy na vyhlídce, nahrazení stávajících ocelových zábradlí různého druhu za kovářsky vytvořené repliky zábradlí původních, nahrazení dřevěných schodišťových stupňů a betonových lávek pozinkovanými rošty a opravě dřevěného přístřešku na Kyjovském hrádku. Nahrazena bude také dřevěná lávka přes občasnou vodoteč v údolí pod útvarem Skalní bratři, a to za ocelovou s dubovou pochozí plochou.

české švýcarskoHrany stezek ve svazích budou zpevněny odkorněnou smrkovou kulatinou, umístěny budou dřevěné lavičky, dřevěné stoly s lavicemi a tématicky zpracované dubové sochy. Nově budou v úseku naučné stezky umístěny modely geologického vývoje pískovcové krajiny, otisků schránek druhohorních měkkýšů, replika dřevěného skluzu na dřevo a další předměty.
Kyjovská skalní stezka

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem - nejstarší naučná stezka v Čechách

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem - nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.