Úvod > Aktuality > Do Průhonic za krásami Japonska a podzimu
Zážitky

Do Průhonic za krásami Japonska a podzimu

  • Vydáno4. září 2023
Podzim v zámku Průhonice a Průhonické botanické zahradě bude plný barev, chutí a vůní, nám známých, i cizokrajných. Sobota 9. září vás přenese do Japonska, další víkend ochutnáte česká jablíčka a hrušky z místního sadu. V říjnu čekají malé botaniky Vědecké dílny, Rytířský sál rozezní koncerty a podzim přinese i divadýlko pro děti. A to vše s podzimní procházkou v jednom z našich nejkrásnějších parků.
V areálu zámku Průhonice a v Průhonické botanické zahradě bude v sobotu 9. září probíhat od 9 do 17 hodin bohatý program v japonském stylu v rámci Japonského dne, který se letos koná již po 13. Můžete se těšit na výstavu ikebany, ukázky lukostřelby, juda, tvarování bonsají, japonské divadlo a šerm, kreativní workshopy strategické hry Go či skládání origami, vyzkoušet si japonskou kaligrafii. Bude zde ochutnávka japonské kuchyně i obchůdky s drobnostmi a mnoho dalšího. Na místě bude možnost zakoupit bonsaje a přebytky kosatců z unikátních sbírek botanické zahrady.

Program v botanické zahradě pokračuje i o víkendu 16. – 17. září Podzimem v zahradě – Pomologickým víkendem. Průhonická botanická zahrada je známá zejména svými sbírkami kosatců, denivek, růží a pivoněk. Naleznete v ní ale také historický ovocný sad jabloní a hrušní, a proto je podzimní akce v zahradě již tradičně věnována pomologii. Během víkendu 16. – 17. září si můžete přijít prohlédnout výstavu vzorků aktuálně zralých jabloní a hrušní, využít poradny k určování odrůd, vyzkoušet si moštování ovoce a prohlédnout pomologické arboretum zahrady v rámci komentované prohlídky. Nachystáno je také malování v zahradě pro děti a prodej kosatců.

V neděli 8. října připravili pracovníci Botanického ústavu AV ČR Vědecké dílny. Den plný zábavy, poznání a botaniky pro malé vědce. Program začne v Rytířském sále průhonického zámku, představením Čarovná květina. Pokračovat bude na Malém a Velkém nádvoří zámku programem Vůně rostlin. Dozvíte se, proč rostliny voní a jak je možné vonné látky z nich využít.

V říjnu začne také cyklus koncertů vážné hudby, Zámecká hudební setkání. První koncert z řady bude věnován houslistovi Josefu Sukovi a zazní v Rytířském sále v neděli 15. října od 17 hodin. V pozdním podzimu, v neděli 26. listopadu, bude Rytířský sál patřit znovu dětem a pohádce O Popelce Divadla nejen pro děti.    

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič. Park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a najdete v něm kromě lesu s cizokrajnými dřevinami také volné louky či rozlehlé Alpinum. Botanická zahrada na Chotobuzi se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.
Zámecká hudební setkání v Průhonicích

10.12.
Zámecká hudební setkání v Průhonicích

Příznivci vážné hudby se mohou v zámku Průhonice od října těšit na nový cyklus exkluzivních koncertů Zámecká hudební setkání.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Botanická zahrada na Chotobuzi v Průhonickém parku

Botanická zahrada na Chotobuzi v Průhonickém parku

Botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pohled přes Sádkový rybník v Průhonickém parku prodlužuje tzv. Pivoňková vyhlídka. Je jedním z lučních průhledů, které představují důležitý architektonický prvek Průhonického parku. Vyhlídka je součástí prvního vycházkového okruhu.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Další aktuality

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Valašský mikulášský jarmek, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoce na Hrádku, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Nebíčko a peklíčko na Rabí. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura