Úvod > Aktuality > Zoo Ohrada chová jedinou chovnou skupinu medvědů plavých ve střední a západní Evropě
Příroda

Zoo Ohrada chová jedinou chovnou skupinu medvědů plavých ve střední a západní Evropě

  • Vydáno6. září 2015
Po měsíční karanténě se nové medvědice poprvé seznámily s výběhem. Dvě samičky vzácného medvěda plavého Gul a Zuchra spolu se samcem Altajem, který je v Zoo Hluboká již od srpna loňského roku, vytvoří chovnou skupinu, o jejíž rozmnožení budou chovatelé v Zoo Hluboká usilovat.

Kromě několika zoologických zahrad v Asii, zejména v místech jejich původu (např. v Dušanbe a Taškentu), jsou medvědi plaví chováni jen v několika zoologických zahradách v Rusku a na Ukrajině (Jekatěrinburg a Krasnojarsk – města, která leží v Asii, v Evropě pak jen v Penze, Permu, Kijevě a v Nikolajevu), celkem kolem 30ti zvířat. Od této hranice na západ je v žádné zoo (ani na americkém kontinentě, v Austrálii či v Africe), kromě Zoo Hluboká nad Vltavou, nenajdete.

V tomto ohledu jsou tedy v zoologických zahradách vzácnější než ohrožená panda velká, kterou můžete v Evropě vidět jen ve Velké Británii (Edinburgh), Francii (Beauval), Španělsku (Madrid), Rakousku (Vídeň) a Belgii (Pairi Daiza) a na celém světě, mimo území Číny, v dalších 13 zoologických zahradách v celkovém počtu kolem padesátky.

O početnosti těchto medvědů v přírodě existuje velmi málo informací. Medvěd plavý se vyskytuje velmi řídce ve velmi nepřístupných a nepřehledných vysokohorských oblastech Střední Asie (Ťanšan, Pamír, Hindúkuš) v Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a v Turkmenistánu) a v západním Himálaji v Nepálu, Indii, Pákistánu a Tibetu, kde navíc mohou využívat jen omezenou vhodnou plochu mezi nepřístupnými horskými hřebeny. Podle odhadů jich zde nebude žít více něž 3000 – 5000 jedinců (početnost populace pandy velké je odhadována na 3000 jedinců) . Například na území Kazachstánu je odhadováno do 600 jedinců medvědů plavých, v Pákistánu pouhých 150 až 200 jedinců, v Indii ve státě Himáčalpradéš jich žije ve dvou rezervacích jen asi 35. Přesto jsou v některých oblastech stále  loveni pro kožešinu a drápy k trofejním účelům a na vnitřní orgány pro využití v tradičním asijském léčitelství. Jsou také zabíjeni pastevci, rozšiřujícími své pastviny a chránícími svůj dobytek, a jejich přirozené prostředí je ničeno a fragmentováno lidskými zásahy.

Gul a Zuchra (v překladu Kvítek a Nádherná /nebo také Jasná/) přicestovaly po dlouhých jednáních a přípravách klimatizovaným kamionem ze 6 tisíc kilometrů vzdálené zoologické zahrady Dušanbe v Tadžikistánu, kde se narodily.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Další aktuality

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky