Úvod > Aktuality > Zoo Ohrada chová jedinou chovnou skupinu medvědů plavých ve střední a západní Evropě
Zoo Ohrada chová jedinou chovnou skupinu medvědů plavých ve střední a západní Evropě
"> ">
Příroda

Zoo Ohrada chová jedinou chovnou skupinu medvědů plavých ve střední a západní Evropě

  • Vydáno6. září 2015
Po měsíční karanténě se nové medvědice poprvé seznámily s výběhem. Dvě samičky vzácného medvěda plavého Gul a Zuchra spolu se samcem Altajem, který je v Zoo Hluboká již od srpna loňského roku, vytvoří chovnou skupinu, o jejíž rozmnožení budou chovatelé v Zoo Hluboká usilovat.

Kromě několika zoologických zahrad v Asii, zejména v místech jejich původu (např. v Dušanbe a Taškentu), jsou medvědi plaví chováni jen v několika zoologických zahradách v Rusku a na Ukrajině (Jekatěrinburg a Krasnojarsk – města, která leží v Asii, v Evropě pak jen v Penze, Permu, Kijevě a v Nikolajevu), celkem kolem 30ti zvířat. Od této hranice na západ je v žádné zoo (ani na americkém kontinentě, v Austrálii či v Africe), kromě Zoo Hluboká nad Vltavou, nenajdete.

V tomto ohledu jsou tedy v zoologických zahradách vzácnější než ohrožená panda velká, kterou můžete v Evropě vidět jen ve Velké Británii (Edinburgh), Francii (Beauval), Španělsku (Madrid), Rakousku (Vídeň) a Belgii (Pairi Daiza) a na celém světě, mimo území Číny, v dalších 13 zoologických zahradách v celkovém počtu kolem padesátky.

O početnosti těchto medvědů v přírodě existuje velmi málo informací. Medvěd plavý se vyskytuje velmi řídce ve velmi nepřístupných a nepřehledných vysokohorských oblastech Střední Asie (Ťanšan, Pamír, Hindúkuš) v Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a v Turkmenistánu) a v západním Himálaji v Nepálu, Indii, Pákistánu a Tibetu, kde navíc mohou využívat jen omezenou vhodnou plochu mezi nepřístupnými horskými hřebeny. Podle odhadů jich zde nebude žít více něž 3000 – 5000 jedinců (početnost populace pandy velké je odhadována na 3000 jedinců) . Například na území Kazachstánu je odhadováno do 600 jedinců medvědů plavých, v Pákistánu pouhých 150 až 200 jedinců, v Indii ve státě Himáčalpradéš jich žije ve dvou rezervacích jen asi 35. Přesto jsou v některých oblastech stále  loveni pro kožešinu a drápy k trofejním účelům a na vnitřní orgány pro využití v tradičním asijském léčitelství. Jsou také zabíjeni pastevci, rozšiřujícími své pastviny a chránícími svůj dobytek, a jejich přirozené prostředí je ničeno a fragmentováno lidskými zásahy.

Gul a Zuchra (v překladu Kvítek a Nádherná /nebo také Jasná/) přicestovaly po dlouhých jednáních a přípravách klimatizovaným kamionem ze 6 tisíc kilometrů vzdálené zoologické zahrady Dušanbe v Tadžikistánu, kde se narodily.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.