Úvod > Aktuality > Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli

Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli

Vydáno 14. května 2019 Kultura
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc vznikl transformací festivalu Olomoucké hudební jaro, jež pořádá Moravská filharmonie již od roku 1958. Dramaturgie festivalu je orientována nejen na dílo A. Dvořáka, ale rovněž na další významné české i zahraniční skladatele. Festival se letos koná od 16. do 24. května 2019. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci.

Zahájení festivalu Dvořákova Olomouc se uskuteční ve čtvrtek 16. května v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Petra Vronského zazní v podání domácí Moravské filharmonie Instrumentální mše Václava Riedlbaucha, kantáta Polní mše Bohuslava Martinů a poslední symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská. Účinkující složku doplní v Polní mši Pěvecké sdružení moravských učitelůse sólistou Martinem Gurbaľem.

Tradičním dramaturgickým počinem je uvádění filmů předválečné kinematografie s nově vytvořenou hudbou ktomuto účelu. Letos čeká na návštěvníky festivalu fantasy-horor z roku 1920: Jak Golem na svět přišel. Expresionistický film za hudebního doprovodu MFO pod vedením dirigenta askladatele amerického původu Roberta Israela, který je rovněž autorem této hudby, bude uveden 17. května od 19 hodin v Kině Metropol.

Klasická hudbaVynikající mladý německý ansámbl Acelga Quintett vystoupí v neděli 19. května od 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Ve Slavnostním sále Klášterního hradiska zazní 20. května od 19 hodin moravská klasicistní hudba v podání ansámblů Musica figuralisa Ensemble Versus. V podání těchto špičkových českých souborů se milovníci tzv. poučené interpretace mohou těšit na často neznámá díla neznámých skladatelů, znichž někteří v Olomouci působili.

Dvořákův americký sen je název komponovaného pořadu hudby, zpěvu a slova, který předkládá posluchači to nejlepší z díla Antonína Dvořáka a jeho amerických současníků, zejména jeho studentů z newyorské konzervatoře. Koncert se uskuteční 21. května od 19 hodin v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Laco DecziZařazení klubového koncertu Laca Decziho a Celuly New York 22. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu má myšlenkovou analogii v určitém společném aspektu životního příběhu A. Dvořáka a L. Decziho. Rodáci z Čech a Slovenska se proslavili především na druhé straně Atlantiku, aby se zpět vrátili jako uznávaní umělci.

Závěrečný koncert v podání hostující Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou jejího šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude patřit 3. symfonii Gustava Mahlera. Toto monumentální dílo bude uvedeno v pátek 24. května od 19 hodin v prostorách kostela svatého Mořice.

Vstupenky na všechny koncerty jsou v prodeji v infocentru v podloubí olomoucké radnice a na dalších místech v síti Ticketportal.

Dvořákova Olomouc 2019

Dvořákova Olomouc 2019

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc, který vznikl transformací festivalu Olomoucké hudební jaro, jež pořádá Moravská filharmonie již od roku 1958. Letos se odehraje již 18. ročník mezinárodního hudebního festivalu.

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Další aktuality

21.3.
2019
Tajemná Indonésie vás překvapí v brněnském Paláci šlechtičen

Tajemná Indonésie vás překvapí v brněnském Paláci šlechtičen

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
20.3.
2019
Ve Slatinicích objevíte krásné muzeum veteránů

Ve Slatinicích objevíte krásné muzeum veteránů

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
20.3.
2019
Přerovské muzeum zpřístupní mimořádně depozitární budovy

Přerovské muzeum zpřístupní mimořádně depozitární budovy

Střední Morava a Jeseníky | Kultura