Úvod > Aktuality > Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli
Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli
"> "> "> "> "> Zdroj foto: kulturne.com "> ">
Kultura

Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli

  • Vydáno15. května 2022
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc vznikl transformací festivalu Olomoucké hudební jaro, jež pořádá Moravská filharmonie již od roku 1958. Dramaturgie festivalu je orientována nejen na dílo A. Dvořáka, ale rovněž na další významné české i zahraniční skladatele. Festival se letos koná od 12. do 28. května 2022 a posluchačům nabídne pět koncertů na různých místech v Olomouci.

V pondělí 16. května vystoupí v sále Klášterního Hradiska – Vojenské nemocnice Olomouc italský soubor Soqquadro Italiano. Ansámbl přiveze do Olomouce projekt „Bojíte se baroka?“, který spojuje barokní hudbu italských paláců i ulice s prvky jazzu a swingu. Barokní variace a jazzová improvizace dává vzniknout fúzi, díky které si posluchači mohou vychutnat neotřelou hudbu plnou invence.

Ve čtvrtek 19. května budou mít návštěvníci festivalu možnost zhlédnout světovou premiéru komorní opery Durst, jež má podtitul Performativní opera o šesti frekvencích. Dílo je sondou do problémů současné společnosti a spolupracoval na něm mezinárodní tým umělců včetně českého hudebního skladatele Roberta Jíši. Autorkou libreta je rakouská spisovatelka Elke Laznia. Světová premiéra se původně měla konat ve Vídni koncem roku 2021, avšak kvůli lockdownu nakonec proběhla až začátkem roku 2022, a to pouze online. V Telegraph Loftu v Olomouci tak bude opera poprvé uvedena před živým publikem. Soubor účinkujících sestává ze šesti zpěváků a dvou performerek.  
 

Pravoslavná hudba i Orquestrina Radka Baboráka

baborákKvůli probíhající válce na Ukrajině bude 22. května nahrazen koncert Revuckého ansámblu z Kyjeva v chrámu svatého Gorazda. Vokální pravoslavnou hudbu uslyší příchozí v interpretaci Giorgiose Dimitriou a Philokallia Ensemble, profesionálního vokálního souboru. Koncert „Zpěvy byzantské liturgie“ začne v 17.00 hodin.

V úterý 24. května se koná koncert světoznámého hornisty Radka Baboráka a jeho Orquestriny. Soubor sestává z vynikajících sólistů a hráčů předních komorních těles. Koncert začne v 19:00 hodin v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.
 

Závěr s Antonínem Dvořákem

Klasická hudbaZávěrečný koncert proběhne 28. května v Redutě a sestává z kompozic Antonína Dvořáka, které se řadí k nejznámějším dílům klasické hudby vůbec. Po Violoncellovém koncertu h moll v podání vycházející hvězdy mezinárodní scény, francouzského violoncellisty Victora Julien-Laferrièra, bude závěrečnou tečkou celé hudební přehlídky slavná Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Moravskou filharmonii bude řídit norský dirigent českého původu Stefan Veselka. Podobně jako zahajovacímu koncertu bude i závěrečnému koncertu festivalu předcházet beseda s umělci v moderaci Jiřího Vejvody.

Podrobnější informace k programu a vstupenky jsou k dispozici na webu dvorakovaolomouc.cz.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...