Úvod > Aktuality > Třináct výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Třináct výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Vydáno 7. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme, ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Restaurace a vinotéky chystají degustace svatomartinských vín, slavit se bude i na farmářských trzích, na náměstích a ve sklepních uličkách. Láhve a sklenice budou cinkat i na následujících akcích.
 

Svatomartinské oslavy v Praze

Vzorně 11. 11. přesně v 11 hodin se otevřou první láhve mladých vín na oslavách SvatomartinskéhoBotanické zahradě na vinici sv. Kláry v Praze-Troji. Romantické posezení na terase před viničním domkem a báječné výhledy na Prahu letos vyjdou na sobotu, takže poklidnému rozjímání se sklenkou vína nic nebrání.

Pokud je pro vás Troja z ruky, pozveme vás na náplavku Rašínova nábřeží mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou, kde se v neděli 11. listopadu odehrají Svatomartinské slavnosti. Degustační festival českých a moravských mladých vín doprovodí pečené husy a další dobroty, slavnostní přípitek se chystá na 11. hodinu dopoledne.

 

Výlet za vínem na Moravu

Máte chuť vyrazit tam, kde to k vínu budete mít opravdu hodně blízko, na jižní Moravu? Začněte v Brně, kde v neděli 11. listopadu tradiční Svatomartinský košt zahajuje v 10 hodin žehnání vín v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. Pak se průvod v čele se svatým Martinem vydá přes Zelný trh na náměstí Svobody, kde se v 11 hodin otevře první láhev svatomartinského vína. K ochutnání bude sto vzorků, od vinařů si můžete koupit i víno v lahvích.

Ve stejný den se chystá ochutnávka svatomartinských a mladých vín v Čejkovicích nebo se můžete vypravit na Bzenecké svatomartinské slavnosti (17.11.) či na Oslavu svatomartinských vín a husí do Hustopečí (17.11.). Příjemné odpoledne u cimbálu a dobrého vína si také užijete ve Valticích na Vinařské stodole (11.11). Můžete se těšit na ochutnávky svatomartinských vín 2018 z produkce Chateau Valtice, Střední vinařské školy Valtice a Vinařství Kovacs, doprovodný kulturní program, grilované speciality, moravské a husí dobroty k vínu.

Svatý Martin v MikulověVíce času na oslavy budete mít ve Svatomartinském Mikulově, kde se sice začíná slavit už v pátek 9. 11., ale dny husích specialit, mladých svatomartinských vín, jarmarku a umělecký program připomínající časy potulných kejklířů a komediantů si budete moci vychutnat až do 18. listopadu. V neděli 11. listopadu se mohou návštěvníci od 11 hodin před radnicí podívat na legendu o tom, jak se Martin stal svatým. Přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut se po slavnostním příjezdu sv. Martina otevřou Svatomartinská vína. Mimořádně budou zpřístupněny i mikulovské památky.
 

Svatomartinské oslavy s dětmi

Přemýšlíte, kde si užije na svatomartinských oslavách celá rodina? Dětský program s lampionovým průvodem slibuje třeba příjezd Martina na bílém koni na statek Bernard v neděli 11. listopadu, celý víkend od pátku 9. až do neděle 11. listopadu budou už pojedenácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku. Chystají se koncerty, světýlkový průvod a průvod v historických kostýmech v čele se svatým Martinem na bílém koni i košt vín, místní restaurace samozřejmě nachystaly speciální menu. V zámeckém parku nebude chybět řemeslný jarmark.

Archeopark LibocSvatomartinské posvícení bude děti bavit i v Archeologickém parku Liboc v Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet a nebude chybět ani dobová hudební produkce v podání kapely Musica Vagantium. Program bude probíhat v sobotu 10. listopadu od 12:00 do 17:00 hodin.

Bohatý program slibuje v neděli 11. listopadu také odpolední vítání Martina na bílém koni pod Bílou věžíHradci Králové; Bílá věž bude otevřená až do 20 hodin a navíc od 14 hodin bude vstupné na věž jen poloviční.
 

A nakonec pro vás máme recept na tradiční svatomartinskou husu

HusaIngredience: 1 husa asi 4–5 kg (nejlépe na druhém peří, aby měla pěkná prsíčka), sůl (asi dvě lžičky, záleží na velikosti), kmín (asi jednu lžičku, lze i více).

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně osolíme zvenku i zevnitř. Osolenou husu posypeme kmínem a položíme do připraveného pekáče hřbetem dolů (můžeme trochu podlít). Přikryjeme a dáme péct do trouby. Teplotu v troubě nastavíme asi na 110–120 °C. Při této teplotě se husa peče kolem 5 hodin. Ke konci pečení sejmeme víko pekáče a zjistíme barvu kůže a křupavost. Pokud chceme zlatavější barvu, můžeme na posledních 10 minut sejmout víko pekáče, polít husu výpekem a dopéci při 180 °C.

Vyškvaření sádla: Pokud je husa na druhém peří, tak bude mít v břišní dutině po stranách bochánky kvalitního sádla. Toto sádlo vyjmeme a následně „vyškvaříme“ odděleně. Husí sádlo pokrájíme na menší kousky a dáme do kastrůlku na sporák. Sádlo se musí rozpouštět, nesmí se přepalovat. Sádlo je hotové, když v kastrůlku zůstanou pouze malé škvarečky. Vyškvařené sádlo slijeme do sklenice a dáme do chladu. Je výborné na topinky. Ze škvarečků je možné vytvořit pomazánku. Stačí rozmixovat a přidat špetku soli a trochu česneku.
Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Tradiční akce slibuje husí speciality, koláče a další občerstvení a pokrmy z místních restaurací.

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

Přijďte si vychutnat svěží a jiskrná vína z ročníku 2019 a užít si příjemné odpoledne v Hlavním městě vína - ve Valticích.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

V pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.