Úvod > Aktuality > Vsetínský filmový maraton letos představí filmy z Chorvatska

Vsetínský filmový maraton letos představí filmy z Chorvatska

Vydáno 12. dubna 2019 Zážitky
Ve dnech 12. až 14. dubna 2019 proběhne ve vsetínském kině Vatra další ročník Vsetínského filmového maratonu. Letošní ročník zavede diváky již po jedenácté na Balkán. Hlavní téma festivalu je nazváno prostě – Nový chorvatský film. Bude se jednat o největší národní přehlídku této kinematografie u nás. K vidění bude celkem 15 celovečerních filmů z let 2011 až 2018.

SrbskoNa filmy z Balkánu přijíždí do Vsetína filmoví fanoušci z různých koutů naší republiky i ze Slovenska. Vsetínský filmový maraton si přesto zachoval velmi přátelskou domáckou atmosféru, která v minulosti nadchla i pozvané zahraniční režiséry přivyklé velkým mezinárodním festivalům.

Přehlídka začíná v pátek od 17 hodin, kdy budou moci diváci zhlédnout drama Na druhé straně o manželce válečného zločince a zahajovací film festivalu, romantickou komedii Sonja a býk, která dokazuje, že se protiklady přitahují. Na tento film naváže roadmovie Comic Sans poukazující na to, jak je těžké skloubit kariéru s osobním životem. Večer zakončí famózní nízkorozpočtový horor Vymítání inspirovaný skutečnými událostmi.

LichožroutiV sobotu ráno čeká diváky cenami ověnčené drama Taková jsou pravidla. Tento snímek byl mimo jiné v roce 2014 nominován na Zlatého lva v Benátkách. Následovat bude Krátký výlet – filmové podobenství o hledání. Krátce po poledni si přijdou na své děti. Mohou vidět animovaný film Lichožrouti, který vznikl v česko-slovensko-chorvatské koprodukci. Odpolední film Život je trumpeta se točí zejména kolem jedné svatby a patří mezi nejúspěšnější chorvatské filmy posledních let. Následující film Sekáč je poctou herci Ivovi Gregurevićovi, který v lednu letošního roku náhle zemřel. Totéž platí i o půlnočním hororovém Tátovi Dalibora Mataniće. Večerní zlatý hřeb sobotního programu obstarají dvě brilantní dramata, Lidožrout vegetarián a Agape režiséra Branka Schmidta.

Osvobození SkopjeV neděli ráno bude festivalový program pokračovat snímkem Osvobození Skopje. Tato makedonsko-chorvatská koprodukce je výpravným filmem z období druhé světové války. Mezi nejoriginálnější chorvatské režiséry patří nesporně Lukas Nola. V programu bude zastoupen temným dramatem Mlč. Festival bude zakončen krátkou úsměvnou sci-fi parodii Teleport Zovko a úplný závěr obstará další romantická komedie Vše nejlepší.