Úvod > Aktuality > Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků
Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků

  • Vydáno16. října 2021
Milujete jízdu vlakem anebo vlakové modely stejně tak, jako vaše děti? Pak se všichni společně vypravte na víkendový výlet Cyklohráčkem do Slaného, rychlíkem na Křivoklát anebo na podzimní jízdy Rajnochovické lesní železnice! Pár tipů se najde i pro ty, kteří obdivují pestrý svět vlakových modelů.

Na výlety s Cyklohráčkem

CyklohráčekCyklohráček je rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti, který jezdí o víkendech, až do neděle 28. řijna 2021 z Prahy na Okoř a do Slaného. Proveze vás Pražským Semmeringem, který je považován za nejhezčí pražskou železniční trať. Přes novou železniční zastávku v blízkosti stanice metra B Jinonice a přes Zličín se s ním dostanete až do středočeské Hostivice, odkud pokračuje malebným krajem kolem hradu Okoř a Zákolanským údolím, kde mu do Slaného stačí už jen několik málo kilometrů cesty.  Odjezd z Prahy je v 9:01 a ve 13:01. Nazpět jede ze Slaného v 11:02 a v 17:00 hodin.

cyklohráčekZatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty, cyklisté obdrží reflexní pásku a cyklomapku. Poradí vám s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo poradí, kam v okolí trati Cyklohráčku vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!
 

Rychlíkem na Křivoklát a Pojezdění v Rajnochovicích

Vlakem se můžete vypravit také na hrad Křivoklát. Rakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru. Rakovnický rychlík vyjíždí v sobotu a neděli v 9:09 z Hlavního nádražíPraze a na Křioklát přijede chvíli po půl jedenácté.

Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčím, pořádá o víkendu 16. a 17. října tradiční Podzimní pojezdění. Po oba dva dny bude otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin.


Vlaky, Vláčky, Modely

model kolejiště Pokud máte rádi vlaky, nádraží a železnici, přijďte v sobotu 16. října 2021 na Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek. Klubové modelové kolejiště Nádraží Praha-Prosek se nachází v budově Pragoclubu a je vzdálené asi 250 metrů od stanice metra Střížkov. Můžete se těšit, že si odsud odnesete jedinečný zážitek. Jde totiž o největší modelové kolejiště velikosti 0 v České republice. Najdete zde funkční historické modely, malosériové modely i současné modelové výrobky. Za unikátní stavbou tohoto kolejiště stojí občanské sdružení Prag0klub, jehož členové jsou fanoušci železnice, zejména železničních miniatur.

Výstava modelové železnice čeká také ty zájemce, kteří navštíví v sobotu 23. října 2021 Klub Železničných modelařů Roztoky. Ti si pro příchozí připravili výstavu kolejiště s motivem železniční stanice Praha-Vysočany. Kolejiště je zhotoveno v mírce H0 1:87. Vstupné je za 50 Kč pro dospělé a 25 Kč pro děti.
 

Modeláři z Peček zvou na listopadovou návštěvu

modeláři PečkyPosledním tipem je listopadová výstava vlakových modelů v Pečkách. Modeláři z Peček pro vás na 6. a 7. listopadu 2021 připravili několik desítek provozních modelů kolejišť a mnoho vitrín s dalšími modely a železniční tématikou. Můžete obdivovat miniaturní vlaky v měřítku „T“, které se pohybují po kolejích, které jsou od sebe vzdálené pouhé 3 mm a lokomotiva je dlouhá asi 5 cm. Uvidíte ostatní měřítka Z, N, TT, H0 i modely zahradních železnic. Jsoutu i funkční modely tzv. „zubaček“.

Po kolejištích se modelovou krajinou plnou kopců, tunelů, mostů, domků a strání porostlých trávou, vinohrady či hustými lesy prohání často ozvučené vlaky osobní i nákladní, tažené moderními elektrickými či motorovými lokomotivami a nebo nostalgickými modely parních lokomotiv. Nechybí ani moderní jednotky jako Pendolino nebo RailJet.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.