Úvod > Aktuality > Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků
Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků
">
Zážitky

Šest víkendových výletů pro milovníky vlaků a vláčků

Vydáno 12. října 2019
Milujete jízdu vlakem anebo vlakové modely stejně tak, jako vaše děti? Pak se všichni společně vypravte na víkendový výlet Cyklohráčkem do Slaného, rychlíkem na Křivoklát anebo na podzimní jízdy Rajnochovické lesní železnice! Pár tipů se najde i pro ty, kteří obdivují pestrý svět vlakových modelů.

Na výlety s Cyklohráčkem

CyklohráčekCyklohráček je rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti, který jezdí o víkendech, až do pondělí 28. řijna 2019 z Prahy na Okoř a do Slaného. Proveze vás Pražským Semmeringem, který je považován za nejhezčí pražskou železniční trať. Přes novou železniční zastávku v blízkosti stanice metra B Jinonice a přes Zličín se s ním dostanete až do středočeské Hostivice, odkud pokračuje malebným krajem kolem hradu Okoř a Zákolanským údolím, kde mu do Slaného stačí už jen několik málo kilometrů cesty.  V sobotu 26. října, vyrazí Cyklohráček až do železničního muzea ve Zlonicích!

cyklohráčekAvšak pozor! Od 19.10. do 28.10. 2019, tzn. poslední dva víkendy letošní sezóny, zasáhne Cyklohráček výluka. O víkendu 19. a 20.10. bude uzavřen úsek Středokluky-Podlešín. Ranní/dopolední Cyklohráček pojede z Prahy přes Hostivici a Kladno do Lužné u Rakovníka a zpět, odpolední pak bude mezi Prahou a Slaným odkloněn přes Kralupy nad Vltavou.

Další víkend 26. – 28.10. bude uzavřen nejen úsek Středokluky-Podlešín, ale také Pražský Semmering. Ranní/dopolední Cyklohráček pojede z Prahy přes Rudnou u Prahy, Hostivici a Kladno do Lužné u Rakovníka a zpět, odpolední pak bude mezi Prahou a Slaným opět odkloněn přes Kralupy nad Vltavou.
 

Rakovnickým rychlíkem na Křivoklát a Podzimní pojezdění v Rajnochovicích

Vlakem se můžete vypravit také na hrad Křivoklát. Rakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru. Rakovnický rychlík vyjíždí v sobotu a neděli v 9:09 z Hlavního nádražíPraze a na Křioklát přijede chvíli po půl jedenácté.

Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice, mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčím, pořádá o víkendu 12. a 13. října tradiční Podzimní pojezdění. Po oba dva dny bude otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin.


Vlaky, Vláčky, Modely

model kolejištěVýstava modelové železnice čeká také ty zájemce, kteří navštíví v sobotu 12. října 2019 Klub Železničných modelařů Roztoky. Ti si pro příchozí připravili výstavu kolejiště s motivem železniční stanice Praha-Vysočany. Kolejiště je zhotoveno v mírce H0 1:87. Vstupné je za 50 Kč pro dospělé a 25 Kč pro děti.

Železniční modeláři Ostrava ve spolupráci se ZŠ Jugoslávská vás o víkendu 19. a 20. října 2019 zvou na výstavu Vlaky, Vláčky, Modely. Akce se koná v tělocvičně školy ZŠ Jugoslávská v Ostravě Zábřehu v sobotu a v neděli od 9:00 do 16:00.
 

Modeláři z Peček zvou na listopadovou návštěvu

modeláři PečkyPosledním tipem je listopadová výstava vlakových modelů v Pečkách. Modeláři z Peček pro vás na 2. a 3. 11. 2019 připravili několik desítek provozních modelů kolejišť a mnoho vitrín s dalšími modely a železniční tématikou. Můžete obdivovat miniaturní vlaky v měřítku „T“, které se pohybují po kolejích, které jsou od sebe vzdálené pouhé 3 mm a lokomotiva je dlouhá asi 5 cm. Uvidíte ostatní měřítka Z, N, TT, H0 i modely zahradních železnic. Jsoutu i funkční modely tzv. „zubaček“.

Po kolejištích se modelovou krajinou plnou kopců, tunelů, mostů, domků a strání porostlých trávou, vinohrady či hustými lesy prohání často ozvučené vlaky osobní i nákladní, tažené moderními elektrickými či motorovými lokomotivami a nebo nostalgickými modely parních lokomotiv. Nechybí ani moderní jednotky jako Pendolino nebo RailJet.
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

17.4.
31.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

peciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 17. dubna do 31. října 2021.

Rakovnický rychlík

17.4.
1.11.
Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu, neděli a státní svátek od poloviny dubna do prvního listopadového víkendu.