Úvod > Aktuality > Tři tipy na podzimní akce Českolipska
Tři tipy na podzimní akce Českolipska
"> "> ">
Památky

Tři tipy na podzimní akce Českolipska

  • Vydáno10. listopadu 2015
Většina hradů a zámků se už uložila k zimnímu spánku, to ovšem neplatí v Zákupech a na Grabštejně, kde se o víkendech konají adventní prohlídky. Zákupy dokonce připravily trasu, která připomíná bydlení princezny na zámku. Lákavý program nabízí také sklárna Ajeto nedaleko České Lípy.

Sklářská sobota v Lindavě

Svatomartinské posvícení v lindavské sklárně Ajeto nebude rozhodně jen o mladém víně a bohatých hodech, bez kterých by to ovšem pochopitelně nešlo. Sklárna oceněná titulem Firma roku 2014 v sobotu 14. listopadu od 10 do 20 hodin pořádá bohatý svatomartinský program se sklářskou tematikou. Během celého dne se budete moci podívat, jak se fouká, maluje a ryje sklo. Nebude chybět ani ukázka práce na sklářském kahanu a o doprovodnou muziku se postarají staročeští heligonkáři s heligonkou, vozembouchem a houslemi.

Svatomartinská husa a staročeské pečivo se bude podávat za úplatu, vstup na celodenní akci je ovšem zdarma.
 

Advent na Grabštejně a princezny v Zákupech

Hrad Grabštejn je sice od konce října až do jara veřejnosti uzavřen, výjimku ovšem tvoří adventní víkendy, kdy správci hradu pro návštěvníky připravili adventní prohlídky. Během nich máte příležitost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

První adventní víkend letos připadá na 28. – 29. 11., prohlídky potrvají až do neděle 20. prosince. Prohlídka začíná každý víkendový den v celou hodinu od 10 do 14 hodin.
 
Zámek v Zákupech na víkend 28. a 29. listopadu kromě adventních prohlídek připravil i dětskou trasu. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století. Prohlídka je bohužel bez výkladu. Rodinné vstupné je 300 Kč.
 
Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.