Úvod > Aktuality > Tři tipy na místa, na nichž víno poteče proudem
Gurmánská turistika

Tři tipy na místa, na nichž víno poteče proudem

  • Vydáno7. listopadu 2023
Plné číše dobrého vína z moravských i českých vinic, sezónní husí gastronomie pod širým nebem či v historických vinných sklepech anebo příjemných restauracích... Začíná martinský týden plný vinařských slavností, které vyvrcholí v sobotu 11. listopadu, na svátek sv. Martina. Portál Kudy z nudy vás zve na tři festivaly plné degustací, gurmánských specialit a zábavy.

Slavnostní přípitek a hody v Českém Krumlově

Martin KrumlovTéměř celý říjen patří v Českém Krumlově oslavám vína a jejich vrcholem se stane nadcházející příjezd svatého Martina. Ten je na programu v symbolickém čase – 11. 11. v 11 hodin a 11 minut na českokrumlovském náměstí Svornosti, kde se budou také otevírat letošní mladá vína. Všichni přítomní si tak mohou společně slavnostně připít.

Od čtvrtka 9. do neděle 12. listopadu budou mít návštěvníci Českého Krumlova jedinečnou příležitost ochutnat tradiční svatomartinské pokrmy - svatomartinská husa v různých variacích, knedlíčky, zelí a koláče, lokše či podzimní dezerty nebudou chybět v žádné restauraci, která se Svatomartinských hodů účastní. Festival vyvrcholí 25. listopadu Zámeckou slavností vína, která se bude odehrávat ve vyhřívaném stanu v Zámecké jízdárně. Svá vína zde představí tuzemská i zahraniční vinařství za účasti vinařů, sklepmistrů a sommeliérů.
 

Svatomartinský košt v Brně nabídne vína od 100 různých vinařů

Košt vína BrnoNa svátek svatého Martina, 11. 11. v 11:00 hodin zahájí v moravské metropoli letošní ochutnávání Svatomartinských vín již tradiční Svatomartinský košt. Brňané a návštěvníci Brna se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů vín od stovky různých vinařů. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!

Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín u nás. Vinařský fond pořádá již 18. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. K poslechu hraje cimbálová muzika. V přilehlých stáncích je možnost zakoupení tematického občerstvení. Vstupné na akci činí 60 Kč, za které návštěvníci obdrží sklenici, katalog a dobíjecí čip, který si můžou nabít libovolnou částkou, kterou pak hradí vzorky vín. Vzorek vína (0,5 dcl) vyjde na 10 Kč.
 

V Uherském Hradišti vínu požehnají

Žehnání svatomartinského vína v Uherském HradištiTradiční obřad Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti patří k nejhezčím v celé zemi. Koná se vždy přímo na svátek svatého Martina, tedy 11. 11., letos toto magické datum vychází na sobotu, a tak snad víkendový termín povzbudí všechny milovníky mladých vín, gurmánských specialit a folkloru, aby si užili příjemný den na čerstvém vzduchu se svými blízkými. Příjezd svatého Martina na bílém koni s doprovodem na Masarykovo náměstí připomene starodávný příběh o plášti a žebrákovi. Pak již bude možné ochutnat mladá vína. Dvě desítky slováckých vinařství přivezou více než 60 vzorků vína.

S obědem si nedělejte starosti, již od 10 hodin dopoledne budou na Masarykově náměstí připraveny stánky se svatomartinskými specialitami v tradičním i moderním pojetí – husí či kachní vývar, masové pokrmy, ale i chuťovky „do ruky“ nebo pečené sladké dobroty s čerstvě praženou kávou. Svátku svatého Martina je v Uherském Hradišti věnován i pivní speciál Jarošovského pivovaru. I ten bude v den akce na náměstí k ochutnání.
Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova u Uherského Hradiště vrátila v roce 2015. Pivo pivovar vyrábí prostřednictvím moderní nerezové technologie za použití typických klasických výrobních postupů českého piva, které má doma i ve světě velkou oblibu.

Další aktuality

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika